Leczenie chrapania Kraków

Umów się na konsultację i pozbądź się problemu chrapania

Rejestracja telefoniczna czynna od 8-16

Najczęstsze przyczyny chrapania

Trudności w nabieraniu powietrza podczas snu skutkują chrapaniem, które jest niezwykle uciążliwe dla partnera i całej rodziny oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Podczas snu wiotczeje mięśniówka, a gardło się zwęża. Powstaje wówczas niewielka szczelina umożliwiająca oddychanie w czasie snu. Kiedy z jakiś powodów szczelina ta jest niedrożna, pojawiają się problemy z nabieraniem powietrza do płuc. Przyczyny chrapania mogą być więc bardzo różne. Najczęściej u dorosłych są to wady anatomiczne. Wśród nich wymienia się skrzywienie przegrody nosowej czy też przerost małżowin nosowych. Poza tym chrapanie może być spowodowane przerostem nasady języka lub migdałków, wiotkością podniebienia miękkiego, wydłużonym języczkiem podniebiennym bądź polipami nosa. Natomiast wśród przyczyn chrapania u dzieci wymienia się nie tylko przerost migdałków podniebiennych czy też trzeciego migdałka, ale również alergię lub niedrożność nosa spowodowaną choćby różnego typu infekcjami (np. zapaleniem zatok). W przypadku kilkudniowych noworodków lub niemowlaków do pierwszego roku życia przyczyną chrapania może być wiotkość krtani. Ważna jest więc właściwa diagnostyka chrapania, by móc zastosować odpowiednie jego leczenie. Bez wątpienia trudności w oddychaniu podczas snu i chrapania nie powinno się lekceważyć, ponieważ mogą być one objawem poważnej choroby – zwłaszcza wtedy, gdy chrapanie zaburza codzienne funkcjonowanie powodując senność w ciągu dnia, brak koncentracji czy też nerwowość.

Przerost małżowin
nosowych

Skrzywiona
przegroda nosowa

Polipy
nosa

Bezdech
senny

Przerost
migdałków

Wydłużony języczek
podniebienny

Wiotkość podniebienia
miękkiego

Przerost nasady
języka

Dlaczego warto wyleczyć chrapanie

Jak możemy Ci pomóc?

Leczenie chrapania Kraków

W klinice CM Promed  leczenie chrapania odbywa się pod okiem specjalistów w tej dziedzinie w możliwie komfortowy dla pacjenta sposób. Nasi otolaryngolodzy sprawdzają czy chrapanie jest objawem Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBS) oraz podejmują leczenie dostosowane w sposób indywidualny do każdego pacjenta. Niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna, ale obecny rozwój medycyny umożliwia leczenie chrapania w warunkach ambulatoryjnych.

Diagnostyka i nowoczesne metody leczenia

W celu diagnozy chrapania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i zleca wykonanie badań laboratoryjnych – HBS, układ krzepnięcia, morfologia. Ponadto w naszej specjalistycznej klinice proponujemy naszym pacjentom dokładne oraz nieinwazyjne badanie za pomocą  aparatu Watch – PAT 200, którego dokładność pomiarów jest porównywalna do wyników otrzymywanych przy badaniu polisomnograficznym – kosztownym i skomplikowanym badaniu snu wykonywanym w szpitalu jedynie w wybranych przypadkach.

Z kolei w celu wyeliminowania przyczyn chrapania oraz Obturacyjnego Bezdechu Sennego stosujemy nowoczesne metody leczenia takie, jak na przykład radiochirurgia – mało bolesna i wymagająca jedynie miejscowego znieczulenia. Zabieg ten opiera się na falach radiowych o wysokiej częstotliwości oraz niskiej temperaturze, których przepływ jest ukierunkowany na obszar odpowiedzialny za chrapanie. Dzięki precyzji działania radiochirurgii w bardzo delikatny sposób można pokonać chrapanie i bezdech, a tym samym znacznie poprawić komfort snu, jak również ogólne samopoczucie.

Jak możemy Ci pomóc? Leczenie chrapania Kraków

Chrapanie jest swoistym zaburzeniem oddychania, które może prowadzić do wielu poważnych dysfunkcji. Zaburza nie tylko sen zmniejszając jego jakość, ale również ogólne funkcjonowanie całego organizmu. Z powodu chrapania cierpi co dziesiąty człowiek, z czego u 40% dorosłych (większość to mężczyźni – 80%) stwierdza się chrapanie patologiczne, czyli takie któremu towarzyszy obturacyjny bezdech. Szacuje się, że w Polsce jest około 1,5 miliona osób, które winny leczyć się z powodu nocnych bezdechów, a wszystkich chrapiących jest około 13 milionów Polaków (raport CBOS). Przyjmuje się, że w największej grupie ryzyka są mężczyźni po 40 roku życia borykający się z nadciśnieniem i nadwagą oraz kobiety po 55 roku życia, które mają za wysokie ciśnienie, a ich gospodarka hormonalna jest zaburzona.

Chrapanie w znacznym stopniu zaburza sen, co z kolei niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Poza tym może być objawem poważnej choroby. Podczas gdy drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się problemy związane z nabieraniem powietrza do płuc, a kiedy osoba chrapiąca nie może nabrać powietrza jej mózg sygnalizuje zagrożenie w wyniku czego rośnie stężenie dwutlenku węgla we krwi, a także zostają pobudzone dodatkowe mięśnie oddechowe – klatki piersiowej oraz przepona. To z kolei powoduje gwałtowny wdech po krótkotrwałym bezdechu mogącym trwać do minuty. Jeśli takich bezdechów jest więcej niż 10 w ciągu godziny, to jest to powód do niepokoju oraz sygnał by udać się na konsultacje do specjalisty.

Osoby, u których zdiagnozowana Obturacyjny Bezdech Senny są notorycznie zmęczone, rozdrażnione i zdekoncentrowane oraz często boli  je głowa. Poza tym udowodniono, że u osób chrapiących podczas snu dochodzi do przyspieszenia tętna oraz wzrostu ciśnienia krwi. To z kolei zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienia tętniczego, niedotlenienia mięśnia sercowego). Dodatkowo wykazano związek przyczynowy między chrapaniem a występowaniem cukrzycy typu 2. Alkohol i palenie tytoniu również może sprzyjać chrapaniu, dlatego osobom cierpiącym na Obturacyjny Bezdech Senny zaleca się rzucenie palenia oraz unikani alkoholu (zwłaszcza przed snem) bądź środków nasennych, jak również pozbycie się zbędnych kilogramów w przypadku otyłych osób. Powinno się również leczyć wszelkie stany zapalne zatok, a nawet pozornie niegroźny katar.  W celu zapobiegania chrapaniu ważna jest dbałość o właściwy komfort snu – spanie na boku lub brzuchu oraz stosowanie płaskiej poduszki.

Leczenie chrapania Kraków

Chrapania nie powinno się lekceważyć, ponieważ nie tylko znacząco utrudnia funkcjonowanie organizmu, ale również może być objawem chorób. Dlatego w przypadku problemów z chrapaniem zalecamy skonsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi badania, postawi diagnozę i zaproponuje najlepsze metody leczenia. Polecamy skorzystać z usług naszych doświadczonych lekarzy otolaryngologów, którzy specjalizują się w leczeniu chrapania w Krakowie.

Nasi lekarze:

Dlaczego my?

Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.

Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.

Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.

Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.