Echo serca – jak się przygotować do badania.

Echo serca (echokardiografia) to sposób badania serca, które pozwala na wyrycie jego wad. Kto powinien poddać się takiemu badaniu i jak ono przebiega?

Podstawowe informacje

Echo serca jest badaniem nieinwazyjnym, jest zatem w pełni bezpieczne, dzięki czemu można je regularnie powtarzać. Badanie umożliwia między innymi wykrycie skrzepliny, raka serca oraz innych schorzeń. Wykonanie bezpłatnego badania może zlecić kardiolog, echo serca w Krakowie można wykonać także w prywatnym gabinecie. Co ważne badanie może być wykonywane tylko w gabinetach ze specjalną akredytacją. Dzięki temu osoba poddawana badaniu ma pewność, że lekarz wykonujący badanie ma odpowiednie umiejętności. To bardzo istotne, ponieważ jakość badania jest uzależniona od umiejętności osoby, która je przeprowadza.

Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie echokardiografii pacjentom z chorobą wieńcową, zapaleniem wsierdzia, zawałem serca oraz innymi równie poważnymi schorzeniami. Podczas badania możliwe jest sprawdzanie jakie efekty przynosi zastosowane leczenie, dodatkowo dzięki echu serca można także wykryć przyczyny występowania nieprzyjemnego ucisku w klatce piersiowej.

Jak się przygotować do echa serca?

Echo serca jest badaniem, do którego nie trzeba się przygotowywać w ściśle określony sposób. Konieczna jest tylko wizyta u kardiologa, który w czasie jej trwania przeprowadzi badania (między innymi EKG), których wyniki należy zabrać ze sobą na echokardiografię. Echo serca może być wykonywane w różny sposób, w niektórych przypadkach konieczne może okazać się pojawienie się na badaniu na czczo (lekarz z pewnością zawczasu poinformuje o tym pacjenta).

Rodzaje echokardiografii

  • przezklatkowa – na czas badania pacjent musi rozebrać się od pasa w górę. Osoba wykonująca badanie aplikuje na skórę badanego żel, a następnie przeprowadza badanie przy użyciu głowicy. Na monitorze można zauważyć wszelkie nieprawidłowości w budowie czy pracy serca.
  • przezprzełykowa – jest to badanie będące uzupełnieniem przezklatkowego echa serca. W czasie jego trwania pacjent jest znieczulony, a lekarz prowadzi badanie poprzez użycie sondy, która zostaje wprowadzona przez przełyk. Taki rodzaj badania jest wykonywany u osób, w których przypadku badanie przezklatkowe nie wyjaśniło przyczyny problemów.

celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Rozrywka 24a, 31-419 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 12 05

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultację