Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje wskutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie kanałem nadgarstka

Schorzenie to pojawia się częściej u kobiet. Występuje zwykle u osób pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Może być spowodowane uwarunkowaniami anatomicznymi wynikającymi z budowy nadgarstka, ale występuje także u kobiet w ciąży czy osób pracujących przy komputerze lub piszących na maszynie. Powodem powstania zespołu cieśni nadgarstka może być też reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy to przede wszystkim mrowienie i drętwienie nadgarstka oraz palców u ręki. Zwykle pojawiają się w czasie snu, niejednokrotnie budząc chorego. Mrowienie nie dotyczy małego palca. Pojawia się ból, który nasila się w momencie unoszenia kończyny do góry lub przy zginaniu nadgarstka. Chory opuszcza rękę, co przynosi ulgę. Z czasem pojawiają się trudności z precyzyjnym chwytaniem przedmiotów, które niejednokrotnie wypadają z rąk. Chory ma także problem z zaciśnięciem dłoni, ponieważ osłabieniu ulega siła jego mięśni. Osoby, które zauważają takie objawy, powinny gimnastykować nadgarstki, ramiona oraz barki.

Leczenie zachowawcze zakłada tez przyjmowanie odpowiedniej pozycji podczas snu oraz zażywanie witaminy B6

Często zaleca się fizykoterapię. Ma to uśmierzyć ból i zapobiegać zaostrzeniu objawów. Jedynym skutecznym sposobem na wyeliminowanie problemu jest zabieg chirurgiczny, który polega na odbarczeniu kanału nadgarstka poprzez przecięcie troczka zginaczy. Im szybciej chory zgłosi się do specjalisty, tym większe szanse na cofnięcie zaburzeń dzięki ingerencji chirurgicznej. Zabieg przeprowadza się zwykle przy znieczuleniu całej kończyny. Przeprowadzony w momencie, kiedy objawy nie są jeszcze nasilone, może całkowicie je wyeliminować.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

poz@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje