Zapalenie migdałków – leczyć czy wycinać?

zapalenie migdałkówBól gardła, wysoka temperatura oraz powiększone węzły chłonne – oto główne objawy zapalenia migdałków. To choroba powszechna i zaraźliwa, z którą niestety najczęściej zmagają się dzieci. Gdy infekcja atakuje regularnie, większość rodziców staje przed dylematem: leczyć czy wycinać?

Migdałki i ich rola

Migdałki jako pierwsze zabezpieczają układ oddechowy przed wniknięciem drobnoustrojów. Umiejscowione po obu stronach gardła, tworzą skuteczną barierę ochronną. W ich środku zachodzi produkcja antygenów niezbędnych do wytworzenia przeciwciał. Szybko rozpoznają zagrożenie i stymulują nasz układ immunologiczny do walki z wrogiem. Stoją na straży zdrowia, zwłaszcza niemowląt oraz małych dzieci. Wraz z wiekiem ich rola w budowaniu odporności znacznie spada.

Zapalenie migdałków

Jego przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Zaczyna się od kaszlu oraz bólu gardła, potem pojawia się gorączka, która sięgać może nawet 40 stopni. W niedługim czasie migdałki stają się czerwone i pokrywają białym lub żółtym nalotem. Wtedy mamy już pewność, że doszło do zapalenia. Chorobie towarzyszyć może również powiększenie węzłów chłonnych, brak apetytu, ból głowy, a także nieprzyjemny zapach wydobywający się z buzi.

Jak leczymy zapalenie migdałków?

Zabierzmy dziecko do lekarza, jak tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Nieleczona choroba może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ryzykujemy zapaleniem płuc, pojawieniem się ropnia okołomigdałkowego, a nawet szczękościskiem. Domowe sposoby, takie jak naturalny syrop czy przepłukiwanie gardła szałwią mogą nie wystarczyć. Bardzo często nie obejdzie się bez kuracji antybiotykowej. Z jej pomocą infekcja wirusowa powinna minąć w ciągu dwóch tygodni.

Wycięcie migdałków – kiedy jest konieczne?

Usunięcie migdałków jest dla wielu rodziców rozwiązaniem ostatecznym. Bywa jednak nieuniknione w przypadku, kiedy dziecko zmaga się ze stale nawracającymi infekcjami. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy angina powtarza się kilka razy w roku. Niedoleczona bywa bowiem przyczyną groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Może skutkować powstaniem ropnia, stanem zapalnym zatok oraz krtani, a nawet doprowadzić do zapalenie mięśnia sercowego lub gorączki reumatycznej. Gdy choroba powraca regularnie, może też dojść do powiększenia się migdałków. Stają się one przerośnięte, utrudniając dziecku przełykanie. Swoje rozmiary często zwiększa również migdałek gardłowy, który powoduje, że dziecko zaczyna chrapać. Pojawić się mogą również niebezpieczne bezdechy. Taka sytuacja bezwzględnie wymaga interwencji chirurgicznej. Wycięcie migdałków jest zabiegiem szybkim i rutynowym. Powikłania po nim zdarzają się bardzo rzadko. Gdy minie znieczulenie, pacjent odczuwa jedynie dyskomfort spowodowany lekkim bólem – warto zaopatrzyć się więc w odpowiednie leki. By nie potęgować nieprzyjemnego odczucia oraz nie podrażniać ran, przez pierwsze dni po zabiegu posiłki powinny być półpłynne, chłodne, a także pozbawione ostrych przypraw.

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+