Choroby przełyku

kobieca cierpiąca na choroby dwunastnicy

Choroby przełyku – jakie są najczęstsze?

Choroby przełyku mogą mieć różne podłoże – dotyczyć nieprawidłowości w jego budowie, w funkcjonowaniu czy też wynikać z uszkodzeń poszczególnych jego części. Trafna diagnoza oraz odpowiednie leczenie pozwalają na szybki powrót do zdrowia. Zobacz, jakie są najczęstsze choroby przełyku i na co powinno się zwrócić uwagę! 

Choroby przełyku

Wśród najczęściej występujących chorób przełyku wymienia się:

Chorobę refluksową

Jest to najczęściej diagnozowane schorzenie przełyku, a więc zespół dolegliwości wywołanych zarzucaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co powoduje tzw. zgagę – pieczenie. Można je leczyć farmakologicznie, ale ważna jest również odpowiednia dieta i modyfikacja trybu życia.

Achalazję przełyku

To z kolei najczęściej rozpoznawalna choroba motoryczna przełyku, która charakteryzuje się upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku i brakiem ruchów jego części środkowej (trzonu). Powoduje to zbyt długie zaleganie w przełyku treści pokarmowych. Achalazję leczy się poprzez modyfikację diety i trybu życia, a także poprzez zabiegi chirurgiczne.

Cytomegalowirusowe zapalenie przełyku

Jest to zapalenie przełyku wywołane wirusem cytomegalii (CMV). W jego leczeniu stosuje się zwykle podawany dożylnie lek przeciwwirusowy (gancyklowir).

Gruźlicę przełyku

Jest wywołana prątkami gruźlicy i najczęściej dotyczy środkowej jednej trzeciej części przełyku. Objawia się m.in. zaburzeniem połykania, zgagą, nudnościami, a nawet gorączką, kaszlem czy bólem w klatce piersiowej. W jej leczeniu stosuje się terapię wielolekową.

Grzybicę przełyku

Jest to choroba infekcyjna wywołana przez grzyby – głównie z rodzaju Candida. Z kolei leczenie grzybicy przełyku opiera się na przyjmowanie leków – zwykle flukonazolu doustnie.

Zapalenie przełyku wywołane przez wirus opryszczki zwykłej

Za stan zapalny przełyku odpowiada tutaj wirus opryszczki zwykłej (HSV-1). Leczenie tego schorzenia polega na stosowaniu leków przeciwwirusowych (acyklowir, walacyklowir).

Krwawienie z żylaków przełyku

Żylaki przełyku to nic innego jak poszerzone naczynia krwionośne. Krwawienie z żylaków przełyku jest zwykle intensywne, a jego hamowanie opiera się głównie na metodzie endoskopowej, nawadnianiu, a nawet przetaczaniu krwi czy podawaniu preparatów krwiopochodnych.

Oparzenia przełyku

Uszkodzenia błony śluzowej przełyku powstają zwykle na skutek świadomego lub przypadkowego połknięcia substancji żrących. Przy oparzeniach przełyku postępowaniem doraźnym jest np. podanie wody do wypicia. Poza tym stosuje się leczenie farmakologiczne.

Rak przełyku

Nowotwór złośliwy rozwijający się w przełyku może mieć różną postać, a jego leczenie zależy do jego lokalizacji oraz typu histologicznego. Jeśli to możliwe stosuje się leczenie operacyjne, a jeśli nie to wykonuje się radiochemioterapię.

Rozlany skurcz i bolesne skurcze przełyku

Rozlany skurcz przełyku cechuje się równoczesnymi, na różnych poziomach przełyku, skurczami mięśni. Zaś bolesne skurcze przełyku są zaburzeniami motoryki przełyku i charakteryzują się skurczami nieperystaltycznymi. W obu przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne.

Uchyłki przełyku

Są to ograniczone uwypuklenia ścian przełyku (pojedyncze lub mnogie) mogące powstawać samoistnie lub przez choćby blizny pozapalne w narządach sąsiadujących. W stanach zapalnych stosuje się leczenie przeciwzapalne, a kiedy występują duże trudności w przełykaniu może pojawić się konieczność leczenia operacyjnego.

Choroby przełyku leczenie – najlepiej pod okiem specjalisty

By diagnoza była trafna, a leczenie dostosowane do rodzaju choroby – warto uda się na konsultację do gastroenterologa (gastrologa), lekarza specjalizującego się w chorobach układu pokarmowego.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację