Jak w rzeczywistości wygląda płukanie uszu u laryngologa?

płukanie uszu u laryngologa

Gromadząca się woskowina w uchu, może doprowadzić nie tylko do pogorszenia słuchu, ale również może generować nieprzyjemne i dokuczliwe szumy uszne. Osoby, które są zainteresowane usunięciem czopów woskowiny, powinny jak najszybciej skorzystać z pomocy doświadczonego laryngologa. To właśnie on wykona mechaniczne płukanie uszu, dzięki któremu szybko powrócimy do normalnego funkcjonowania.

Czym tak naprawdę jest płukanie uszu u laryngologa?

Płukanie uszu wbrew pozorom to bardzo prosta i skuteczna procedura, dzięki której w krótkim czasie można rozwiązać problem z zatkanym uchem. Zdrowe ucho zazwyczaj oczyszcza się samoistnie, dlatego też nie wymaga ingerencji laryngologa. Gromadząca się wydzielina wykorzystywana jest między innymi do zabezpieczania ucha. Pamiętać należy o tym, że nadmierne usuwanie wydzieliny, może doprowadzić do nadprodukcji. Wiele osób próbuje usunąć wydzielinę domowymi sposobami. Mowa tutaj między innymi o popularnych patyczkach higienicznych, które niestety mogą jeszcze bardziej wepchnąć woszczynę w kanał słuchowy.

Jakie są najpopularniejsze zabiegi odetkania ucha?

Zatkane ucho można odetkać za pomocą płukania albo ręcznie. W tym drugim przypadku cały zabieg wykonuje doświadczony lekarz, przy zastosowaniu specjalnych narzędzi. Warto wspomnieć również o tym, że dostępne są specjalne środki chemiczne, które rozpuszczają woskowinę. Do dyspozycji są krople do uszu i preparaty w formie aerozolu. To właśnie dzięki nim można rozwiązać problem z zatkanym uchem w domowych warunkach. Specjalne preparaty do czyszczenia uszu bez problemu znajdziemy w dobrych aptekach.

Jak objawia się zatkane ucho?

Zatkane ucho wywołuje duży dyskomfort, dlatego też tym bardziej warto jak najszybciej rozwiązać problem. Jeżeli zaobserwujemy problemy ze słyszeniem i charakterystyczne kłucie w uchu, to mamy wyraźny sygnał, że pojawił się korek woskowinowy. Zatkane ucho jest bardzo dużym problemem przede wszystkim dla osób, które na co dzień korzystają z pomocy aparatów słuchowych. Gromadząca się wydzielina w mniejszym lub większym stopniu może utrudnić odbiór dźwięków. Pamiętać należy również o tym, że woskowina może niestety uszkodzić drogi aparat słuchowy. Przy długotrwałym zapchanym uchu bardzo szybko pojawia się bolesne zapalenie.

Jak wygląda płukanie uszu u laryngologa?

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie rozwiązać problem z woskowiną, mogą oczywiście skorzystać z pomocy zaufanego laryngologa. Na wizytę do lekarza warto zgłosić się wtedy, gdy domowe sposoby niestety nie przynoszą satysfakcjonujących efektów. Specjalistyczna pomoc jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się zaczerwienienie na małżowinie lub dokuczliwa gorączka. Zabieg wykonywany w profesjonalnym gabinecie laryngologicznym jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego też nie trzeba się go obawiać. Warto wspomnieć również o tym, że trwa on dosłownie kilka minut, a co najważniejsze po jego zakończeniu, można od razu powrócić do codziennych obowiązków. Przy wizycie laryngolog może dodatkowo zbadać ucho i sprawdzić, czy nie doszło do mechanicznego przerwania błony bębenkowej. Jeżeli chodzi o sam zabieg, to polega on na odciągnięciu małżowiny ucha i wyprostowaniu kanału, dzięki czemu uwidacznia się cała zewnętrzna część ucha. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie specjalnego urządzenia, które wytwarza strumień ciepłej wody. Odpowiednio dobrane ciśnienie jest w stanie rozbić zalegającą woskowinę. Podczas opisywanego zabiegu pacjenci odczuwają jedynie niewielkie łaskotanie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy laryngologa?

Tylko doświadczony lekarz jest w stanie ocenić, czy w narządzie słuchu nie toczy się aktualnie stan zapalny. Jeżeli tak, to zamiast powyżej opisywanego strumienia wody, można wykorzystać haczyki. Jeżeli doszło do zaczopowania woskowiną, to nie warto zwlekać zbyt długo z wizytą u specjalisty. Niestety domowe sposoby na płukanie ucha nie zawsze przynoszą satysfakcjonujące efekty. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do utraty słuchu. Bardzo ważne jest również to, aby systematycznie korzystać z preparatów do oczyszczania przewodu słuchowego. Dzięki regularnej higienie zdecydowanie łatwiej będzie usunąć woskowinę w niedalekiej przyszłości. Jeżeli chodzi o patyczki higieniczne, to najlepiej używać je wyłącznie do usuwania woskowiny z zewnętrznej części ucha.

Powikłania po płukaniu ucha

Samodzielne płukanie uszu w domu, jak i również płukanie uszu u laryngologa niestety może wiązać się z powikłaniami. Na szczęście w większości przypadkach są one bardzo niegroźne. Najczęstszymi objawami powikłań jest ból ucha, zawroty głowy, dokuczliwe szumy oraz podrażnienie kanału słuchowego. W skrajnych sytuacjach dochodzi do perforacji błony bębenkowej. Aby ograniczyć ryzyko najlepiej płukanie uszu wykonać u specjalisty. Po płukaniu można zakroplić uszy specjalnymi kroplami. W dużej mierze to właśnie dzięki nim, będzie można utrzymać odpowiednie pH w kanale słuchowym. Dzięki kroplom można także ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji. Z dobrodziejstwa kropli korzysta się głównie przy ręcznym usuwaniu woskowiny.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje