Chrapanie – najczęstsze przyczyny i diagnozowanie

Chrapanie jest przypadłością, która dotyczy bardzo dużej części populacji. Ze statystyk CEBOS-u wynika, że 13 milionów Polaków boryka się z tym problemem. Niestety nadal mamy także tendencję, aby bagatelizować ten problem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chrapanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie lub świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu oddechowego. Na szczęście można je leczyć. Podejmując decyzję, czy udać się do specjalisty warto także mieć na względzie to, że dźwięki wydawane przez chrapiącego nie pozostają obojętne dla osób śpiących obok.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Lekarze z Centrum Medycznego PROMED, którzy na co dzień zajmują się leczeniem chrapania wśród najczęstszych przyczyn chrapania wymieniają otyłość. Ponadto chrapanie może być również wynikiem wad anatomicznych lub też uszkodzeń zlokalizowanych w obrębie nosa, gardła i szyi. Można wymienić tutaj, np.:

– skrzywienie przegrody nosowej

– przerost nasady języka lub języczka

– przerost i obrzęk małżowin nosowych

– nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie

– przerost migdałków podniebiennych

– polipy w nosie

Dlaczego mężczyźni chrapią częściej?

Nie trudno się domyślić, że statystycznie mamy więcej chrapiących mężczyzn niż kobiet. Według badań przypadłość ta dotyczy aż 80% panów powyżej 40 roku życia.

Wpływ na tę sytuację mogą mieć m.in. uwarunkowania anatomiczne. Mężczyźni w obręczy szyi moją zlokalizowane więcej tkanek. To z kolei może utrudniać przepływ powietrza. Przyczyn chrapania u mężczyzn można także doszukiwać się w trybie życia. Panowie, znacznie częściej niż panie sięgają po używki oraz nie przestrzegają zasad zdrowego żywienia, a w takich przypadkach wzrasta ryzyko powstawania chrapania.

Ustalanie przyczyn chrapania

Najważniejszym etapem w diagnozowaniu przyczyn chrapania jest ustalenie, czy nie jest ono skutkiem bezdechu sennego. Aby to określić warto przeprowadzić badanie monitorowania snu, np. przy użyciu apnografu, czyli urządzenia, które rejestruje m.in.:

– ilość bezdechów oraz spłyconych oddechów

– pracę serca

– głośność chrapania

– poziom wysycenia tlenem krwi obwodowej

– pozycję w jakiej śpi pacjent

Dzięki wymienionym powyżej informacjom możliwe jest zdiagnozowanie czy przyczyna bezdechów jest umiejscowiona w obrębie dolnych, czy też w górnych dróg oddechowych. Wykrycie miejsca ewentualnego zwężenia w drogach oddechowych jest bardzo istotne. Jest to pomocne w opracowaniu planu leczenia oraz dobraniu odpowiedniej jego metody. Na tej podstawie lekarz może zadecydować,czy zakwalifikować pacjenta do zabiegu chirurgicznego, czy wdrożyć leczenie nieoperacyjne.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje