Pulsowanie i tętnienie w uchu – przyczyny, badania, leczenie

kobieta zatykająca palcami uszy z powodu pulsowania i tętnienia w nich

Pulsowanie w uchu jest nieprzyjemną dolegliwością, która nie zawsze ma swoje przyczyny w układzie słuchowym. Wraz z pulsowaniem mogą występować też szumy lub piski w uszach, a także zaburzenia słuchu, które znacząco usprawniają wykonywanie codziennych czynności oraz pracę. Wiele osób skarży się dodatkowo na bóle i zawroty głowy, a także zaleganie woskowiny w małżowinie usznej, a nawet podwyższone ciśnienie krwi. Warto wówczas wiedzieć, gdzie szukać pomocy i jakie badania należy wykonać, by poprawić jakość codziennego życia.

Pulsowanie w uchu i tętnienie – przyczyny

W większości przypadków lekarze nie są w stanie stwierdzić, z czego wynikają pulsowania w uszach, zwłaszcza jeśli wystąpiły one nagle i równie szybko zniknęły lub miały np. taką formę jak pulsowanie w uchu wieczorem. W takiej sytuacji przyjmuje się, że dolegliwości są niewiadomego pochodzenia, a ich przyczyny nie da się jednoznacznie wskazać. Niemniej w podobnej sytuacji zaleca się też sprawdzić, czy takie objawy nie są wywołane np. zaleganiem woskowiny w przewodzie słuchowym i niewłaściwym dbaniem o higienę uszu.

Może Cię zainteresować również: Szumy uszne – diagnostyka i leczenie

Wiele osób zakłada, że prawidłowe czyszczenie uszu powinno odbywać się z użyciem patyczków, co nie jest jednak właściwe, ponieważ powodują one zaleganie woskowiny w przewodzie słuchowym. Lekarze wskazują, że należy stosować odpowiednie spraye do uszu. Ważne też, by nie narażać się na duży hałas i sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z chorobą Meniere’a – wodniaka błędnika, która powoduje nawracające infekcje ucha.

Często za pulsowanie w uszach odpowiadają jednak choroby związane z układem słuchu. Wówczas wskazują na to dodatkowe objawy, takie jak np. bóle oraz zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty.

Inne przyczyny występowania szumów i pulsowania w uchu

Zdarza się, że przyczyn występowania pulsowania w uszach należy szukać poza tym narządem. I tak np. za taki stan rzeczy może odpowiadać niekontrolowane, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, które daje objawy w postaci pulsowania w uszach, szumu i zawrotów głowy.

Na pulsowanie w uszach skarżą się też pacjenci, którzy cierpią na zaburzenia kardiologiczne i bóle głowy o różnym pochodzeniu, czasami związane ze zmianami w obrębie naczyń krwionośnych.

Często pulsowanie jest odczuwalne w efekcie przebytego urazu głowy, a także przy nowotworach w uchu lub w okolicach mózgu. Na pulsowanie cierpią pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i tętniakiem tętnicy szyjnej.

Tętnienie i pulsowanie w uszach – jakie badanie należy wykonać?

Zawsze, kiedy tętnienie i pulsowanie w uszach staje się długookresowe i negatywnie wpływa na jakość codziennego życia – niezbędne jest udanie się do lekarza. W pierwszej kolejności zleca on badania, które mogą wykluczyć poważne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym guzy w mózgu i nowotwory. Niezbędne jest wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego głowy.

Kiedy zmagamy się z powracającym tętnieniem w uchu, warto udać się do laryngologa i otolaryngologa. Wykonuje on szereg badań, które są w stanie wskazać właściwe normy jeśli chodzi np. o próby błędnikowe, kaloryczne itp. Często jednak wskazanie jednoznacznej przyczyny jest trudne lub niemożliwe.

Jak leczyć pulsowanie w uszach?

Od tego, czy można leczyć tętnienie w uszach, a także jaka będzie skuteczność leczenia, zależy przede wszystkim przyczyna występowania takich objawów. Jeśli jest ona niemożliwa do wskazania, to lekarz na ogół zleca działania profilaktyczne, które mają poprawić jakość życia i mogą zmniejszyć odczuwane dolegliwości. I tak zaleca się głównie dbałość o właściwą higienę uszu i używanie odpowiednich środków czyszczących.

Osoby, które narzekają na szumy w uszach trudne do zdiagnozowania powinny unikać miejsc narażonych na duże hałasy, ponieważ może to potencjalnie nasilać dolegliwości. Ważne jest także unikanie leków, które uszkadzają słuch. Jeśli w pracy jest dość głośno – poleca się zakładanie słuchawek ochronnych. Konieczne jest też ściszanie telewizji i radia, by nie podrażniać słuchu.

Bardzo ważne w trakcie leczenia pulsowania w uszach jest sprawdzanie ciśnienia tętniczego. Kiedy pacjent cierpi na nadciśnienie, a lekarz ma powody, by uważać, że to właśnie ono nasila szumy w uszach – istotne znaczenie ma przyjmowanie leków, prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie się do wskazówek specjalisty. Wówczas też leczenie jednego schorzenia może pozytywnie minimalizować dolegliwości ze strony układu słuchowego.

Na rynku są także dostępne specjalne aparaty słuchowe. Można też zdecydować się na maskery, które ograniczają dolegliwości związane z szumami w uszach. Na ogół leczenie farmakologiczne jest mało skuteczne, choć w niektórych sytuacjach lekarze sięgają po leki przeciwdepresyjne lub np. stosują psychoterapię.

 

W sytuacji, kiedy lekarz wskazuje na konkretną przyczynę pojawienia się dolegliwości ze strony układu słuchowego – ważne jest stosowanie się do jego wskazówek i regularne kontrole. Dzięki temu można monitorować schorzenie i na bieżąco sprawdzać stan zdrowia. To istotne, by móc zachować trwały słuch na wiele lat. Dlatego z takim objawem, jakim jest pulsowanie i tętnienie w uszach, niezwłocznie należy udać się do laryngologa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje