Nowotwory krtani

Kamienie migdałkowe

Jeśli od 2-3 tygodni zmagasz się chrypką, zdarza Ci się pluć krwią, a w okolicy krtani odczuwasz nieprzyjemne uczucie, nie lekceważ tych objawów. Być może to nowotwór krtani: jeśli w dodatku palisz wiele papierosów, pracujesz głosem lub niedawno przechodziłeś infekcję wirusową w postaci brodawczaków, zwróć uwagę na swoje zdrowie. W przypadku większych zmian nowotworowych może być konieczne całkowite usunięcie tego narządu.

Objawy nowotworów

Nowotwory krtani pojawiają się zazwyczaj między 45. a 70. rokiem życia, a w grupie ryzyka znajdują się głównie mężczyźni – zapadają oni na nie blisko dziesięć razy częściej, niż kobiety. Pierwsze objawy raka tego narządu są bardzo podobne do zwykłej infekcji, dlatego też żaden z objawów nie powinien być lekceważony. Duszności, kaszel krwią, utrudnione przełykanie lub zmiana tonu głosu to jedne z najczęstszych objawów nowotworu; we wczesnym stadium może rozwijać się w nagłośni, głośni i podgłośni. Najczęściej jednak dotyka on tę pierwszą część krtani i jest to szczególnie niebezpieczne – w tym miejscu znajduje się jedna z największych sieci naczyń chłonnych, przez co niezwykle łatwo o przerzuty np. do węzłów chłonnych.

Zanim jeszcze krtań zostanie zaatakowana komórkami nowotworowymi, zwykle poprzedza ją stan przedrakowy. Pojawiają się brodawczaki, błony śluzowe rogowacieją lub pojawiają się na nich białe smugi. Światło krtani zamyka się, przez co oddychanie staje się o wiele trudniejsze – pacjent zaczyna się dusić, pluć krwią, a nawet zmienia się ton jego głosu. Komórki rakowe przedostają się do okolicznych węzłów chłonnych oraz innych narządów.

Jak przeciwdziałać?

Czy w każdym przypadku konieczne jest operacyjne usunięcie krtani? Nie zawsze; rodzaj leczenia musi być dostosowany do poziomu zaawansowania choroby. Przy mniej rozwiniętych stadiach wystarczy mikrochirurgiczne usunięcie zmian na strunach głosowych, przy większych zaś krtań trzeba całkowicie usunąć. Niekiedy usuwa się też okoliczne węzły chłonne, jeśli badania wykażą obecność przerzutów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje