Aktualności

Nagła głuchota – objawy, przyczyny, leczenie

Nagła głuchota to powszechnie stosowane określenie na występujące bez uprzedzenia upośledzenie słuchu. Jakie są objawy i przyczyny tej dolegliwości? Jak przebiega leczenie i jakie są szanse na przywrócenie słuchu? więcej…


Zapalenie krtani – przyczyny, objawy i leczenie

man-794514_960_720Ostre nieżytowe zapalenie krtani to pełna nazwa w słowniku medycznym popularnego zapalenia krtani. Jest to najczęściej wynik wcześniejszego zapalenia błony śluzowej gardła i nosa. Może zdziwić fakt, że najczęstsze przypadki tej dolegliwości odnotowuje się latem. Rozpatrując przebieg choroby, możemy podzielić ją na ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Podział na podgłośniowe zapalenie krtani i zapalenie nagłośni dotyczy umiejscowienia ogniska zapalnego. Jest to szczególnie niebezpieczna choroba dla noworodków i małych dzieci, ponieważ powoduje zwężenie górnych dróg oddechowych i może wywoływać problemy z oddychaniem. Konieczna jest pomoc lekarska. więcej…


Wycięcie migdałków u dzieci – zalety i przebieg zabiegu

girl-797837_960_720Migdałki u dzieci (zwłaszcza tych najmłodszych) pełnią niezwykle ważną rolę – produkują przeciwciała, których głównym zadaniem jest ochrona przed różnego typu drobnoustrojami. Jednak wraz z dorastaniem dziecka ich rola w budowaniu odporności organizmu jest coraz mniejsza, a nawracające infekcje, częste anginy lub powtarzające się ropne zapalenia gardła mogą prowadzić do ich zakażenia lub powiększenia. A przerośnięte migdałki u dzieci są bardzo niebezpieczne, gdyż powodują nawracające bóle gardła, zapalenia krtani, trudności z połykaniem, ropnie, wady zgryzu, niedrożność górnych dróg oddechowych, bezdech, zaburzenia snu, a nawet problemy z oddychaniem czy zapalenia mięśnia sercowego. Dlatego też przy nawracających infekcjach warto rozważyć wycięcie migdałków u dzieci, co może rozwiązać wiele zdrowotnych problemów. więcej…


Adenotomia – wskazania i przebieg zabiegu

Adenotomia, czyli usunięcie przerośniętego migdałka gardłowego, to bez wątpienia jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów wieku rozwojowego. Mała inwazyjność tego zabiegu z zastosowaniem endoskopu stanowi o jego bezpieczeństwie i minimalnym odsetku powikłań.

więcej…


Na czym polega i co daje endoskopowa operacja zatok?

ból zatokEndoskopowa operacja zatok jest innowacyjnym sposobem na pozbycie się chronicznych stanów zapalnych zatok przynosowych. Zabieg przeprowadza się w celu usunięcia nieprawidłowości w błonie śluzowej, co prowadzi do udrożnienia zatok. Podczas usuwania zmian chorobowych za pomocą nowoczesnych endoskopów optycznych i mikrochirurgicznych narzędzi, chirurg nie narusza struktur anatomicznych. U kogo przeprowadzane są tego typu zabiegi i na jakie efekty mogą liczyć pacjenci?
więcej…


Charakterystyka błony bębenkowej. Leczenie uszkodzeń

uchoSłuch jest jednym z najważniejszych zmysłów. Kiedyś pozwalał przetrwać i uniknąć napaści dzikich zwierząt, dzisiaj wpływa na nasze postrzeganie świata. Nieodzowny przy nauce mowy, wygaszaniu odruchów. Mocno narażony na uszkodzenie, w dzisiejszym świecie pełnym słuchawek, głośnych dźwięków czy pracy bez odpowiedniej ochrony.
Jednak co by było, gdyby błona bębenkowa uległa uszkodzeniu? Jak leczyć uszkodzenia?

więcej…


Co to jest echo serca

Echo serca to potoczna nazwa USG serca. Badanie to pozwala na przedstawienie na ekranie urządzenia wyglądu i budowy serca wraz z naczyniami krwionośnymi.
więcej…


Polisomnografia – co to jest i na czym dokładnie polega?

Polisomnografią nazywa się badanie snu, które umożliwia wykrycie zaburzeń snu danego pacjenta. Mówimy tutaj przede wszystkim o tzw. bezdechu sennym, który może mieć poważne skutki zdrowotne. Ponadto takie badanie często wykonuje się również w przypadku osób, które chorują na padaczkę. Na czym dokładnie polega to badanie oraz jakie są wskazanie do przeprowadzania polisomnografii?

więcej…


Skrzywiona przegroda nosowa – kompendium wiedzy

Finalny kształt przegrody nosowej najczęściej zostaje utrwalony między 20-25 rokiem życia, ale warto wspomnieć także o tym, że idealnie prosta przegroda nosowa u osób dorosłych jest rzadkością. W bardzo wielu przypadkach zmiany są tak niewielkie, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Przy poważniejszych skrzywieniach, możemy mieć mniejsze lub większe utrudnienia w oddychaniu, dlatego też warto skorzystać z specjalistycznego zabiegu chirurgicznego.
więcej…


Szumy uszne – przyczyny i diagnozowanie

uchoSzumy uszne. Problem, który dotyka aż 20% Polaków, z pozoru błahy, może jednak wskazywać na bardzo poważne problemy zdrowotne. Jego przyczyny są bardzo trudne do zdiagnozowania, a nawet prawidłowe rozpoznanie i podjęcie leczenia lub przeprowadzenie zabiegu nie zawsze daje pełną gwarancję wyleczenia. Wielu cierpiących na szumy uszne nie znajdując innej możliwości nauczyło się po prostu żyć z tym problemem. Niestety szumy mają różne natężenie i potrafią doprowadzić niektórych pacjentów nawet do ciężkiej depresji.

więcej…


1 2 3 4 5 6 7 8 9   dalej »
Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+