Bakteryjne a wirusowe zapalenie gardła – jak rozróżnić?

Problemy zdrowotne związane z językiem są zawsze niezwykle dotkliwe dla każdego pacjenta. Język jest mocno unerwiony, poza tym jest w ciągłym ruchu - jest jednym z elementów aparatu mowy, a także bierze udział podczas jedzenia. Problemy takie jak zapalenie języka, wiążą się zatem z ogromnym bólem i dyskomfortem.

Zapalenie gardła to z pewnością jedna z najbardziej nieprzyjemnych chorób. Ból i pieczenie, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, od czasu do czasu przytrafiają się każdemu. Niektórzy cierpią jednak na nawracające zapalenia gardła, często zmagając się z objawami. Jednym z najważniejszych aspektów prawidłowego sposobu leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy – czy w przypadku konkretnego pacjenta mamy do czynienia z bakteryjnym, czy wirusowym zapaleniem gardła.

Bakteryjne zapalenie gardła

Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła? To jedno z pierwszych pytań, na które musi odpowiedzieć lekarz, dobierając farmaceutyki i sposoby leczenia. Czym zatem objawia się zapalenie gardła wywołane bakteriami? Zwykle ma miejsce bardzo silny ból i pieczenie, a stan zapalny obejmuje nie tylko błonę śluzową gardła, ale również migdałki – wtedy mówimy o anginie. Angina najczęściej jest wywoływana przez paciorkowce. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła pojawia się bardzo wysoka gorączka, która często sięga nawet do 40 stopni. Na błonie śluzowej gardła oraz migdałków widoczne są liczne przekrwienia oraz bakteryjne czopy, które wywołują ogromny ból i dyskomfort – często niemożliwe staje się po prostu połykanie pokarmów stałych. Pojawia się ropny naciek na tylnej ścianie gardła, często dochodzi do silnego powiększenia węzłów chłonnych. Takich objawów zwyczajnie nie da się bagatelizować – ból gardła jest zbyt mocny i bez wizyty u lekarza, pacjent nie poradzi sobie z anginą domowymi sposobami. W takim przypadku potrzebne jest włączenie antybiotyków do leczenia, które zawsze trzeba zażywać zgodnie ze ścisłymi zaleceniami lekarza.

Wirusowe zapalenie gardła

Kiedy wiemy już czym jest bakteryjne zapalenie gardła, warto wspomnieć również o zapaleniu gardła o etiologii wirusowej. W przypadku tego zapalenia temperatura zwykle nie jest tak mocno podwyższona niż przy anginie. Poza bólem i drapaniem w gardle, które może mieć tak naprawdę różne nasilenie, często pojawiają się też objawy takie jak katar, kaszel, często suchy. W takim przypadku można mówić o lekkim wirusowym zapaleniu gardła, choroba może mieć jednak bardziej ostry przebieg, z wysoką gorączką sięgającą do 39 stopni. Pojawia się wtedy bardzo silne zaczerwienienie, gardło ma kolor dosłownie żywo czerwony, a na jego błonach śluzowych pojawiają się charakterystyczne wybroczyny (najczęściej mają postać pęcherzyków). Dla doświadczonego lekarza rodzinnego rozróżnienie zapalenia gardła o etiologii wirusowej, od bakteryjnego zapalenia gardła, nie stanowi większego wyzwania.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje