Fiberoskop – urządzenie do bezbolesnego badania nosa i nosogardła

Fiberoskop to niewielkich rozmiarów endoskop. Wykorzystuje się go głównie przy diagnozowaniu zmian w obrębie górnych dróg oddechowych (nos, gardło, nagłośnia, krtań). Przy pomocy fiberoskopu można także ocenić stan tchawicy, a także ujścia gardłowych trąbek słuchowych.

Przewód fiberoskopu zakończony jest kamerą. Rejestrowany przez nią obraz widoczny jest na połączonym z urządzeniem monitorze. W przypadku pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej gardła fiberoskop może służyć również do pobierania wycinków tkanek do badania histopatologicznego.

W jakich przypadkach stosuje się fiberoskopię?

Badanie z użyciem fiberoskopu bardzo często wykonuje się u dzieci z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego. Specjaliści z CM PROMED podkreślają, że jest to najlepsza metoda oceny wielkości trzeciego migdałka u najmłodszych pacjentów, ponieważ umożliwia szybkie i niemal bezbolesne badanie nosa i nosogardła.

Fiberoskop jest również wykorzystywany do badania pacjentów z chorobą nowotworową górnych dróg oddechowych, zaburzeniami głosu, zaburzeniami połykania, uczuciem ciała obcego gardle, a także z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi w obrębie gardła.

Na czym polega badanie fiberoskopem?

Badanie fiberoskopem jest bezbolesne, dlatego zwykle w jego trakcie nie stosuje się znieczulenia. Czasem jednak lekarz może zalecić wykonanie znieczulenia powierzchniowego błony śluzowej nosa i gardła przy pomocy lidokainy w sprayu. Stosuje się je szczególnie wtedy, gdy badanie wykonywane jest u dzieci lub u osób z silnym odruchem wymiotnym.

Pacjent podczas badania znajduje się w pozycji siedzącej z głową opartą o fotel. Po wprowadzeniu fiberoskopu do nosa lekarz przesuwa go do jamy nosowo-gardłowej i innych części górnych dróg oddechowych jednocześnie obserwując na monitorze badany rejon.

Zalety fiberoskopii?

Główną zaletą fiberoskopii jest to, że z powodzeniem można ją wykonywać u dzieci. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Dzięki temu nie powoduje niepotrzebnego stresu u najmłodszych pacjentów.

Ponadto urządzenie umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w obrębie górnych dróg oddechowych. Na uwagę zasługuje fakt, że badanie z użyciem fiberoskopu można przeprowadzać również przy deformacjach anatomicznych jam nosa oraz zmianach obrzękowych lub przerostowych błony śluzowej.

Warto dodać, że w niektórych przypadkach fiberoskopia może być także wykonywana zamiast badania radiologicznego. Badanie z użyciem fiberoskopu jest o wiele dokładnie niż RTG, a ponadto nie naraża pacjenta na szkodliwość napromieniowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i kobiet w ciąży.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje