Alergiczny nieżyt nosa

kobieta cierpiąca na alergię wiosenną

Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny

Alergiczny nieżyt nosa (inaczej alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) to powszechne schorzenie układu oddechowego, które dotyka kilkaset milionów ludzi na całym świcie. Nieleczona dolegliwość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Warto wiedzieć, że utrudnia normalne funkcjonowanie, a także znacząco obniża produktywność. Dobrze jest poznać metody leczenia, a także domowe sposoby łagodzenia uciążliwych objawów.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa to nic innego, jak proces zapalny błony śluzowej nosa. Pojawia się on ze względu na nieprawidłową pracę układu immunologicznego. U osoby uczulonej dochodzi do nadmiernej odpowiedzi systemu odpornościowego po kontakcie z alergenami (m.in. białkami). Warto podkreślić, że taka reakcja nie występuje u osób w pełni zdrowych.

Co wywołuje alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa występuje po kontakcie z alergenami. Wszystko zależy od tego, na jakie substancje uczulony jest pacjent. Trzeba zaznaczyć, że dolegliwość może pojawić się na skutek działania niemal wszystkich związków, które przedostają się do organizmu drogami oddechowymi.

Do grupy alergenów wywołujących alergiczny nieżyt nosa można zaliczyć:

  • alergeny roztoczy i karaluchów;
  • pyłki roślin;
  • zarodniki grzybów pleśniowych;
  • alergeny zwierząt;
  • dym tytoniowy;
  • zanieczyszczone powietrze;
  • detergenty;

Alergiczny nieżyt nosa – rodzaje

Opisywane schorzenie można podzielić ze względu na czas występowania:

  • Okresowy alergiczny nieżyt nosa – trwa mniej niż 4 tygodnie lub mniej niż 4 dni w tygodniu.
  • Przewlekły alergiczny nieżyt nos – trwa dłużej niż 4 tygodnie lub dłużej niż 4 dni w tygodniu.

Dolegliwość klasyfikuje się także ze względu na intensywność objawów:

  • Łagodny alergiczny nieżyt nosa – pacjent może relatywnie łatwo przywrócić komfort życia np. poprzez stosowanie kropli udrażniających nos.
  • Umiarkowany alergiczny nieżyt nosa – pomimo uciążliwych objawów możliwe jest normalne funkcjonowanie.
  • Ciężki alergiczny nieżyt nosa – w tym przypadku jakość życia znacząco spada. Pojawiają się trudności z wykonywaniem codziennych aktywności, zaburzenia snu, spadek produktywności w nauce i pracy, a także wiele innych.

Alergiczny nieżyt nosa – objawy

U większości pacjentów alergiczny nieżyt nosa daje podobne objawy, jednak ich intensywność nie jest taka sama. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • napadowe kichanie,
  • wodnista wydzielina z nos,
  • zatkany i niedrożny nos,
  • swędzenie nosa, uszu, gardła.

U dzieci często występuje tzw. salut alergiczny. Najmłodsi czują potrzebę częstego pocierania nosa – wszystko za sprawą świądu. Na uwagę zasługuje fakt, że objawy schodzenia najczęściej pojawiają się już po kilku minutach od kontaktu z alergenami. Warto wspomnieć, że u niektórych osób dochodzą symptomy ze strony wzroku (alergiczne zapalenie spojówek). Chorobie może także towarzyszyć astma czy zapalenie zatok przynosowych.

Alergiczne zapalenie nosa – testy alergiczne

Diagnoza alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem oraz badania fizykalnego. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie testów alergicznych, dzięki którym można wyłonić substancje wywołujące męczące dolegliwości. W większości przypadków są to punktowe testy skórne. Alternatywą są testy alergiczne z krwi, jednak wykonuje się je bardzo rzadko.

W nowoczesnych klinikach stosowana jest diagnostyka molekularna (komponentowa), dzięki której możliwe jest stworzenie szczegółowego profilu alergicznego. Jest to metoda, która pozwala pozyskać wiele istotnych informacji, szczególnie w przypadku alergii krzyżowych oraz doboru odczulania). Jeśli u pacjenta podejrzewa się astmę, to konieczne jest wykonanie badania spirometrycznego.

Alergiczny nieżyt nosa – leczenie

Leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa opiera się na przyjmowaniu leków łagodzących objawy m.in. przeciwhistaminowych typu 1 , przeciwhistaminowych donosowych, glikokortykosteroidów donosowych. Zalecane jest także przeprowadzenie odczulania, czyli immunoterapii swoistej. Może ono zostać wykonane dwoma metodami – podskórną lub podjęzykową. Dzięki odczulaniu można znacząco zredukować, a nawet zniwelować objawy alergicznego nieżytu nosa. Ponadto, zmniejsza ono prawdopodobieństwo wystąpienia astmy, a także kolejnych alergii.

Nieleczona dolegliwość niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji, do których zalicza się m.in. astmę oskrzelową, nawracające zapalenia zatok i uszu.

Alergiczny nieżyt nosa – domowe sposoby

Jedynym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia alergicznego nieżytu nosa jest unikanie ekspozycji na alergeny. W przypadku kataru siennego dobrze jest śledzić kalendarz pylenia roślin. Najlepiej ograniczyć czas spędzony na zewnątrz, a także wietrzenie mieszkania. W samochodzie warto zamontować filtry przeciwpyłkowe. Nie można również zapomnieć o systematycznym sprzątaniu domu i pojazdów. Osoby uczulone na kurz powinny usunąć ze swojego otoczenia przedmioty pochłaniające alergeny np. meble tapicerowane, dywany, zasłony. Zalecane jest stosowanie odkurzacza z wysokiej klasy filtrem HEPA.
Jednak wizyta u alergologa jest konieczna. 

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Nad Struga 7
31-411 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 415 11 01

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje