Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach

Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach to schorzenie pojawiające się nieoczekiwanie, które charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą słuchu w jednym uchu bądź obu, bez konkretnej przyczyny. Schorzenie to ma zwykle charakter odwracalny pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowane i w odpowiedni sposób leczone.

Czym jest nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach?

To dolegliwość, która pojawia się nagle, gwałtowanie, a jej cechą charakterystyczną jest nagła częściowa lub całkowita utrata słuchu w jednym bądź obu uszach, bez żadnej, wyraźnej przyczyny. Najprawdopodobniej nagła utrata słuchu spowodowana jest zaburzeniami, które powstają w układzie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego na skutek skurczu naczyniowego bądź powstałego w świetle naczynia zatoru. W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia komórek zmysłowych narządu słuchu i zaburzenia jego czynności, co objawia się głuchotą. Warto podkreślić, że nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach może być stanem odwracalnym pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowana i we właściwy sposób leczona.

Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach – czynniki ryzyka

Wśród czynników ryzyka wymienia się także schorzenia związane z chorobami uszu, takie jak:

 • otoskleroza, czyli choroba kosteczek ucha środkowego;
 • narażenie słuchu na długotrwały hałas;
 • przewlekłe zapalenie uszu;
 • niedosłuch o podłożu genetycznym;
 • przebyte urazy głowy:
  • urazy bezpośrednie – uderzenie pioruna, uderzenie przez prąd wysokiego napięcia, uraz akustyczny;
  • urazy pośrednie – zwichnięcie kręgów szyjnych;
 • uszkodzenia wirusowe – odra, świnka, półpasiec, półpasiec uszny.

Objawy nagłej utraty słuchu o niejasnych przyczynach

Pacjenci, u których doszło do nagłej utraty słuchu zwykle zmagają się z takimi objawami, jak:

  • zawroty głowy;
  • uczucie obecności ciała obcego w uchu;
  • uczucie zatkania ucha;
  • uczucie pełności w uchu;
  • szumy uszne;
  • czasami występują zaburzenia równowagi;
  • dość rzadko pojawiają się piski w uszach.

Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. To niezwykle istotne, bowiem szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia może zapobiec całkowitej utracie słuchu.
Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach – leczenie

Do leczenia omawianego schorzenia stosuje się preparaty, których zadaniem jest poprawa mikrokrążenia, a także leki hamujące agregację płytek krwi i wpływające na krzepnięcie. Niektórzy pacjenci muszą przyjmować leki przeciwzapalne, przeciwwirusowe czy przeciwobrzękowe, czasem konieczne jest leczenie przy użyciu tlenu hiperbarycznego. Z kolei osobom, u których doszło do poważnego, głębokiego uszkodzenia słuchu podaje się środki lecznicze bezpośrednio do jamy bębenkowej.

Są dwie grupy leków, które mają szczególne znaczenie w leczeniu nagłej głuchoty o niejasnym pochodzeniu. Do pierwszej z nich zalicza się sterydy, które podaje się ogólnie bądź do jamy bębenkowej. Z kolei w drugiej grupie znajdują się leki rozszerzające i hamujące skurcz naczyń. Oprócz tego w leczeniu tej dolegliwości polecane są takie środki, jak: leki neuroprotekcyjne, magnez i witaminy z grupy B. Z kolei osoby, które mają skłonności do zatorów w przebiegu zaburzeń rytmu serca czy zakrzepowego zapalenia żył kończyn dolnych, powinny dodatkowo przyjmować leki przeciwzakrzepowe.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje