Najczęściej zadawane pytania

Nie czekaj – miej pewność !!!

Umów się na biopsję: +48 602 480 160

 

Wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej
Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest przede wszystkim, kiedy podczas badania (zarówno fizykalnego, jak i ultrasonograficznego – USG) lekarz uwidoczni podejrzaną zmianę. Badanie wykonuje się w diagnostyce zmian w tarczycy, węzłów chłonnych, piersi i innych narządów.
W jakim celu wykonujesię biopsję cienkoigłową?
Celem badania jest określenie charakteru zmiany (czy jest złośliwa czy łagodna).  Pobrany materiał komórkowy  umieszcza się na szkiełku laboratoryjnym, utrwala specjalnym barwiącym preparatem i bada pod mikroskopem.
Czym jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana ?
Biopsja cienkoigłowa celowana jest zabiegiem diagnostyczym polegającym na nakłuciu podejrzanego miejsca cienką igła w celu pobrania próbki komórek. Badanie wykonuje się pod kontrolą USG.
Kto wykonuje biopsję?
Biopsję wykonuje specjalista patomorfologii w obecności radiologa który w dokłady sposób lokalizuje zmianę oraz minitoruje w niej obecność igły za pomocą USG
Jak przygotować się do biopsji?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Należy pamiętać aby dostarczyć wcześniejszą dokumentację medyczną: np. wynik badania USG, poprzednie wyniki badań biopsyjnych, histopatologicznych jeśli takie były wykonywane.
Czy badanie jest bolesne i czy wymaga znieczulenia?
Badanie nie wymaga znieczulenia gdyż powoduje niewielkie dolegliwości bólowe.
Jakie mogą wystąpić powikłania?
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest badaniem bezpiecznym. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, siniak a także tkliwość w miejscu wykonanego nakłucia.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania biopsji?
Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji jest: ciężkie stany krwotoczne, ropna infekcja w okolicy bioptowanej, stosowanie leków  przeciwzakrzepowych.
Jak długo czeka się na wynik?
Zwykle czas oczekiwania na wynik waha się od 14 do nawet 21 dni. W CM PROMED wynik z biopsji otrzymuje się do 24 godzin. Istniej możliwość badania w trybie natychmiastowym- do 2 godzin od wykonania biopsji. Badanie takie jest zarezerwowane dla pacjentów onkologicznych w przypadku poważnego podejrzenia.

Czy biopsja jest wiarygodnym badaniem diagnostycznym?
Biopsja w 95% przypadków pozwala w definitywny sposób określić rodzaj  podejrzanej zmiany. Umożliwia wykrycie komórek nowotworowych lub podejrzanych co pozwala na szybkie podjęcie leczenia lub pogłebienia diagnostyki.

Nie czekaj – miej pewność !!!

Umów się na biopsję: +48 602 480 160

Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+