Perforacja błony bębenkowej

Perforacja, czyli pęknięcie błony bębenkowej, to jeden z poważniejszych urazów laryngologicznych, który może spowodować znaczne pogorszenie słuchu. Dlatego też w przypadku podejrzenia, iż doszło do uszkodzenia błony bębenkowej należy jak najszybciej udać się do lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy perforacji błony bębenkowej oraz na czym polega jej leczenie.

Co to jest perforacja błony bębenkowej? Przyczyny uszkodzenia błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej to pęknięcie błony będącej główną częścią ucha środkowego, która odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia. To właśnie dzięki błonie fale dźwiękowe zostają przekształcone w drgania, a następnie przenoszone są na kosteczki słuchowe, co umożliwia słyszenie.

Wyróżnia się dwa typy perforacji: brzeżną i centralną. Z pierwszym rodzajem mamy do czynienia wtedy, gdy pęknięcie powstaje na brzegu błony bębenkowej. Perforacja brzeżna jest groźniejsza dla organizmu, bowiem sprzyja wrastaniu przerwanej błony w jamę bębenkową, powodując perlakowe zapalenie ucha, mogące skutkować niedosłuchem. Natomiast perforacja centralna to uszkodzenie powstające w środkowej części błony bębenkowej.

Najczęściej spotykaną przyczyną uszkodzenia błony bębenkowej jest uraz: ciśnieniowy lub mechaniczny. O ciśnieniowym mówi się wtedy, gdy panujące wewnątrz ucha wysokie ciśnienie przenosi się na błonę bębenkową, wskutek czego dochodzi do jej przerwania. Może stać się tak podczas lotu samolotem, nurkowania, a także w następstwie ekspozycji na bardzo wysokie dźwięki, takie jak wybuch czy wystrzał. Z kolei do urazu mechanicznego, powodującego perforację błony bębenkowej, dochodzi najczęściej w wyniku niewłaściwego czyszczenia uszu, np. patyczkami higienicznymi bądź uderzenia w głowę czy ucho. Pęknięta błona bębenkowa może stanowić także powikłanie zapalenia ucha środkowego. W przebiegu tej choroby drobnoustroje doprowadzają do powstania obrzęku błony, a zbierający się tam płyn może na nią naciskać, powodując jej przerwanie.

Pęknięcie błony bębenkowej – objawy

Typowymi objawami pęknięcia błony bębenkowej są:

  • silny i gwałtowny ból ucha,
  • gorsze słyszenie,
  • zawroty głowy,
  • szumy uszne,
  • uczucie zatkanych uszu.

Jeśli zaś do pęknięcia błony bębenkowej doszło w wyniku zapalenia ucha, wówczas dodatkowo pojawia się sącząca wydzielina, a dolegliwości bólowe, które towarzyszyły zapaleniu stają się mniej uciążliwe, bowiem dochodzi do zmniejszenia ciśnienia w uchu środkowym.

W przypadku zaobserwowania u siebie bądź u swojego dziecka powyższych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który oceni czy faktycznie doszło do przerwania błony bębenkowej. W tym celu przeprowadza się otoskopię bądź wideoskopię, czyli badanie umożliwiające sprawdzenie stanu ucha przy użyciu niewielkiej kamerki, a także badanie audiometryczne.

Perforacja błony bębenkowej – leczenie

Z racji tego, że błona bębenkowa wykazuje duże zdolności regeneracyjne, zwykle niewielkie jej ubytki goją się same w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak gojenie błony przebiega nieprawidłowo bądź jest ona dość mocno uszkodzona – konieczne jest przeprowadzenie myringoplastyki, czyli operacji mającej na celu zrekonstruowanie błony bębenkowej przy pomocy wycinków pochodzących z innych tkanek, zazwyczaj powięzi mięśnia skroniowego bądź ochrzęstnej, czyli cienkiego fragmentu chrząstki, którą pobiera się z małżowiny usznej. Zwykle zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, przez przewód słuchowy zewnętrzny. Efekty zabiegu odczuwalne są po tygodniu od operacji, kiedy zostanie zdjęty opatrunek.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje