Choroby żołądka

choroby dwunastnicy- przyczyny, objawy, leczenie

Choroby żołądka, objawy i leczenie

Żołądek jest organem wewnętrznym, w którym odbywa trawienie pokarmu, w szczególności białek. Narząd ten wydziela sok żołądkowy, w którym znajdują się enzymy, ułatwiające rozdrabnianie pokarmu i trawienie spożywanych substancji. W żołądku również odbywa się wydzielanie kwasu solnego, który między innymi przyczynia się do zabijania drobnoustrojów.

Najczęstsze choroby żołądka objawy i przebieg leczenia

Pomimo że narząd ten jest zlokalizowany wewnątrz organizmu, a jego rola to między innymi wyjaławianie pokarmu, to narażony jest na różne schorzenia, do których można zaliczyć, takie jak: zgaga, niestrawność czy refluks, po przewlekłe, poważne i bardzo ciężkie, jak autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, ostrą gastropatia krwotoczną, rak żołądka i wiele innych.

Autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka

Schorzenie to jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej żołądka, który prowadzi do zaniku tej tkanki.
Choroba objawia się powstawaniem polipów w obrębie sklepienia i trzonu żołądka, a następnie zanikiem błony śluzowej. W wyniku postępu choroby następuje zmniejszenie wchłaniania się witaminy B12, skóra staje się blada lub lekko zażółcona, organizm łatwo się męczy, jest osłabiony i senny. Dodatkowymi objawami mogą być pieczenie języka, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, nudności oraz zaburzenie w odczuwaniu smaku.
Leczenie choroby jest bardzo długie, zazwyczaj dożywotnie i polega na pozajelitowej suplementacji witaminy B12, która zminimalizuje objawy i pozwoli na w miarę normalne funkcjonowanie.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Ten rodzaj schorzenia określany jest jako wrzody żołądka i dwunastnicy i charakteryzuje się miejscowym zanikiem lub ubytkiem błony śluzowej, na ciekiem zapalnym, a nawet martwicą.
Choroba jest wynikiem zaburzenia równowagi pomiędzy substancjami drażniącymi, takimi jak kwas solny czy pepsyna, a czynnikiem ochronnym, czyli dobrze ukrwioną, zabezpieczoną naturalnym śluzem błona śluzowa.
Najczęstszą przyczyną powstania choroby jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która wnikając do organizmu produkuje toksyny uszkadzające błonę śluzową i wywołujące stan zapalny.
Inną przyczyną choroby jest przyjmowanie leków, których działanie po długim czasie stosowania niszczy błonę śluzową żołądka.

Głównymi objawami schorzenia są bóle o charakterze piekącym w okolicach nadbrzusza, czasem wymioty, uczucie pełności lub rozparcia po jedzeniu. Leczenie wrzodów polega na przyjmowaniu leków zobojętniających kwas w żołądku, zmiana diety, unikanie leków o działaniu drażniącym oraz przyjmowaniu antybiotyków niszczących bakterię.

Ostra gastropatia krwotoczna

To choroba objawiająca się powstawaniem stanów zapalnych na błonie śluzowej żołądka prowadzących do zmniejszenia ochrony ścian organu i powstawaniu nadżerek poprzez działanie kwasów trawiennych. W skrajnych przypadkach ta dolegliwość prowadzi do powstania wrzodów żołądka i utajonych krwawień.
Pierwszym objawem zazwyczaj są tak zwane „fusowate” wymioty, czarne stolce lub – przy silniejszym krwawieniu – krew na stolcu.
Leczenie choroby polega na badaniu gastroskopowym oraz podaniu choremu leków zmniejszających ilość kwasów żołądkowych. Zalecane jest również unikanie produktów spożywczych nasilających objawy, zdrowe odżywianie i zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych.

Rak żołądka

To najcięższy rodzaj choroby żołądka, skutkujący śmiercią pacjenta.
Objawy w najwcześniejszym stadium choroby nie są niepokojące – najczęściej to uczucie sytości czy utrata apetytu. Z tych powodów, pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do specjalisty zbyt późno, najczęściej dopiero wtedy, gdy wystąpią objawy niezwiązane z żadną z opisywanych chorób, a należą do nich: bolesne przełykanie, silne bóle w nadbrzuszu, smoliste stolce oraz zbyt szybka utrata masy ciała.
Diagnozę potwierdza się po wykonaniu badań laboratoryjnych oraz endoskopowego górnego odcinka układu pokarmowego.
Leczenie polega najczęściej na wycięciu zmienionej chorobowo tkanki, ale tylko w przypadku gdy guz jest w fazie tworzenia się. W innym wypadku, gdy zmiana jest bardzo zaawansowana jedynym sposobem jest usunięcie żołądka, okolicznych węzłów chłonnych i poddanie pacjenta chemioterapii lub radioterapii, co daje szansę na poprawę stanu zdrowia.

Leczenie chorób żołądkawymaga doboru odpowiednich środków farmakologicznych. Istotne jest to, aby zostały one właściwie dopasowane przez specjalistę. Leczenie chorób żołądka powinno odbywać się w zaufanym i sprawdzonym ośrodku zdrowia. Godne polecenia jest CM Promed, które zrzesza najlepszych ekspertów z dziedziny gastrologii. Jest ono zlokalizowane w Krakowie.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację