Zapalenie ucha u dziecka

Jedną z najczęstszych dolegliwości wieku dziecięcego jest zapalenie ucha środkowego. Choć może przydarzyć się każdemu i w każdym wieku, to właśnie maluchy znajdują się w głównej grupie ryzyka. Im starsze dziecko, tym występowanie tego schorzenia maleje – jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka i jak je leczyć? Czy w tym przypadku konieczne jest podanie maluchowi antybiotyku?

Czym jest zapalenie ucha?

Zapalenie ucha dotyczy głównie dzieci do 3. roku życia – to właśnie te maluchy są najbardziej narażone na tę chorobę, a według szacunków dotyka ona aż 60% z nich. Przyczyna częstych infekcji u dzieci jest związana z anatomiczną budową ucha: ich trąbka słuchowa jest dość krótka, szeroka i usytuowana poziomo. Łączy jamę bębenkową z gardłem, a jej ujście jest stale otwarte, przez co bakterie z nosogardzieli z łatwością mogą się do niej przedostać. Bardzo rzadko zdarza się, by wirusowe drobnoustroje trafiały do ucha wprost z krwiobiegu lub z innych ognisk zapalnych. Zapaleniu ucha u dzieci sprzyjają jednak nieprawidłowości w budowie podniebienia, przerośnięty trzeci migdał, zamknięcie ujścia trąbki słuchowej lub choroby zakaźne, takie jak płonica, odra czy ospa wietrzna.

Przebieg choroby

Jak przebiega ta choroba? Najczęściej objawia się ona dotkliwym bólem ucha, który wywołuje u dziecka płacz – maluch nie jest w stanie zidentyfikować jego źródła i nie wie, skąd pochodzi. Rozwijająca się infekcja objawia się także bardzo wysoką, dochodzącą nawet do 40 stopni gorączką, zaburzeniami snu, wymiotami a nawet biegunką. U starszych dzieci dodatkowo pojawia się uciążliwy, pulsujący szum w uszach oraz ból: ustępuje on dopiero wtedy, gdy pojawia się wyciek z ucha. Jest to wynik perforacji błony, która zmniejsza ciśnienie ciśnienie w jamie bębenkowej. Jak rozpoznać zapalenie ucha u dzieci? Jeżeli objawy są intensywne (gorączka przekraczająca 39 stopni, biegunka, wymioty oraz silny ból ucha), należy podać leki przeciwbólowe oraz jak najszybciej udać się do lekarza, pediatry lub laryngologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje