Przewlekłe zapalenie krtani – proste, zanikowe i przerostowe – przyczyny, metody leczenia

kobieta cierpiąca na przewlekłe zapalenie krtani jest badana u laryngologa

Przewlekłe zapalenie krtani to dość poważne schorzenie, z którym zmaga się coraz większa ilość osób. Powoduje ono odczuwanie negatywnych objawów, wśród których można wymienić chrypkę, zalegającą wydzielinę, a także wszelkie problemy z głosem. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie badania laryngologicznego, a także wywiadu z osobą chorą. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przewlekłego zapalenia krtani, różnych jego rodzajów, a także istotnych aspektów, które są związane z pojawieniem się nieprzyjemnych dla człowieka objawów chorobowych.

Przyczyny zapalenia krtani

Przewlekłe zapalenie krtani może być spowodowane dość zróżnicowanymi czynnikami. Jednak wśród nich przede wszystkim wyróżnia się pewne czynniki drażniące. Są one najczęściej następujące:

  •  eksploatacja głosu o zbyt dużej intensywności,
  •  długotrwałe i często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  •  niedrożność nosa, która skutkuje oddychaniem przez usta,
  •  przekrwienie górnych dróg oddechowych, co może być skutkiem pojawienia się takiego schorzenia jak niewydolność serca,
  •  wpływ powszechnych substancji drażniących, takich jak papierosy lub alkohol.

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani przewlekłe to schorzenie, podczas którego pojawia się przede wszystkim taki objaw jak chrypka. Oprócz tego u osób z tym problemem może się pojawiać męczliwość w głosie, a także uczucie ciała obcego w gardle. Dodatkowo dość często pojawia się gęsta wydzielina, która bywa nieprzyjemna. Objawy utrzymują się przez dość długi czas, dlatego przy ich obecności warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Wśród obserwowanych objawów można również wymienić przekrwienie błon śluzowych oraz pogrubienie nabłonka.

Leczenie zapalenia krtani

Głównym sposobem na zmniejszenie dolegliwości związanych z prostym przewlekłym zapaleniem krtani jest wyeliminowanie ze swojego życia wszystkich czynników drażniących, ponieważ to one są odpowiedzialne za pojawianie się negatywnych objawów. Oprócz tego mogą być stosowane leki rozrzedzające wydzielinę, a także ułatwiające jej odksztuszanie. Istotna jest poprawa drożności nosa, a także odpoczynek głosowy. Podczas pojawiania się problemów z krtanią działanie wspomagające mogą mieć również inhalacje. Natomiast w przypadku nadkażenia bakteryjnego konieczne będzie wdrożenie antybiotyku.

Przerostowe zapalenie krtani

W przypadku braku eliminacji czynników drażniących może się rozwinąć przewlekłe przerostowe zapalenie krtani. Może mieć ono dwa rodzaje, wśród których wymienia się zarówno postać rozlaną, jak i ograniczoną. Objawy choroby utrzymują się dość długi czas oraz powodują spory dyskomfort. Mogą nawet prowadzić do pojawienia się stanu przednowotworowego, dlatego w tym przypadku wymagana jest stała opieka lekarska. Podczas stawiania diagnozy może być konieczne pobranie wycinka do badań histopatologicznych. Natomiast samo przerostowe zapalenie krtani może skutkować koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego w przypadku zaawansowanych dolegliwości.

Zobacz również: Wymaz z nosa. Co może wykazać? Jak się przygotować do badania?

Zanikowe zapalenie krtani

Przewlekłe zapalenie krtani może również występować w postaci zanikowej. W tej sytuacji dochodzi do stopniowego zaniku błony śluzowej krtani, a także błon śluzowych górnych dróg oddechowych. W tym schorzeniu oprócz klasycznych objawów może pojawić się również suchość w okolicy gardła oraz krtani. Dlatego tak niezbędne jest ich nawilżanie. Niestety w przypadku dużego zaawansowania zmian stają się one nieodwracalne, co stanowi spory problem dla pacjentów.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje