Guzki głosowe (śpiewacze)

Guzki śpiewacze rozwijają się na strunach głosowych pomiędzy przednią a środkową częścią fałd głosowych. Zmiany te kształtem przypominają stożek. Zbudowane są ze złogów nabłonka wielowarstwowego płaskiego. W niektórych przypadkach w obrębie zmian mogą pojawić się nacieki z komórek zapalnych.

Wyróżnia się dwa rodzaje guzków głosowych. W początkowym stadium schorzenia na strunach głosowych pojawiają się tzw. guzki miękkie. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED informują, że jeżeli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie i rehabilitacja mogą przekształcić się one w guzki twarde.

Przyczyny powstawania guzków głosowych

Guzki głosowe powstają na skutek emitowania zbyt wysokich dźwięków. W większości przypadków ich przyczyną jest nieprawidłowa emisja głosu, np. mówienie zbyt wysoko i zbyt głośno, mówienie wysiłkowe, mówienie w nieodpowiednim środowisku (hałas, suche powietrze). Występowaniu guzków śpiewaczych sprzyja również brak higieny głosowej np. zbyt małe nawodnienie fałdów głosowych lub brak odpoczynku głosowego.

Schorzenie to dotyczy głównie kobiet, ponieważ częstotliwość ich głosu jest znacznie wyższa niż u mężczyzn. Guzki śpiewacze są uznawane za chorobę zawodową. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim nauczyciele oraz osoby zawodowo zajmujące się śpiewem, szczególnie śpiewacy operowi – sopranistki i tenorzy.

Przyczyną powstawania guzków głosowych mogą być także ostre i przewlekłe zapalenie krtani, hipotonia mięśniowa i niewydolność narządu głosowego oraz zmiany hormonalne.

Objawy guzków głosowych

Do najczęstszych objawów guzków głosowych należą chrypka i drżenie głosu, które nasilają się na skutek długotrwałego mówienia lub śpiewania. U niektórych pacjentów pojawiają się także trudności w utrzymaniu wysokości tonu i w oddychaniu. Na skutek choroby może także wystąpić dwugłos lub bezgłos. Pacjenci częstokroć skarżą się, że odczuwają dyskomfort spowodowany bólem krtani oraz narzekają na to, że ich głos szybko się męczy.

Leczenie

Dobrą informacją jest to, że guzki śpiewacze zdiagnozowane we wczesnym stadium (guzki miękkie) można całkowicie wyleczyć. Co więcej nie jest konieczne stosowanie interwencji chirurgicznej. Schorzenie to zazwyczaj leczy się za pomocą terapii głosu, odpoczynku głosowego, jak również leczenia współistniejących schorzeń takich jak, np.: refluks żołądkowo-przełykowy, choroby o podłożu alergicznym. Chory powinien także zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Należy także dbać o to, by powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa było odpowiednio nawilżone.
W celu uzyskania lepszych efektów leczenia można skorzystać z zabiegu jonoforezy wapniowo-jodowa lub masażu wibracyjnego krtani.

W przypadku trwałych zmian, które dają przewlekłe objawy lekarze mogą zlecić zastosowanie zabiegu chirurgicznego. Tę metodę leczenia stosuje się wyłącznie wtedy, gdy leczenie nieinwazyjne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Wówczas konieczne jest zastosowanie zabiegu mikrolaryngologii. Polega on na ściągnięciu przerośniętych okolic strun głosowych. Szczególnie istotnym etapem tej metody leczenia jest okres rekonwalescencji. Pacjent po zabiegu musi zachowywać milczenie, a także poddać się rehabilitacji foniatrycznej, czyli ćwiczeniom z zakresu prawidłowej emisji głosu).

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje