Punkcja zatok

Zapalenia i infekcje zatok są bardzo powszechną dolegliwością, zwłaszcza przy powracających czy niedoleczonych infekcjach górnych dróg oddechowych, u alergików czy astmatyków

Sinusitis

Objawy zapalenia zatok są bardzo nieprzyjemne i znacznie zmniejszają komfort codziennego funkcjonowania. Należą do nich: niedrożność nosa, katar, obrzęk w okolicach nosa, oczodołów i policzków, ból głowy, nasilający się zwłaszcza przy pochylaniu czy ruszaniu głową, czy wydzielina z nosa, ściekająca po tylnej ściance gardła. Nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, dlatego oprócz wyeliminowania przyczyn tego zaburzenia (o ile to możliwe), ze szczególną starannością należy także zadbać o odpowiednie leczenie już istniejących dolegliwości. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z zalegającą w zatokach wydzieliną, warto zdecydować się na wizytę u lekarza laryngologa, celem rozpoczęcia leczenia.

Dla pacjentów uskarżających się na przewlekłą niedrożność i nawracające zapalenia zatok, przydatnym może okazać się zabieg punkcji. Taki zabieg stosuje się zwłaszcza w tych przypadkach, w których leczenie zatok przy pomocy antybiotyków czy leków przeciwzapalnych nie daje oczekiwanych rezultatów. Punkcja zatok jest szczególnie polecana pacjentom przechodzącym ostre zapalenie zatok o gwałtownym przebiegu. Daje ono szybką ulgę, a lek wstrzyknięty bezpośrednio do zatok działa szybciej i skuteczniej. Nie jest to zabieg bolesny, choć nie należy także do najprzyjemniejszych.

Punkcja zatoki szczękowej, przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na przebiciu ściany zatoki w przewodzie nosowym dolnym igłą, wprowadzoną do otworu nosowego, aby następnie umieścić w zatoce odpowiedni lek, usunąć zalegającą ropę i przepłukać całość solą fizjologiczną. Jeśli w zatoce zebrało się bardzo dużo zalegającej wydzieliny być może zabieg punkcji będzie trzeba powtórzyć. Po zabiegu punkcji zatok są one oczyszczone i udrożnione.

Dojście taką metodą do innych zatok – klinowych, czołowych czy sitowych jest w ten sposób niestety niemożliwe. Aby oczyścić i udrożnić właśnie te zatoki potrzebne są inne metody działania.Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+