O czym świadczy nalot na języku?

O czym świadczy nalot na języku?

Obłożony język z całą pewnością nie jest czymś naturalnym i może wskazywać na mniej lub bardziej poważne schorzenie. Nalot może mieć różne zabarwienie w zależności od tego, jakiej dolegliwości jest objawem. Wbrew pozorom kolor nalotu na języku ma duże znaczenie i może mieć on różne przyczyny. Język z nalotem powinien zostać obejrzany przez lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania odpowiedniej metody leczenia schorzenia, które go wywołało. Z całą pewnością nie należy lekceważyć tego sygnału ostrzegawczego, który wysyła organizm.

Co może oznaczać nalot na języku?

Na języku każdego człowieka znajduje się lekko białawy nalot, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Niepokojące jest jednak to, jeśli język będzie obłożony i zmieni kolor na żółty czy też nawet na czarny. Brzydki nalot na języku nie jest jedynie kwestią estetyczną, ale może wskazywać na mniej lub bardziej poważne schorzenie. Biały nalot na języku może wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy też być objawem grzybicy. Łatwo jest zorientować się, że nalot nie jest prawidłowy w przypadku kandydozy jamy ustnej, gdyż przybiera on wówczas kolor kredy, jest gęsty oraz rozprzestrzenia się na przełyk i podniebienie. Mogą wówczas pojawić się także pieczenie, zapalenie języka, ból i owrzodzenia. Biały nalot na języku bardzo często pojawia się na skutek przyjmowania chemioterapii, sterydów i immunosupresantów. Może on wskazywać również na rozwój cukrzycy czy jakieś zakażenie wirusowe. Biały nalot na języku towarzyszy chorobom takim jak kiła, dur brzuszny, płonica i anemia oraz pojawia się przy przeroście migdałka gardłowego i zmianach przedrakowych jamy ustnej.

Żółty i brązowy nalot na języku

W przypadku palaczy często na języku można zaobserwować żółty lub brązowy nalot. Podobnie zresztą jak u osób pijących duże ilości kawy i herbaty. Język zabarwiony na żółto może oznaczać także wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby pęcherzyka żółciowego, schorzenia wątroby i choroby dróg żółciowych. Brązowy nalot na języku może być objawem nieżytu żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zatrucia pokarmowego czy kwasicy organizmu.

Nalot na języku czarny, zielony, szary lub purpurowy

Osoby borykające się z chorobami wątroby, mogą mieć język zabarwiony na zielono. Czerwony nalot na języku także może oznaczać zaburzoną pracę tego narządu. Język mocno czerwony lub malinowy występuje w przypadku szkarlatyny, choroby bostońskiej czy choroby Kawasakiego. Szary nalot na języku może wskazywać na niedokrwistość, opryszczkę czy kiłę. Z kolei purpurowy na niedobór witamin z grupy B, przemęczenie, ból głowy czy apatię. Język zabarwiony na kolor czarny pojawia się przy chorobach nerek.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje