Zatoki

Zatoki są przestrzeniami w kościach czaszki, połączone z jamą nosową i pokryte błoną śluzową.

ból zatok

 Podczas przeziębień to właśnie zatoki bardzo często dają się we znaki, reagując bólem i obciążeniem. W organizmie człowieka mamy do czynienia z czterema rodzajami zatok: zatokami czołowymi, zatokami przynosowymi, zatokami sitowymi i zatokami szczękowymi.

Zatoki przynosowe połączone z jamą nosa, umożliwiają powietrzu i śluzowi swobodne poruszanie.

Dodatkowo, chronią delikatne struktury mózgu przed urazami, modulują głos a także nawilżają powietrze, które wdychamy. Problemy i infekcje zatok przynosowych bardzo często rodzą się na tle niedoleczonych lub powracających infekcji górnych dróg oddechowych, a także… próchnicy zębów. W momencie rozpoczęcia procesu zapalnego ujścia zatok zostają zatkane przez zalegającą w nich wydzielinę, co z kolei uniemożliwia powietrzu swobodne wydostanie się, skutkując dotkliwym bólem głowy. Infekcjom i zapaleniom zatok przynosowych sprzyjając niektóre choroby takie jak astma, różnego rodzaju alergie, a także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

Zatoki przynosowe składają się z dodatkowym elementów, którymi są:

silny ból zatok

Zatoki czołowe – zazwyczaj parzyste, położone nad oczodołami, odgrodzone od siebie przegrodą zatok czołowych, bardzo często to właśnie one, podczas przeziębienia czy infekcji reagują bólem zlokalizowanym pośrodku czoła.

Zatoki sitowe – zwane także komórkami sitowymi są najmniejszymi z zatok przynosowych, bocznie sąsiadują z oczodołami, ich infekcje sygnalizuje ból umiejscowiony pomiędzy oczami. Zatoki sitowe tworzą tzw. błędnik sitowy. Wyróżniamy dwa rodzaje zatok sitowych – przednie, które uchodzą do środkowego przewodu nosowego, oraz tylne, które uchodzą do górnego przewodu nosowego.

Zatoki szczękowe – to zatoki w bezpośrednim sąsiedztwie górnych zębów. Ich skomplikowana budowa sprzyja gromadzeniu się śluzu i co za tym idzie stanom zapalnym, a oczyszczanie zatok szczękowych niestety nie należy do najprostszych. Cechą charakterystyczną zapalenia zatok szczękowych jest silny ból zlokalizowany w okolicach oczodołu w górnej części policzka.Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+