Bezdech senny – przyczyny i diagnozowanie

Polisomnografia - badanie snu

Bezdech senny jest schorzeniem bagatelizowanym w naszym społeczeństwie. Błędnie uważa się, że nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia chorego lub ma ten wpływ minimalny. W rzeczywistości, bezdech może prowadzić do poważnych konsekwencji w życiu codziennym oraz do dalszych chorób.

Czym jest bezdech senny?

Nazwą tą określa się schorzenie polegające na utracie lub znacznym zmniejszeniu możliwości przepływu powietrza przez górny odcinek dróg oddechowych. Dzieje się tak głównie w trakcie snu, kiedy mięśnie oddechowe są o wiele bardziej obciążone z powodu pozycji leżącej człowieka. By mówić o bezdechu sennym, wstrzymanie oddychania musi trwać ponad 10 sekund i wielokrotnie powtarzać się w czasie. Jednorazowe przypadki nie świadczą o chorobie. Na tę przypadłość cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z dominacją tych drugich – głównie z powodu innej budowy krtani. Z tego też powodu panowie częściej chrapią.

Objawy bezdechu

Głównym i najczęstszym zwiastunem bezdechu sennego jest chrapanie. Nie zawsze ten symptom oznacza, że człowiek cierpi na tę chorobę, zawsze jednak chory będzie chrapał. To pierwszy znak, że warto podjąć działania w kierunku badań i diagnozy. Przed udaniem się do lekarza specjalisty warto zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych objawów oraz poprosić rodzinę o obserwację własnych zachowań w trakcie snu. Rozgranicza się symptomy na te, które występują w nocy oraz te dzienne. Do niepokojących objawów w trakcie snu zalicza się:

  • chrapanie oraz trwające kilkanaście sekund przerwy w chrapaniu
  • bez oddechu,
  • niespokojny sen,
  • ciągłe wybudzanie się,
  • problemy z zaśnięciem,
  • odczucie lęku w trakcie zasypiania,
    nadmierna potliwość i częste oddawanie moczu w nocy.
    W trakcie dnia mogą dopaść nas dolegliwości wprost wynikające z powyższych problemów:
  • niewyspanie i uczucie zmęczenia,
  • migrenowe bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • suchość w jamie ustnej

Proces diagnostyki

Sama wizyta u lekarza i wskazanie wyżej wymienionych dolegliwości nie wystarczą, by postawić diagnozę. Stuprocentową pewność dadzą specjalistyczne badania, które wykonuje się w trakcie snu. Mowa o polisomnografii, która pozwala na określenie ilości i długości trwania bezdechów, saturację oraz reakcję całego organizmu na wykryte nieprawidłowości. Jest to badanie całkowicie bezbolesne. Najczęstszą przyczyną schorzenia jest istnienie bariery w przepływie powietrza w obrębie nosa i krtani. Kolejnym krokiem diagnostycznym jest wykrycie, w którym miejscu znajduje się przeszkoda lub zwężenie. W tym celu można wprowadzić do górnego układu oddechowego minikamery, które wykryją problem. Inną metodą jest przeprowadzenie trójwymiarowej tomografii komputerowej, dzięki której lekarz może zobaczyć model gardła i krtani oraz wykryć dokładne źródło problemu.

Bardzo rzadko stosuje się środki farmakologiczne w leczeniu bezdechu sennego, gdyż rezultaty nie spełniają oczekiwań. Całkowite wyleczenie zapewnia jedynie zabieg chirurgiczny, który polega na udrożnieniu dróg oddechowych lub specjalne urządzenia protezujące, które kontrolują ciśnienie wdychanego podczas snu powietrza.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje