Aktualności

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatokZapalenie zatok to bardzo uciążliwa dolegliwość. Wydzielina gromadząca się w nosie utrudnia oddychanie i powoduje ból. Niedrożne drogi oddechowe komplikują, a czasami wręcz uniemożliwiają nie tylko codzienne funkcjonowanie, ale również spanie.
więcej…


Otolaryngologia – czym się zajmuje?

Close-up Of Female Doctor Examining Boy's Ear With An Otoscope

Termin otolaryngologia może dla niektórych brzmieć nieco enigmatycznie. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat. Otolaryngologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów zlokalizowanych w obrębie głowy i szyi, czyli m.in. gardła, nosa, ucha, krtani. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia. Otolaryngologia zajmuje się także leczeniem dolegliwościami języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych.

więcej…


Leczenie chrapania, kiedy domowe sposoby zawodzą

bezdech senny leczenieChrapanie to wynik zbytniego zwiotczenia podniebienia miękkiego. Problem wywiera wyjątkowo negatywny wpływ na życie małżeńskie. Zdarza się, że głośne „charczenie” budzi nie tylko osobę, która śpi obok, ale i nas samych. więcej…


Polekowy nieżyt nosa (PLNN)

nieżyt nosa, alergiaKatar nie zawsze jest objawem przeziębienia, infekcji lub alergii. Bardzo często leczymy go na własną rękę i wtedy sięgamy po różnego krople do nosa i inne środki, które mają pomóc nam uporać się z uciążliwym problemem. Niemniej jednak niewielu z nas ma świadomość, że przewlekłe stosowanie takich środków oraz ich nadużywanie może nawet pogorszyć sytuację i doprowadzić do wystąpienia polekowego nieżytu nosa (PLNN).
więcej…


Operacyjne leczenie polipów zatok metodą FESS

zatokiPolipy zatok są bardzo uciążliwą przypadłością. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie polipów zatok. W tym celu zdecydowanie najlepsze jest przeprowadzanie endoskopowej operacja czynnościowa zatok (FESS). Jest to nowoczesna i skuteczna metoda leczenia, która przynosi bardzo zadowalające rezultaty.

więcej…


Kamica ślinianek – jak powstaje i czym się objawia

operacja przegrody nosaŚlinianki to gruczoły wydzielania zewnętrznego. Ich podstawową funkcją jest produkcja śliny. W jamie ustnej oraz gardle każdego człowieka znajdują się trzy pary dużych gruczołów ślinowych, a także kilkaset niewielkich gruczołów, które wspomagają ich pracę.  Do dużych gruczołów ślinowych zalicza się trzy pary ślinianek: przyuszne, podżuchwowe i podjęzykowe.

więcej…


Bezdech senny – co warto o nim wiedzieć

chrapanie jak leczyćObturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) to schorzenie, które może nieść za sobą wiele niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Dotknięte nim osoby uskarżają się na uczucie chronicznego zmęczenia. Rośnie u nich także ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto zatem dowiedzieć się jakie są przyczyny, objawy oraz metody diagnozowania OBPS. więcej…


Chrapanie – najczęstsze przyczyny i diagnozowanie

sen-przebudzenieChrapanie jest przypadłością, która dotyczy bardzo dużej części populacji. Ze statystyk CEBOS-u wynika, że 13 milionów Polaków boryka się z tym problemem. Niestety nadal mamy także tendencję, aby bagatelizować ten problem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie lub świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu oddechowego. Na szczęście można je leczyć. Podejmując decyzję, czy udać się do specjalisty warto także mieć na względzie to, że dźwięki wydawane przez chrapiącego nie pozostają obojętne dla osób śpiących obok. więcej…


Polisomnografia – badanie snu

bezdech senny leczenieBadanie polisomnograficzne pozwala na ocenę jakości snu. Wykonuje się je, aby określić, czy w trakcie snu nie występują zaburzenia oddychania. Wskazaniem do polisomnografii jest m.in. chrapanie, bezsenność, częste wybudzanie się w nocy. Warto rozważyć także wykonie badania w przypadku, gdy pacjent uskarża się się na: poranne bóle głowy, sennością w ciągu dnia, zmęczeniem nawet po przespanej nocy. więcej…


Jak zanieczyszczenie hałasem wpływa na nasze zdrowie?

ruch-uliczy-warszawaOstatnimi czasy dużo mówi się na temat zanieczyszczenia środowiska. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje także coś takiego jak zanieczyszczenie hałasem. Odgłosy przejeżdżających samochodów, ruchu ulicznego, a także dźwięki związane z działaniem przemysłu lub ruchem turystycznym otaczają nas nieustannie. Na zanieczyszczenie hałasem narażeni są szczególnie mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że 10 proc. ludzi jest codziennie wystawianych na hałas mogący negatywnie wpływać na zdrowie.
więcej…


Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+