Aktualności

Choroba Meniere’a – sposoby leczenia

Choroba Meniere’a – sposoby leczenia


Choroba Meniere’a zwana także wodniakiem endolimfatycznym lub błędnika, to dolegliwość związana z uchem wewnętrznym, która charakteryzuje się przede wszystkim zawrotami głowy, szumami usznymi i upośledzeniem słuchu. Do końca nie są znane mechanizmy jej występowania, jednak objawy wodniaka błędnika można łagodzić na wiele sposobów – poczynając od zmiany stylu życia, poprzez farmakoterapię, aż po zabieg chirurgiczny.

więcej…


Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła to powszechne schorzenie, którego przyczyny najczęściej są spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, choć w niektórych przypadkach może to być nawet nowotwór. Należy obserwować przebieg tej dolegliwości i w razie nieustępującego bólu gardła – udać się do lekarza. Jednak w większości przypadków z powodzeniem rozprawimy się z bólem gardła, stosując znane i sprawdzone domowe sposoby.

więcej…


Choroba Meniere’a – przyczyny i objawy

Choroba Meniere’a – objawy

Choroba Meniere’a, zwana też wodniakiem endolimfatycznym lub błędnika, to rzadka dolegliwość ucha wewnętrznego, która objawia się zawrotami głowy, szumami usznymi i upośledzeniem słuchu. Po wystąpieniu napadu z wymienionymi objawami należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ choroba ta znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, a nieleczona prowadzi do znacznych i pogłębiających się upośledzeń słuchu.

więcej…


Dlaczego mężczyźni chrapią

Dlaczego mężczyźni chrapią

Chrapanie to najczęstsza dolegliwość występująca w czasie snu i czynnik, który znacząco zakłóca spokojny sen i wypoczynek. Wywołuje stres u osoby chrapiącej, denerwuje domowników, bywa również powodem wielu napięć i konfliktów. Dlaczego chrapiemy? Czy chrapanie i bezdech senny to męski problem?

więcej…


Pęknięcie błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej

Błona bębenkowa to część ucha środkowego, której perforacja, czyli pęknięcie, zwykle objawia się silnym i gwałtownym bólem, zawrotami głowy czy szumem w uszach. To poważny uraz laryngologiczny, w następstwie którego może dojść do znacznego pogorszenia słuchu. Jakie są przyczyny perforacji błony bębenkowej? W jaki sposób przebiega leczenie?

więcej…


Sucha śluzówka nosa – co może być przyczyną?

Sucha śluzówka nosa - co może być przyczyną?

Sucha śluzówka nosa to dolegliwość, której przyczyny zwykle nie są niepokojące. Najczęściej suchy nos to następstwo przebywania w pomieszczeniach, w których panuje suche powietrze czy stosowania pewnych leków. Jednak w niektórych przypadkach wysuszona śluzówka nosa może stanowić objaw choroby. Sprawdź, co może być przyczyną wysuszonej błony śluzowej nosa.

więcej…


Perforacja błony bębenkowej

Perforacja błony bębenkowej

Perforacja, czyli pęknięcie błony bębenkowej, to jeden z poważniejszych urazów laryngologicznych, który może spowodować znaczne pogorszenie słuchu. Dlatego też w przypadku podejrzenia, iż doszło do uszkodzenia błony bębenkowej należy jak najszybciej udać się do lekarza. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy perforacji błony bębenkowej oraz na czym polega jej leczenie.

więcej…


Chrapanie i bezdech senny – męska przypadłość?

Chrapanie i bezdech senny - męska przypadłość

Chrapanie to przypadłość, z którą zmaga się wiele osób. Polega ono na wydawaniu charakterystycznych, nieprzyjemnych dla uszu dźwięków, które powstają na skutek wibracji miękkich części gardła podczas wdechu, w trakcie snu. Jakie czynniki sprzyjają chrapaniu? Czy mężczyźni chrapią częściej niż kobiety?

więcej…


Balonikowanie zatok – na czym polega zabieg?

Balonikowanie zatok to zabieg polegający na poszerzaniu ujścia zatok przy pomocy specjalnego cewnika zakończonego wytrzymałym balonikiem, który po wprowadzeniu do zablokowanego ujścia zatoki, jest napełniany płynem pod odpowiednim ciśnieniem.

więcej…


Otolaryngologia – czym się zajmuje ta dziedzina?

co leczy laryngologOtolaryngologia – to nazwa, która dla wielu osób może nie być znana.  Warto jednak wiedzieć, ze jest to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów, które znajdują się  w obrębie głowy i szyi. Ca za tym idzie, otolaryngologia  bada i leczy choroby m.in. gardła, nosa, ucha, krtani,  języka, zatok przynosowych, gruczołów ślinowych, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych. W zakres tej dziedziny wchodzi również chirurgia, np. szczękowa, a także endoskopia czy mikrolaryngoskopia.

więcej…


Znajdź nas na facebooku Nasz profil w Google+