Aktualności

Dlaczego mężczyźni chrapią

Dlaczego mężczyźni chrapią

Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i czynnik, który znacząco zakłóca spokojny sen i wypoczynek. Wywołuje stres u osoby chrapiącej, denerwuje domowników, bywa również powodem wielu napięć i konfliktów. Dlaczego chrapiemy? Czy chrapanie i bezdech senny to męski problem?

więcej…


Pęknięcie błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej

Błona bębenkowa to część ucha środkowego, której perforacja, czyli pęknięcie, zwykle objawia się silnym i gwałtownym bólem, zawrotami głowy czy szumem w uszach. To poważny uraz laryngologiczny, w następstwie którego może dojść do znacznego pogorszenia słuchu. Jakie są przyczyny perforacji błony bębenkowej? W jaki sposób przebiega leczenie?

więcej…


Sucha śluzówka nosa – co może być przyczyną?

Sucha śluzówka nosa - co może być przyczyną?

Sucha śluzówka nosa to dolegliwość, której przyczyny zwykle nie są niepokojące. Najczęściej suchy nos to następstwo przebywania w pomieszczeniach, w których panuje suche powietrze czy stosowania pewnych leków. Jednak w niektórych przypadkach wysuszona śluzówka nosa może stanowić objaw choroby. Sprawdź, co może być przyczyną wysuszonej błony śluzowej nosa.

więcej…


Perforacja błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej

Perforacja, czyli pęknięcie błony bębenkowej, to jeden z poważniejszych urazów laryngologicznych, który może spowodować znaczne pogorszenie słuchu. Dlatego też w przypadku podejrzenia, iż doszło do uszkodzenia błony bębenkowej należy jak najszybciej udać się do lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy perforacji błony bębenkowej oraz na czym polega jej leczenie.

więcej…


Chrapanie i bezdech senny – męska przypadłość?

Chrapanie i bezdech senny - męska przypadłość

Chrapanie to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Polega ono na wydawaniu charakterystycznych, nieprzyjemnych dla uszu dźwięków, które powstają na skutek wibracji miękkich części gardła podczas wdechu, w trakcie snu. Jakie czynniki sprzyjają chrapaniu? Czy mężczyźni chrapią częściej niż kobiety?

więcej…


Balonikowanie zatok – na czym polega zabieg?

Balonikowanie zatok to zabieg polegający na poszerzaniu ujścia zatok przy pomocy specjalnego cewnika zakończonego wytrzymałym balonikiem, który po wprowadzeniu do zablokowanego ujścia zatoki, jest napełniany płynem pod odpowiednim ciśnieniem.

więcej…


Otolaryngologia – czym się zajmuje ta dziedzina?

co leczy laryngologOtolaryngologia – to nazwa, która dla wielu osób może nie być znana.  Warto jednak wiedzieć, ze jest to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów, które znajdują się  w obrębie głowy i szyi. Ca za tym idzie, otolaryngologia  bada i leczy choroby m.in. gardła, nosa, ucha, krtani,  języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia.

więcej…


Przerost migdałków podniebiennych – najczęstsze przyczyny

Przerost migdałków podniebiennych sam w sobie nie jest chorobą. Stanowi jednak przejaw aktywności układu odpornościowego organizmu człowieka, przekazując w ten sposób informację o gotowości do walki z infekcją. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny przerostu migdałków podniebiennych. więcej…


Polipy w nosie – dlaczego powstają i jak je leczyć?

Polipy w nosie wywodzą się z błony śluzowej jamy nosowej bądź zatok. Przyczyny ich pojawiania się nie zostały dotąd poznane, jednak można wskazać kilka czynników ryzyka ich rozwoju. Farmakoterapia w leczeniu polipów nosa zwykle nie przynosi rezultatów, dlatego też w większości przypadków konieczne jest ich endoskopowe usunięcie. więcej…


Czym jest podgłośniowe zapalenie krtani?

zapalenie krtaniPodgłośniowe zapalenie krtani to częsta choroba wieku dziecięcego o podłożu wirusowym. Mimo że rozpoczyna się nagle i gwałtowanie, a swym przebiegiem wzbudza niepokój wielu rodziców, zwykle przyjmuje łagodną postać i dość szybko ustępuje. Jakie są objawy podgłośniowego zapalenia krtani? Jak wygląda leczenie? więcej…


Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+