Co to jest i czym charakteryzuje się polip nosa ?

nos3Polipy nosa najczęściej powstają na skutek zmian zapalnych lub alergicznych błony śluzowej nosa. Są umiejscowione w środkowym przewodzie nosowym, a także w zatokach szczękowych lub sitowych. Zatem jakie są pierwsze objawy polipów oraz na czym polega ich leczenie? Czy możliwe jest usuwanie polipów?

Czym jest polip nosa?

Polip nosa to miękki oraz guzowaty twór, który wyrasta ze śluzówki zmienionej przez stan zapalny. Niestety tego typu zmiany bardzo często mogą prowadzić do deformacji nosa. Przyczyny powstawania polipów nie zostały jeszcze dokładnie poznane przez naukowców. Jednak istnieje wiele teorii, które dokładnie określają czynniki ich rozwoju. Zatem jakie są objawy tych zmian?

Objawy polipów nosa

Główne objawy polipów nosa to przede wszystkim ropny lub wodnisty katar, który spływa po tylej ścianie gardła. Do tej grupy zalicza się także utrudnione oddychanie, z tego powodu chorzy bardzo często oddychają przez usta. Podczas rozwoju polipów mogą pojawić się także problemy z odróżnianiem zapachów. Niestety niektórzy pacjenci mogą nawet utracić węch. Jednym z objawów jest także zmiana barwy głosu, jak również widoczne jest zniekształcenie nosa. Więc w jaki sposób leczyć tą dolegliwość?

Leczenie polipów nosa

Leczenie tego typu schorzenia jest przeprowadzane za pomocą różnych środków, w zależności od stopnia zaawansowania zmian. W przypadku mniejszych polipów stosuje się kortykosteroidy w formie miejscowej. Z kolei większe zmiany wymagają usunięcia operacyjnego za pomocą polipektomii endoskopowej.

Usuwanie polipów nosa

Polipektomia endoskopowa polega na usunięciu zmiany. Po takim zabiegu zalecane jest systematyczne płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej, jak również częste inhalacje.

Polipy nosa to bardzo częste zmiany, które występują u dużej ilości osób. Zazwyczaj nie są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, z tego powodu nie ma konieczności ich usunięcia. Jednak w przypadku gdy tego typu zmiana jest większych rozmiarów i utrudnia pacjentom oddychanie, lekarze zalecają jej usunięcie.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+