Uchyłkowatość jelita grubego – czym jest i jak leczyć?

Uchyłki jelita grubego

uchyłki jelita grubego

Uchyłki jelita grubego to zmiany, które mogą powodować różnorodne objawy. U części osób mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, u innych z kolei mogą występować bez wyraźnych objawów. Poza tym, uchyłkowatość jelita grubego może prowadzić do powikłań, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu osób chorych. Z tego powodu wszystkie niepokojące objawy zawsze powinny być konsultowane ze specjalistą.

Czym są uchyłki jelita grubego?

Jelito grube wraz z żołądkiem oraz jelitem cienkim tworzy przewód pokarmowy. Jelito grube zbudowane jest z kątnicy, okrężnicy wstępującej, poprzecznej, zstępującej oraz esowatej, a także z odbytnicy. Niekorzystne zmiany mogą rozwijać się w różnych fragmentach jelita grubego. Dość często diagnozowana jest jednak uchyłkowatość jelita grubego. Choroba ta przebiegać może bezobjawowo lub też może utrudniać codzienne funkcjonowanie pacjenta oraz prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Zobacz także: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Czym zatem jest uchyłkowatość jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego zwykle występują w okrężnicy esowatej, a nieco rzadziej w innych odcinkach jelita. Uchyłki jelita grubego mogą mieć zarówno charakter wrodzony, jak również nabyty. Uchyłki wrodzone są drobne i mają średnicę nieprzekraczającą jednego centymetra. Takie niewielkie zmiany zbudowane są z błony śluzowej i surowiczej oraz mogą się rozwijać nawet przez kilkadziesiąt lat. Zmiany tego rodzaju zbudowane są z warstw ściany jelita i zwykle nie dają objawów, a uchyłkowatość jelita grubego zazwyczaj jest stwierdzana podczas kolonoskopii wykonywanej podczas diagnostyki innych chorób towarzyszących . W chorobie uchyłkowej jelita grubego zmiany występują w esicy i dotyczyć mogą nawet połowy osób po pięćdziesiątym roku życia.

Jakie są najczęstsze przyczyny uchyłków jelita grubego?

Uchyłkowatość esicy to choroba, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych i dotyczy przede wszystkim państw wysoko rozwiniętych. Zdecydowanie rzadziej występuje w krajach rozwijających się. Wśród przyczyn choroby wymienia się między innymi nieprawidłowości w codziennej diecie związane z nieodpowiednią podażą błonnika pokarmowego. Zbyt mała ilość warzyw i owoców oraz zbóż w diecie może prowadzić do niekorzystnych zmian. Przyczynami problemów może być również wysoce przetworzona żywność, która uboga jest we włókna roślinne. Brak błonnika powoduje nadmierne skurcze jelita oraz przerost mięśniówki. Dochodzi również do wzrostu ciśnienia wewnątrzjelitowego, które zwiększa ryzyko związane z powstawaniem uchyłków okrężnicy. Niekorzystne zmiany mogą mieć również związek z chorobami, które osłabiają tkankę łączną, w tym miedzy innymi zespołem Marfana czy Ehlersa-Danlosa.

Jakie są typowe objawy uchyłkowatości jelita grubego?

Uchyłki jelita grubego mogą nie dawać żadnych objawów. W przypadku choroby uchyłkowej jelit pojawiać się jednak może ból w lewym dolnym kwadrancie brzucha oraz w okolicach podbrzusza. Wśród innych objawów wymienia się zmianę rytmu wypróżnień, zaparcia, biegunki, wzdęcia, a nawet obecność krwi w kale.

Jak leczy się uchyłki jelita grubego?

Jeśli masz objawy wskazujące na uchyłki jelita grubego powinieneś udać się do gastrologa. Leczenie podejmuje się w przypadku występowania dokuczliwych objawów. Konieczne jest w tym wypadku przyjmowanie leków oraz stosowanie zbilansowanej diety. W sytuacji, w której dochodzi do występowania zaparć konieczne jest zwiększenie ilości błonnika w diecie oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie środków przeczyszczających, w tym metylocelulozy. W ramach terapii podawane mogą być również leki rozkurczające mięśniówkę gładką zawierające drotawerynę. Dolegliwości bólowe mogą być łagodzone poprzez leki zawierające paracetamol. Warto pamiętać o tym, że inne leki przeciwbólowe mogą sprzyjać przedziurawieniu i perforacji jelit.

Czy uchyłkowatość jelita grubego może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań?

Zdecydowanie tak. Nieleczona choroba uchyłkowa może przekształcać się w zapalenie uchyłków jelita grubego. Takie ostre stany zapalne związane są z powstawaniem ropni przy okrężnicy. Dość często dochodzi wówczas do mikroperforacji jelit i powstawania miejscowego zapalenia otrzewnej. Występować może gorączka oraz wyczuwalny może być guz w lewym dole biodrowym. W ramach leczenia konieczne jest stosowanie diety płynnej oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Zalecana może być również antybiotykoterapia. W niektórych wypadkach konieczna może być hospitalizacja. Niekorzystne zmiany w jelitach oraz ropnie w jamie brzusznej mogą również wymagać leczenia chirurgicznego.

Zobacz także: Choroba Leśniowskiego-Crohna.

Jak dbać o zdrowie jelit?

W ramach profilaktyki konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie zbilansowanej diety. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające błonnik, w tym warzywa, owoce oraz zboża i pieczywo pełnoziarniste. Wskazane jest unikanie słodyczy oraz żywności wysoce przetworzonej. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu. Należy pamiętać o tym, że każda aktywność fizyczna powinna być zawsze dostosowana do potrzeb i możliwości danej osoby. Osoby pragnące zadbać o zdrowie jelit powinny zaprzestać palenia papierosów. Muszą one również dbać o odpowiednią masę ciała. W ramach profilaktyki powinny one sięgać po suplementy diety zawierające ostropest plamisty, który wpływać może korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel.  +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację