Kamica ślinianek – jak powstaje i czym się objawia

operacja przegrody nosowej

Ślinianki to gruczoły wydzielania zewnętrznego. Ich podstawową funkcją jest produkcja śliny. W jamie ustnej oraz gardle każdego człowieka znajdują się trzy pary dużych gruczołów ślinowych, a także kilkaset niewielkich gruczołów, które wspomagają ich pracę. Do dużych gruczołów ślinowych zalicza się trzy pary ślinianek: przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe.

Podstawową funkcją ślinianek jest produkowanie śliny. Proces ten zachodzi w naszym organizmie nieustannie. Szacuje się, że ludzki organizm każdego dnia wydziela ok. 1 litra śliny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak istotne jest prawidłowe funkcjonowanie tych gruczołów. Zazwyczaj dopiero w momencie wystąpienia zaburzeń pracy ślinianek okazuje się, że taki stan może być bardzo uciążliwy oraz wskazywać na występowanie różnych chorób, np. kamicy ślinianek. W przypadku upośledzenia pracy ślinianek warto skorzystać z konsultacji specjalistycznej, np. w Centrum Medycznym PROMED, gdzie pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu tego typu schorzeń.

Kamica ślinianek

Typowym objawem wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu ślinianek jest uczucie suchości w ustach. Jest to pierwszy sygnał, który alarmuje, że coś jest nie tak.

Jak powstaje kamica ślinianek?

Kamica ślinianek jest jedną z najczęstszych chorób związanych z tymi gruczołami. Schorzenie jest spowodowane tendencją do wytrącania się soli mineralnych w przewodach wyprowadzających ślinianek. Z biegiem czasu odkładają się sole zaczynają formować tworzyć tzw. kamienie ślinowe, które zatykają ślinianki i powodują zaburzenia w ich funkcjonowaniu. Początkowo jedynie w niewielkim stopniu utrudniają odpływ śliny z gruczołu lecz z biegiem czasu mogą go całkowicie zablokować.

Objawy kamicy ślinianek

Kamica ślinianek najczęściej dotyczy ślinianki podżuchwowej. Głównym objawem jest obrzęk gruczołu zaatakowanego chorobą. Powiększeniu ślinianki może towarzyszyć ból, który pojawia się szczególnie podczas spożywania pokarmów. Kamicę ślinianek zalicza się do chorób niezapalnych, niemniej jednak w jej przebiegu często dochodzi do wtórnego zakażenia ślinianek, czego następstwem jest rozwój stanu zapalnego.

Leczenie kamicy ślinianek

Zazwyczaj w leczeniu kamicy ślinianek stosuje się środki, które pobudzają wydzielanie śliny. Wskazane jest również stosowanie specjalnego masażu, który ma pomóc w odetkaniu przewodów wyprowadzających zaatakowanych kamicą. W przypadku, gdy środki farmakologiczne oraz masaże nie przynoszą oczekiwanej poprawy może nastąpić konieczność wykonania operacji.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje