Operacje migdałków u dzieci i dorosłych Tonsillektomia

Tonsillektomia to zabieg laryngologiczny, który polega na usunięciu migdałków podniebiennych. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów laryngologicznych wśród pacjentów – tonsillektomia jest rutynową procedurą chirurgiczną, pozwalającą na trwałe rozwiązanie problemu przewlekłego zapalenia migdałków. Jednocześnie to nowoczesny sposób przycięcia ich: jest mniej inwazyjny i powoduje znacznie mniej powikłań.

U dorosłych i u dzieci zabieg wykonuje się w nieczuleniu ogólnym. Dorośli mogą wybrać znieczulenie nasiękowye (polega na wyłączeniu zakończeń i włókien nerwowych – migdałki ostrzykuje się środkiem znieczulającym za pomocą wkłuć igłą).

Każdy przypadek kwalifikujący się do usunięcia migdałków podniebiennych powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Wskazania do tonsillektomii to przede wszystkim:

  • przerośnięte migdałki, które utrudniają życiowe czynności, takie jak oddychanie, mowa, połykanie

  • bezdech senny

  • nawracające zapalenie migdałków (3 – 6 przypadków w ciągu kolejnych dwóch lat)

  • przebyty ropień okołomigdałkowy

  • nawracające zapalenie zatok obocznych nosa.

Przed zabiegiem należy udać się na konsultację do specjalisty. Konieczne jest także wykonanie rutynowych badań krwi i powiadomienie doktora laryngologii o przebytych ostatnio infekcjach.

Bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu to m.in.:

  • zaburzenia krzepnięcia

  • rozdwojenie języka

  • rozszczep podniebienia

  • ostre zakażenia z wysoką gorączką.

Jak wygląda okres rekonwalescencji po tonsillektomii? Po zabiegu pacjent musi przyjmować antybiotyk oraz leki przeciwbólowe: zapobiegają one zakażeniom pooperacyjnym rany. Występująca po zabiegu opuchlizna może zwężać drogi oddechowe i powodować utrudnienia w oddychaniu. Często pojawia się krwawienie (do 14 dni po przeprowadzeniu operacji), więc przez kilka dni konieczne jest także stosowanie półpłynnej diety. Jeśli na migdałkach pojawią się białe naloty, nie wolno ich usuwać – to włókniak, który zabliźnia ranę i przyczynia się do szybszej regeneracji.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje