Cewnikowanie trąbki Eustachiusza – wskazania, przebieg, zalecenia

trąbka słuchowa, inaczej trąbka Eustachiusza

Kiedy zapalenie gardła przeradza się w zapalenie ucha, może okazać się, że konieczne jest badanie trąbki Eustachiusza. Jednym z badań tego typu jest cewnikowanie trąbki Eustachiusza, które może być wykonywane także wraz z innym badanie. Warto dowiedzieć się, czym jest cewnikowanie trąbki Eustachiusza, jakie są zalecenia do wykonania tego zabiegu oraz diagnozy, jaką można postawić na podstawie tego badania.

Kiedy powinno się wykonać cewnikowanie trąbki Eustachiusza?

Zapalenie trąbki słuchowej może być jednym ze wskazań do wykonania omawianego badania. Zazwyczaj stosuje się je w sytuacji, kiedy występują problemy z wyleczeniem zapalenia trąbki słuchowej. Cewnikowanie sprawdza się także wówczas, gdy trzeba zbadać przyczyny częściowej lub całkowitej niedrożności kanału słuchowego. Celem tego badania jest sprawdzenie, czy w uchu środkowym nie zbiera się płyn i czy trąbka jest drożna. W przypadku stwierdzenia obecności płynu można od razu odprowadzić go za pomocą cewnika. Zapewnia to od razu rozwiązanie problemu z zapaleniem trąbki. Cewnikowanie może być zatem nie tylko narzędzie diagnostyczne, ale także metoda leczenia. Wszystko zależy jednak od stanu pacjenta, diagnozy lekarza i jego stanu zdrowia. Warto pamiętać także, że każdy pacjent to odrębny przypadek i tak samo też powinien on być rozpatrywany.

Przebieg cewnikowania trąbki słuchowej

Jeśli chodzi o zapalenie trąbki słuchowej leczenie i badanie mogą być wykonane za pomocą cewnikowania trąbki słuchowej. Przebieg tego badania wygląda następująco:

  1. Gardło znieczulane jest za pomocą odpowiedniego środka.
  2. Cewnik wprowadzany jest przez ucho lub przez gardło w okolice trąbki Eustachiusza.
  3. Na zewnętrznym końcu cewnika znajduje się tzw. balon Politzera, który pozwala na wtłaczanie powietrza do wnętrza ucha pacjenta.
  4. Urządzenie o nazwie nasłuchiwacz umożliwia laryngologowi usłyszenie szumu wtłaczanego powietrza.
  5. Dzięki wtłaczanemu powietrzu i nasłuchiwaczowi badający może stwierdzić, czy w uchu środkowym zalega płyn lub czy kanał słuchowy jest zatkany.

Warto dodać, że zabieg może być prowadzony przy użyciu światłowodowego endoskopu lub fotoelektrycznego urządzenia. To z kolei pozwala na zobaczenie wnętrza trąbki i przewodu słuchowego. W niektórych przypadkach może to ułatwić diagnozę.

Diagnoza po wykonaniu badania

Jak już wspomniano, możliwość usłyszenia szumów pozwala zweryfikować podejrzenia i postawić diagnozę. Jeśli badający słyszy szumy, jest to informacja, że kanał słuchowy jest drożny. Bulgot jest oznaką płynu w uchu środkowym. Brak jakiegokolwiek dźwięku oznacza, że trąbka Eustachiusza jest całkowicie zatkana, z kolei świst może być zwiastunem częściowo zatkanego kanału słuchowego. Mogłoby się wydawać, że nie są to groźne przypadłości. Nic bardziej mylnego. W sytuacji, gdy posiadamy podejrzenia o stanie zapalnym, czy zatkaniu kanałów, niezwłocznie należy wykonać badania diagnostyczne i rozpocząć leczenie. Przewlekłe stany zapalane trąbki Eustachiusza lub płyn gromadzący się w uchu, mogą być powodem następujących schorzeń:

  • przewlekłego zapalenia ucha środkowego,
  • przerwania lub naruszenia błony bębenkowej,
  • wysiękowego zapalenia ucha.

Jak widać, absolutnie nie można ignorować bólu ucha lub leczyć go samodzielnie. Po kilku dniach z bólem koniecznie trzeba udać się do gabinetu laryngologicznego. Pozwoli to wygrać z bólem, zapobiec innym niebezpiecznym schorzeniom, a także poprawić komfort życia i uniknąć pogorszenia słuchu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje