Otoemisja akustyczna

Otoemisja akustyczna (OAE) to proste badanie słuchu, które wykonuje się, aby wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego. Jest ono oparte na zjawisku fizjologicznym o tej samej nazwie, które zostało odkryte w 1978 roku przez Davida Kempa.

W najprostszych słowach można określić, że w trakcie badania OAE sprawdzeniu podlega odpowiedź komórek słuchowych ślimaka na impuls dźwiękowy podany przez sondę wprowadzoną do ucha pacjenta. Na wstępie warto również wspomnieć, że otoemisja akustyczna od 2002 roku jest w Polsce przesiewowym badaniem słuchu – wykonuje się ją na oddziałach noworodkowych każdemu dziecku w drugiej dobie życia.

Wskazania do wykonania otoemisji akustycznej

Otoemisję akustyczną wykorzystuje się przede wszystkim do oceny stanu ucha wewnętrznego. Jest ona także wykonywana jako badanie przesiewowe słuchu u niemowląt.

Innymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są:
– topodiagnostyka uszkodzeń słuchu
– wykrywanie głuchoty czynnościowej
– monitorowanie zmian słuchu po zastosowaniu leków o właściwościach ototoksycznych
– diagnostyka szumów usznych

Otoemisja akustyczna – na czym polega badanie?

Otoemisja akustyczna to nieinwazyjne i w pełni bezbolesne badanie. W jego trakcie w przewodzie słuchowym zewnętrznym umieszczana jest sonda pomiarowa. Składa się ona z niewielkiego głośnika emitującego dźwięki oraz małego i bardzo czułego mikrofonu rejestrującego otoemisję. Pacjent podczas badania OAE znajduje się w wygłuszonym pomieszczeniu, aby żadne z dobiegające z zewnątrz dźwięki nie zakłóciły jego wyniku.

Za pomocą wspominanego powyżej głośnika stanowiącego część sondy, do ucha wysyłane są dźwięki. W prawidłowo funkcjonującym uchu wywołują one zwrotną emisję sygnału, która zostaje zarejestrowana przez mikrofon.

Otoemisja akustyczna u noworodków

Jak już zostało wspomniane badanie OAE jest badaniem przesiewowym słuchu u noworodków wykonywanym najczęściej w drugiej dobie życia dziecka. U tak małych pacjentów powinno przeprowadzać się je we śnie fizjologicznym, co znacznie skraca czas badania. Nie jest to jednak konieczne.

Zdarza się, że badanie może nie wykazać występowania otoemisji akustycznej u noworodka. Niemniej jednak nie jest to jeszcze powód, by przesadzać o zaburzeniach lub utracie słuchu u dziecka. U noworodków w pierwszych trzech dobach życia, a więc wówczas, gdy wykonywane jest badanie, niekiedy zdarza się, że błona łożyska matki lub płyn owodniowy mogą zatykać kanał słuchowy, co z kolei daje negatywny wynik badania. Nieprawidłowości w otoemisji akustycznej mogą także wystąpić na skutek zapalenia ucha lub przeziębienia, co oczywiście jest jedynie stanem przejściowym.

Wynik badania

Wynik badania prezentowany jest w formie wykresu zwanego DP-gramem. Znany jest od razu po wykonaniu otoemisji akustycznej. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED informują, że do wykresu każdorazowo dołączany jest opis.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje