Zapalenie żołądka

mężczyzna mający objawy zapalenia żołądka, trzymający się za brzuch

Zapalenie żołądka – diagnostyka i leczenie

Zapalenie błony śluzowej żołądka, określane też jako nieżyt żołądka lub katar żołądka, to choroba, której nie należy lekceważyć. Jej objawy są często spotykane – ból brzucha, wymioty czy zgaga zdarzają się każdemu. Zapalenie żołądka może jednak prowadzić do przykrych konsekwencji, z rozwojem choroby nowotworowej włącznie. Dlatego tak ważne jest, aby szybko rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Zapalenie żołądka objawy – jak rozpoznać chorobę?

Objawy występujące przy zapaleniu żołądka to przede wszystkim:

  • ból lub dyskomfort umiejscowiony w środkowym nadbrzuszu,
  • uczucie pełności,
  • mdłości,
  • zgaga,
  • wymioty,
  • krwawienie – w postaci krwawych wymiotów lub smolistych stolców.

Objawy choroby występują z różnym natężeniem. W przypadku ostrego zapalenia mogą pojawić się nagle.

Zapalenia żołądka – przyczyny

Zapalenie żołądka może występować w różnych postaciach i różne mogą być jego przyczyny. W przypadku ostrego, nagłego zachorowania przyczyną schorzenia może być zatrucie, uszkodzenia toksyczne, infekcja, alergia pokarmowa, niewydolność nerek i wątroby, wstrząs związany z wypadkiem, oparzeniem czy operacją lub po prostu stres. Nieżyt żołądka może pojawić się jako reakcja na podanie niektórych leków lub ich przedawkowanie. Często występuje w przypadku zażycia zbyt dużej ilości kwasu acetylosalocylowego, czyli po prostu aspiryny.

Nieżyt żołądka może mieć charakter przewlekły. Bywa następstwem nadmiernego spożycia alkoholu, przyjmowania przez dłuższy czas środków takich jak aspiryna, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki stosowane w chorobach stawów oraz inne substancje przeciwbólowe. Przyczyną wystąpienia przewlekłego zapalenia śluzówki żołądka może też być bakteria Helicobacter pyroli.

Zapalenia żołądka – diagnostyka

Prawidłowe, niezwłoczne zdiagnozowanie zapalenia żołądka pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i szybko pozbyć się problemu. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu i leczeniu nieżyt żołądka jest wyleczalny niemal w 90% przypadków. Warto więc nie zwlekać i udać się do lekarza gastrologa, zamiast próbować ratować się za pomocą domowych sposobów.

W większości przypadków nieżyt żołądka rozpoznaje się na podstawie wymienionych wyżej objawów. W przypadku wystąpienia krwotoku wykonuje się gastroskopię lub RTG. Czasami wykonuje się badanie kwasu żołądkowego pod kątem zawartości kwasu solnego.

Zapalenia żołądka – leczenie

Sposób leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka zależy od przyczyny choroby. Infekcja wirusowa ustępuje dość szybko i często wystarcza stosowanie leków na nadkwasotę. W zależności od źródła zakażenia lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków przeciwwirusowych i łagodzących, może zalecić odstawienie zażywanych leków. W przypadku krwawienia konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Samodzielne leczenie zapalenia żołądka może być nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Pamiętajmy, że choroba ta może być spowodowana nawet zażywaniem popularnych leków przeciwbólowych. Jeśli więc objawy samoczynnie nie ustępują, należy zgłosić się do przychodni specjalizującej się w gastrologii.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację