Audiometria słowna

Audiometria słowa inaczej zwana także audiometrią mowy jest badaniem z zakresu otolaryngologii. Standardowo badanie to przeprowadza się w celu uzupełnienia audiometrii tonalnej. Wykonywanie obu tych badań jest bardzo ważne, ponieważ w niektórych przypadkach zdarza się, że pacjenci słyszą, ale nie rozumieją mowy.

Audiometria słowna pozwala szybko i łatwo określić zdolność rozumienia mowy przy różnym jej natężeniu. Podczas badania wykonuje się test rozumienia liczb, który pozwala na określenie progu rozpoznawania mowy oraz test rozumienia słów jednosylabowych pomagający wyznaczyć poziom maksymalnego rozumienia mowy, poziom komfortowego słyszenia i dyskomfortu.

Na czym polega badanie?

Badanie jest dosyć proste i nieinwazyjne. Opiera się na współpracy z pacjentem. Jego przebieg można przedstawić następująco:

Podczas badania pacjent pozostaje w pozycji siedzącej, na uszy ma założone specjalne słuchawki audiometryczne na przewodnictwo powietrzne. Badanie wykonywane jest oddzielnie dla prawego oraz lewego ucha. W jego trakcie kolejno do każdego z uszu podawane są odpowiednio dobrane wyrazy (są to głównie liczby i słowa jednosylabowe) na różnych poziomach natężenia dźwięku. Zadaniem pacjenta jest powtarzanie na głos podawanych dźwięków natychmiast po och usłyszeniu. Ilość poprawnie zrozumianych liczb i słów określa socjalną wydolność słuchu czyli umiejętność komunikacji i porozumiewania się pacjenta z innymi ludźmi.

W jakich przypadkach wykonuje się audiometrię słowną?

Audiometrię słowną wykonuje się przede wszystkim w celu oceny ubytku słuchu lub oceny progu rozumienia mowy w zależności od niedosłuchu. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED informują, że badanie bardzo często wykorzystywane jest w procesie diagnostycznym przy zaburzeniach równowagi oraz zawrotach głowy oraz różnego rodzaju zaburzeniach błędnikowo-słuchowych. Jest również pomocne podczas doboru aparatów słuchowych.

Jak wygląda wynik audiometrii tonalnej?

Wynikiem badania audiometrii słownej jest krzywa dyskryminacji. Wykres ten przedstawia procentowy zakres rozumienia mowy na danym poziomie natężenia dźwięku. Wynik jest udostępniony pacjentowi od razu po wykonaniu badania. Do wykresu dołączony jest także opis.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje