Choroby jelita cienkiego

kobieca cierpiąca na choroby dwunastnicy

choroby jelita cienkiego – diagnostyka i sposoby leczenia

Choroby jelita cienkiego mogą pojawić się niezależnie od wieku. Dużą rolę odgrywa trafna i szybka diagnoza schorzenia. W niektórych przypadkach czas odgrywa kluczową rolę. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby po rozpoznaniu niepokojących objawów zgłosić się do specjalisty.

Celiakia

Celiakia, czyli choroba trzewna to schorzenie genetyczne, które jest wynikiem upośledzonej pracy układu odpornościowego. Dolegliwość stanowi następstwo nietolerancji glutenu, czuli składowych białka znajdujących się w zbożach. Choroba objawia się poważnymi zaburzeniami w zakresie wchłaniania składników odżywczych, co może prowadzić do ich niedoboru, a nawet niedożywienia organizmu.

Choroba Whipple’a

Jelito cienkie choroby mogą obejmować nie tylko układ pokarmowy. W przypadku choroby Whipple’a dochodzi do zakażenia m.in. układu krążenia, układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego, stawów, skóry. Objawia się ona m.in. bólami brzucha, biegunką, niewydolnością krążenia, zapaleniem płuc, zapaleniem stawów.

Enteropatia z utratą białka

Choroba nazywana jest także enteropatią wysiękową. Intensywna utrata białek osocza krwi do światła jelita wywołuje zespół poważnych dolegliwości, takich jak np. przewlekłe biegunki, nagły spadek masy ciała, bóle brzucha, przesięki w naturalnych jamach ciała.

Niedrożność przewodu pokarmowego

Choroby jelita cienkiego objawy mają zróżnicowaną intensywność, która często nasila się wraz z upływem czasu. Taka sytuacja występuje w przypadku niedrożności przewodu pokarmowego – treści pokarmowego nie mogą swobodnie się przemieszczać. Towarzyszy temu zatrzymanie stolca i gazów, silny ból brzucha, wymioty.

Nowotwory jelita cienkiego

Rak jelita cienkiego może pojawić się niezależnie od płci oraz wieku. Warto jednak pamiętać, że zwiększone ryzyko rozwoju nowotworu występuje o osób palących papierosy, spożywających alkohol, prowadzących niezdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne.

Pooperacyjna niedrożność jelit

Zabiegi operacyjne mogą nieść za sobą liczne powikłania. Jednym z nich jest porażenie perystaltyki przewodu pokarmowego. Do objawów można zaliczyć m.in. bóle brzucha, wzdęcie brzucha, zaburzenia trawienia, nudności i wymioty, brak możliwości doustnego spożywania żywności.

SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego)

SIBO to stan chorobowy, w którym dochodzi do zwiększenia ilości bakterii w jelicie cienkim. Skutkuje to nie tylko zaburzeniami trawiennymi, ale również słabszym wchłanianiem składników ożywczych. Objawy to m.in. bóle brzucha, biegunki, wzdęcia. Brak leczenia może prowadzić do niedoboru witamin, a także wielu innych dolegliwości.

Zespół krótkiego jelita

Zespołem krótkiego jelita określa się chorobę, którą wywołuje gwałtowne zahamowanie pracy jelita cienkiego. Następstwem tego jest znaczące ograniczenie wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Uniemożliwia to prawidłową pracę organizmu.

Zespół ślepej pętli jelitowej

Zespół ślepej pętli jelitowej najczęściej występuje po zabiegu operacyjnym usunięcia żołądka. Na skutek choroby dochodzi do namnażania się bakterii typowych dla jelita grubego. Utrudniają one proces wchłaniania związków pokarmowych (m.in. tłuszczów, witaminy B12). W skrajnych przypadkach schorzenie stanowi realne zagrożenie życia.

Poszukujesz godnych zaufania specjalistów z zakresu diagnozy oraz leczenia chorób jelita cienkiego? Centrum medyczna CM Promed gwarantuje dostęp do najlepszych ekspertów, zaawansowanych urządzeń i sprzętów medycznych. Umożliwia to nie tylko szybkie rozpoznanie schorzenia, ale również przeprowadzenie niezbędnych zabiegów.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację