Aktualności

Co może być przyczyną krwawienia z nosa i kiedy może to być niebezpieczne?

Co może być przyczyną krwawienia z nosa i kiedy może to być niebezpieczne?

Krwawienie z nosa może wystąpić niezależnie od płci czy też wieku, ale najczęściej ma to miejsce u dzieci i osób starszych. Jednorazowe krwawienie raz na jakiś czas nie powinno wzbudzać niepokoju, ale w przypadku bardzo częstych krwotoków koniecznie jest udanie się do specjalisty. W tym przypadku jest to laryngolog. Może się bowiem okazać, że nie jest to objaw zwykłego przeziębienia czy zmęczenia, ale znacznie poważniejszego schorzenia typu nowotwór. Co zatem może być przyczyną krwawienia z nosa i o czym ten symptom świadczy?

więcej…


Leczenie skrzywienia przegrody nosowej

Leczenie skrzywienia przegrody nosowej

Przegroda nosowa to element jamy nosowej, dzielący ją pośrodku na dwie części. Przegroda może ulegać skrzywieniu – niektóre tego typu deformacje są wrodzone i wynikają z nieprawidłowego ułożenia płodu w macicy, inne zaś nabyte, powstałe wskutek urazu.

więcej…


Ucho pływaka – uważaj na uszy latem. Jak zapobiegać chorobie?

Ucho pływaka – uważaj na uszy latem. Jak zapobiegać chorobie?

Ucho pływaka to zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu infekcyjnym. Stan zapalny pojawia się na skutek stałego narażania zewnętrznego przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Sprawdź, co robić, a czego nie robić, by zapobiegać rozwojowi tej dolegliwości.

więcej…


Fiberoskopia – nowoczesna metoda badania górnych dróg oddechowych

Fiberoskopia - nowoczesna metoda badania górnych dróg oddechowych

Jedną z najnowocześniejszych metod badania laryngologicznego jest fiberoskopia. Jest to endoskopowe badanie górnych dróg oddechowych, pozwalające na ocenę stanu nosa i gardła oraz krtani i tchawicy.

więcej…


Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach

Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach

Nagła utrata słuchu o niejasnych przyczynach to schorzenie pojawiające się nieoczekiwanie, które charakteryzuje się częściową lub całkowitą utratą słuchu w jednym uchu bądź obu, bez konkretnej przyczyny. Schorzenie to ma zwykle charakter odwracalny pod warunkiem, że zostanie szybko zdiagnozowane i w odpowiedni sposób leczone.

więcej…


Ucho pływaka – leczenie i możliwe powikłania

Ucho pływaka leczenie i możliwe powikłania

Ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego, powstaje na skutek długotrwałego narażania zewnętrznego przewodu słuchowego na działanie wilgoci lub wody. Choroba częściej występuje w okresie wakacyjnym, w szczególności u osób często pływających lub nurkujących, stąd też jej nazwa. Jeśli leczenie tego schorzenia nie zostanie wdrożone odpowiednio szybko, może stanowić przyczynę wielu powikłań. Dlatego tak niezwykle ważna jest szybka diagnostyka i rozpoznanie ucha pływaka.

więcej…


Szumy uszne dotyczą co piątego Polaka

Szumy uszne dotyczą co piątego Polaka

Z przeprowadzonych badań wynika, że szumy uszne, czyli dźwięki słyszane w uszach, głowie, a czasem i w uszach, i głowie – to problem, z którym zmaga się co piąty dorosły Polak oraz 6% dzieci. Czy szumy uszne są groźne dla naszego zdrowia? Kiedy wymagają bezwzględnej konsultacji lekarskiej? W jaki sposób można je ograniczyć?

więcej…


Choroba Meniere’a – sposoby leczenia

Choroba Meniere’a – sposoby leczenia


Choroba Meniere’a zwana także wodniakiem endolimfatycznym lub błędnika, to dolegliwość związana z uchem wewnętrznym, która charakteryzuje się przede wszystkim zawrotami głowy, szumami usznymi i upośledzeniem słuchu. Do końca nie są znane mechanizmy jej występowania, jednak objawy wodniaka błędnika można łagodzić na wiele sposobów – poczynając od zmiany stylu życia, poprzez farmakoterapię, aż po zabieg chirurgiczny.

więcej…


Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła to powszechne schorzenie, którego przyczyny najczęściej są spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, choć w niektórych przypadkach może to być nawet nowotwór. Należy obserwować przebieg tej dolegliwości i w razie nieustępującego bólu gardła – udać się do lekarza. Jednak w większości przypadków z powodzeniem rozprawimy się z bólem gardła, stosując znane i sprawdzone domowe sposoby.

więcej…


Choroba Meniere’a – przyczyny i objawy

Choroba Meniere’a – objawy

Choroba Meniere’a, zwana też wodniakiem endolimfatycznym lub błędnika, to rzadka dolegliwość ucha wewnętrznego, która objawia się zawrotami głowy, szumami usznymi i upośledzeniem słuchu. Po wystąpieniu napadu z wymienionymi objawami należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ choroba ta znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, a nieleczona prowadzi do znacznych i pogłębiających się upośledzeń słuchu.

więcej…


Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+