Kamica żółciowa

kamica żółciowa- objawy, leczenie

Kamica żółciowa – diagnostyka i sposoby leczenia

Kamica żółciowa to schorzenie, podczas którego dochodzi do powstawania oraz gromadzenia kamieni w drogach żółciowych. Może to skutkować wieloma groźnymi powikłaniami, np. zatkaniem przewodów żółciowych, zatkaniem przewodu trzustkowego, zapaleniem trzustki. Trzeba mieć świadomość, że w większości przypadków niezbędny jest zabieg chirurgiczny, który umożliwia skuteczną eliminację kamieni żółciowych. Złogi to nic innego, jak substancje chemiczne, które występują w żółci.

Kamica żółciowa objawy

Objawy kamicy żółciowej są bezpośrednio uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Bardzo często pojawia się tzw. kolka żółciowa. Jest to ostry, a zarazem nagły ból, który ciężko jest złagodzić. Występuje on w okolicy nadbrzusza oraz prawej łopatki. Nieprzyjemne dolegliwości są wywołane głównie przemieszczeniem się złogów w drogach żółciowych. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, jaka jest częstotliwość występowania kolki żółciowej. Nierzadko towarzyszą jej również inne objawy, takie jak np. dreszcze, nadmierna potliwość, czy też stan podgorączkowy.

Objawy kamicy żółciowej mogą różnić się od siebie, a wszystko zależy od rodzaju choroby:

  • Zakażona kamica pęcherzyka żółciowego – najczęściej ból pojawia się w okolicach żeber po prawej stronie. Mogą pojawić się niepokojące wzdęcia brzucha. Oprócz tego wstępują różnego typu dolegliwości układu pokarmowego, np. zgaga, nadwrażliwość jelit, problemy z wypróżnianiem.
  • Niezakażona kamica przewodów żółciowych – w tym przypadku zwykle pojawiają się krótkotrwałe, ale nagłe skurcze. Najczęściej występują one w części środkowej nadbrzusza, a także prawej łopatki. Ból promienieje, a wszystko zależy od tego, gdzie znajdują się złogi, a także w jakim tempie przemieszczają się.
  • Kamica przewodowa – żółć zalega w drogach żółciowych. Opisywane zjawisko ma charakter przewlekły. Może to spowodować rozwój stanów zapalnych, czy też marskość wątroby. Ponadto bardzo często dochodzi do zażółcenia białka, a także skóry. Z tego względu choroba widoczna jest już na pierwszy rzut oka.

Kamica żółciowa – przyczyny

Przyczyn kamicy żółciowej może być wiele, a więc konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych. Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach kamienie żółciowe zalegają w organizmie od wielu lat, jednak nie dają żadnych wyraźnych objawów. Do przyczyn kamicy żółciowej można zaliczyć m.in.:

  • zbyt wysoki poziom cholesterolu,
  • otyłość i nadwagę,
  • podeszły wiek,
  • cukrzycę,
  • mukowiscydozę,
  • ciążę,
  • niedokrwistość,
  • zespół jelita drażliwego,
  • szybka utrata wagi,
  • przyjmowanie leków z niektórych grup.

Kamica żółciowa – diagnostyka

W zdecydowanej większości przypadków rozpoznanie choroby ma miejsce dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne objawy. W przypadku, gdy kamienie żółciowe nie powodują żadnych dolegliwości, nie ma podstaw do konsultacji ze specjalistą. Niekiedy choroba wykrywana jest podczas badań kontrolnych. Bywa też tak, że kamienie żółciowe wykrywane są przypadkowo podczas leczenia innych schorzeń.

Diagnostyka wymaga przede wszystkim wykonania badania USG, podczas którego można poznać m.in. rozmieszczenie oraz rozmiar złogów. Dość często wykonywana jest także tomografia komputerowa jamy brzusznej. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku, gdy kamienie żółciowe znajdują się w miejscach trudno dostępnych. Oprócz tego wykonuje się badanie krwi, które umożliwia określenie liczby białych krwinek. Warto także wspomnieć o badaniach dodatkowych weryfikujących stan wątroby.

Kamica żółciowa – leczenie

W przypadku, gdy dolegliwości nie są zbyt silne stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwkurczowe. W przypadku, gdy choroba utrzymuje się przez długi czas lub występuje ryzyko pojawienia się powikłań, należy odbyć konsultację chirurgiczną.

Zabieg chirurgiczny usuwania kamieni żółciowych wykonywany jest różnymi metodami. Jeśli jest on z jakiś powód niemożliwy do przeprowadzenia, to wdrażane jest leczenie farmakologiczne m.in. stosuje się doustnie kwas ursodeoksucholowy.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację