Reumatolog Kraków

Umów się na konsultację!

Rejestracja telefoniczna czynna od 8-16

Czym się zajmuje Reumatolog

Reumatolog to lekarz, który w swojej pracy skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób związanych z układem kostno-stawowym oraz dolegliwości obejmujących układowe tkanki łączne. Podczas konsultacji reumatologicznych przeprowadzane są szczegółowe wywiady medyczne, w czasie których lekarz zadaje pacjentowi pytania związane z niepokojącymi objawami, czasem ich trwania czy okolicznościami, w których dochodzi do ich nasilenia. Lekarz ocenia także stan zdrowia pacjenta, w tym sprawdza ruchomość stawów. W ramach poszerzonej diagnostyki reumatolog może zlecać dodatkowe badania diagnostyczne. Wykonujemy także USG reumatologiczne stawów. W szerokiej grupie chorób zapalnych, zwyrodnieniowych i metabolicznych, których leczeniem zajmuje się reumatolog wymienia się między innymi:

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reaktywne, infekcyjne i łuszczycowe zapalenie stawów

Osteoporoza

Toczeń rumieniowaty układowy i toczeń polekowy

Dna moczanowa

Twardzinę układowa

Zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa

Czym różni się praca reumatologa od pracy ortopedy?

Należy podkreślić, że reumatologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu to odrębne specjalizacje lekarskie, mimo że obie związane są z chorobami układu ruchu. Ortopedzi pomagają pacjentom borykającym się z urazami kości, stawów oraz mięśni, które mogą być skutkiem zwichnięć, złamań, skręceń czy wynikiem nabytych lub wrodzonych wad postawy. Reumatolodzy z kolei leczą pacjentów, u których występują choroby reumatyczne powodujące ból w obrębie kości, mięśni oraz stawów. Ortopeda w wielu wypadkach wdraża leczenie zabiegowe, zaś reumatolog skupia się na długotrwałym leczeniu farmakologicznym, które może być połączone z fizjoterapią i zabiegami rehabilitacyjnymi.

Reumatolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem stanów chorobowych dotyczących kości i stawów. Reumatolodzy diagnozują również ogólnoustrojowe stany zapalne tkanki łącznej i inne choroby, które mogą powodować ograniczenia ruchomości i sztywność stawów, a także obrzęki i dolegliwości bólowe.

Jakie badania mogą być wykonywane w ramach diagnostyki?

W trakcie diagnostyki chorób reumatologicznych mogą być wykonywane badania laboratoryjne i obrazowe, w tym:

  • badanie czynnika reumatoidalnego RF,
  • oznaczanie miana przeciwciał anty-CCP,
  • oznaczenie przeciwciał przeciwko cytoplazmie neutrofilów,
  • badanie stężenia wapnia, kwasu moczowego i fosforu w surowicy krwi,
  • morfologia krwi,
  • badanie ultrasonograficzne,
  • densytometria.

Czym zajmuje się reumatolog dziecięcy?

Zmiany reumatoidalne mogą występować nie tylko u osób dorosłych, ale również dotykać dzieci. W przypadku młodszych pacjentów postepowanie jest podobne do diagnostyki i leczenia, które stosowane jest w przypadku osób dorosłych. Warto pamiętać o tym, że dzieci są bardzo aktywne, a ewentualne obrzęki czy bóle stawów i zaczerwienienia mogą się pojawiać w wyniku urazów. Jeżeli jednak pojawiają się dodatkowe objawy obejmujące gorączkę, utratę masy ciała, zmiany skórne czy powiększone węzły chłonne, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ zmiany mogą wynikać z rozwoju:

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńczy toczeń rumieniowaty układowy

Choroba Kawasakiego

Martwica jałowa kości

Zespół nadmiernej ruchomości stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jakie objawy wymagają konsultacji z reumatologiem?

Konsultacja reumatologiczna jest zalecana w przypadku pojawiania się i nasilania się objawów związanych z układem ruchu, które mogą obejmować:

Wymienionym objawom może towarzyszyć gorączka. Pojawiać się może także nadmierne pragnienie, nadmierna senność, osłabienie, a także utrata apetytu i spadek masy ciała.

Nasi lekarze:

Dlaczego my?

Od 20 lat – towarzyszymy
pacjentom, oferując usługi
medyczne na najwyższym poziomie.

Każdego roku
wykonujemy 100 000
świadczeń zdrowotnych.

Zatrudniamy 130 osób
personelu medycznego
z wiedzą i doświadczeniem.

Jakość naszych usług
potwierdzona Certyfikatem
PN-EN ISO 9001:2009.