Leczenie szumów usznych metodą TRT

TRT – metoda terapii szumów usznych

unhappy young woman has pain in the earMetoda TRT (Tinnitus Retraning Therapy) opiera się na neurofizjologicznym modelu powstawania szumów usznych. Cechuje ją bardzo wysoka skuteczność nieosiągalna w dotychczas stosowanych terapiach. Badania wskazują, że terapia TRT jest skuteczna aż w 85% przypadków.

Celem leczenia jest minimalizowanie odbierania szumów, aby stały się doznaniem obojętnym dla pacjenta. Metoda ta, opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów, które zachodzą w ośrodkowym układzie słuchowym. Zadaniem terapii jest „wytrenowanie” mózgu w ten sposób, aby świadomie ignorował szumy.

Program terapii każdorazowo jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z tego względu w ramach przygotowań konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki ogólnej, na którą składają się konsultacje: otolaryngologiczna, neurologiczna, psychologiczna, audiologiczna.

Metoda TRT polega na terapii dźwiękami, przy użyciu różnych urządzeń, które podwyższają poziom tła akustycznego. Szczególnie istotne podczas terapii jest unikanie całkowitej ciszy. Umożliwia to zmniejszenie w drogach słuchowych kontrastu pomiędzy aktywnością neuronalną wywoływaną przez szumy uszne i aktywnością neuronalną tła.

W terapii wykorzystuje się między innymi:
– generator szumów – urządzenie, które dostarcza do ucha dźwięki pomagające wyeliminować szum własny pacjenta
– aparat słuchowy – stosuje się go w przypadku pacjentów z niedosłuchem
– aparat słuchowy łączony (tj. aparat + generator)

Na czym w praktyce polega leczenie?

Gabinet laryngologiczny. Dziecko u lekarza laryngologa.Terapia rozpoczyna się od cyklu konsultacji ze specjalistami z zakresu laryngologii, psychologii i protetyki słuchu w Ośrodku Leczenia Szumów Usznych. Następnie przygotujemy Cię do samodzielnych ćwiczeń w życiu codziennym. Kolejnym krokiem jest systematyczny trening dróg słuchowych przy pomocy specjalnie generowanego dźwięku, np. przez generator szumów lub łączony aparat słuchowy.

Terapia TRT (Tinnitus Retraning Therapy) skuteczna w 85% przypadków jest obecnie jedyną, potwierdzoną badaniami naukowymi metodą niwelowania szumów usznych.

 

Ośrodek Leczenia Szumów Usznych Centrum Medycznego PROMED

Dobrą wiadomością dla wszystkich osób borykających się na co dzień z problemem szumów usznych jest to, że w krakowskim Ośrodku Leczenia Szumów Usznych CM PROMED mogą skorzystać ze specjalistycznych konsultacji z zakresu otolaryngologii, neurologii i psychologii. Nasi specjaliści na co dzień zajmują się diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu oraz szumów usznych (także metodą TRT). Cechuje ich indywidualne podejście do każdego pacjenta. Ośrodek Leczenia Szumów Usznych oferuje kompleksową opiekę diagnostyczną, leczniczą oraz terapeutyczną. Zapraszamy do CM PROMED w Krakowie, przy ul. Rozrywka 24a. Umów się na konsultację. Więcej informacji uzyskasz pod numerem telefonu: +48 798 99 22 11.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+