Choroby zatok i nosa

Zatoki przynosowe pełnią bardzo ważną rolę w procesie oddychania.

zatoki-glownaOczyszczają i ogrzewają powietrze, które ma trafić do dolnych dróg oddechowych. Ich funkcją jest też wzmacnianie głosu. Często spotykanym problemem związanym z zatokami jest zapalenie zatok przynosowych, które powstaje w wyniku zaburzenia ich drożności oraz braku odpowiedniej wentylacji. Ostre zapalenie zatok objawia się przede wszystkim uczuciem zatkanego nosa oraz wydobywającą się z niego ropną wydzieliną. Ponadto dochodzi do tego ostry, rozpierający ból głowy, a niejednokrotnie także gałek ocznych czy policzka. Osoba cierpiąca na zapalenie zatok ma podniesioną temperaturę. Wystąpienie tych objawów powinno nakłonić chorego do pilnej konsultacji z lekarzem.

Powtarzające się zapalenie zatok może doprowadzić do zapalenia przewlekłego. Jego przyczyną może być nieprawidłowe leczenie, skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałka gardłowego u dzieci, katar alergiczny, polipy w nosie lub długotrwałe stosowanie niektórych leków, w tym kropli do nosa.

Przewlekłe zapalenie zatok wymaga konsultacji ze specjalistą. Trafna diagnoza pozwoli dobrać leczenie lub przygotować pacjenta do zabiegu i wyeliminować problem, co przyniesie znaczną ulgę. Obecnie odchodzi się do zdjęć rentgenowskich, które pokazują tylko duże zmiany. Zwykle stosowane jest badanie endoskopowe, a w przypadkach nawracającego przewlekłego zapalenia zatok wykonuje się tomografię komputerową. Jest to bardzo dokładne badanie, które pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Rozwiązaniem, jakie proponujemy pacjentom cierpiącym na przewlekłe zapalenie zatok, jest balonikowanie zatok. Metoda ta pozwala na ich udrożnienie i jest minimalnie inwazyjna.Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+