Zgaga nieodłącznie kojarzy się z uczuciem pieczenia w przełyku. To dość powszechnie występujący problem, który dotykać może nawet co trzeciej osoby. Warto pamiętać o tym, że często bagatelizowana zgaga może być sygnałem ostrzegawczym, który świadczy o rozwoju innej poważnej choroby.
Czy zgaga zawsze stanowić powinna powód do niepokoju?
Sporadycznie pojawiająca zgaga zwykle nie zwiastuje poważnych problemów i nie powinna być powodem do niepokoju. Nasilenie się objawów oraz powtarzające się uczucie palenia w przełyku powinno jednak skłonić pacjenta do konsultacji medycznej. Wizyta u specjalisty jest także wskazana w sytuacji, w której nieprzyjemne objawy nie mijają nawet po zastosowaniu leków dostępnych bez recepty w szerokiej ofercie sprzedaży, a także wtedy, gdy pojawiają się inne nieprzyjemne dolegliwości.
Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi?
Zgaga pojawia się w związku z podrażnieniem delikatnej błony śluzowej przełyku. Zwykle podrażnienie to wynika z cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, czyli na skutek tak zwanego refluksu żołądkowo-przełykowego. Refluks z kolei spowodowany jest zaburzeniami pracy mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku, czyli tak zwanego LES. W warunkach prawidłowych dochodzi do rozluźnienia LES w celu umożliwienia przepływu pokarmu z przełyku do żołądka oraz do szybkiego kurczenia się LES w celu zapobiegania cofania się treści żołądkowej. W sytuacji, w której LES nie pracuje prawidłowo, w tym zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo lub też jego praca jest niewydolna, możliwy jest powrót treści z żołądka do przełyku. Wówczas dochodzi do powstania zgagi, a rozwojowi przykrych objawów sprzyja zajmowanie pozycji leżącej lub schylanie się po posiłku.
Jakie czynniki mogą wpływać na zaburzenia prawidłowej pracy LES?
Na zaburzenie funkcji i prawidłowego działania LES wpływać może wiele czynników, w tym miedzy innymi:
- nadwaga,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej,
- złe nawyki żywieniowe,
- palenie tytoniu.
Jakie są typowe objawy zgagi?
Zgaga związana jest z uczuciem pieczenia w klatce piersiowej, które jest dość nieprzyjemne i uciążliwe dla pacjenta. Zwykle pieczenie pojawia się za mostkiem i może promieniować nawet do gardła. Poza tym, pacjenci dość często uskarżają się na gorzki posmak w ustach, który wpływa na pogorszenie ich komfortu. W większości przypadków uciążliwe objawy pojawiają się lub nasilają się po spożytym posiłku oraz podczas leżenia i schylania się. Warto pamiętać także o tym, że objawy zgagi mogą być mylone z symptomami choroby niedokrwiennej serca, w przypadku której jednak objawy pojawiają się po intensywnym wysiłku fizycznym lub występują po wyjściu na zimne powietrze. Cechą szczególną tych objawów, które odróżniają je od zgagi jest fakt, że ustępują one po odpoczynku lub po zażyciu nitrogliceryny.
Dlaczego w ciąży dość często występuje zgaga?
Zgaga to dość częsta dolegliwość, która dotyka kobiety w ciąży i może występować nawet u niemal osiemdziesięciu procent kobiet. Zgaga pojawiająca się w pierwszym trymestrze ciąży wynika z produkcji dużych ilości progesteronu i estrogenów przez organizm kobiety ciężarnej, a to z kolei powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku oraz wpływa na ułatwione powracanie treści żołądkowej i występowanie przykrych dolegliwości. Zgaga w kolejnych trymestrach ciąży wynika z kolei z powiększania się macicy oraz ucisku, który wywiera ona na żołądek. Takie zmiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej powodują mechaniczne wypychanie treści żołądkowej w stronę przełyku.
Jakie są domowe sposoby na zgagę?
Zgagę można łagodzić za pomocą domowych sposobów oraz działań profilaktycznych obejmujących między innymi:
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi czy otyłości,
- zaprzestanie palenia papierosów i spożywania alkoholu,
- dbanie o odpowiednią ilość ruchu, przy czym należy pamiętać o tym, że intensywny wysiłek fizyczny oraz schylanie się i przebywanie w pozycji leżącej może nasilać przykre objawy,
- unikanie noszenia ciasnych ubrań i pasków,
- układanie się do snu na lewym boku,
- podniesienie wezgłowia łóżka o około 20 cm, co umożliwia zajmowanie pozycji półsiedzącej ograniczającej przykre objawy.
Pacjenci borykający się z problemem zgagi powinni także po konsultacji medycznej zaprzestać stosowania farmaceutyków należących do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i zawierających kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen, które mogą nasilać przykre objawy. Osoby z tego rodzaju problemami mogą okresowo i doraźnie stosować leki na zgagę, które dostępne są bez recepty.
W jakich sytuacjach wymagana jest konsultacja medyczna?
Zgaga pojawiająca się okazjonalnie zwykle nie jest powodem do niepokoju. W sytuacji, w której objawy pojawiają się kilka razy w tygodniu, wskazana jest konsultacja medyczna. Zgaga może być bowiem symptomem choroby refluksowej przełyku, która w przypadku braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do poważnych powikłań. W następstwie zmian może tworzyć się tak zwany przełyk Barretta, który zwiększa ryzyko związane z wystąpieniem zmian nowotworowych przełyku. Poza tym, konsultacja medyczna jest wskazana w przypadku występowania innych objawów, w tym:
- problemów związanych z przełykaniem,
- szybkim chudnięciem bez konkretnej przyczyny,
- pojawiających się dolegliwości bólowych brzucha, które mogą budzić pacjenta ze snu,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- żółtaczki,
- anemii,
Dane kontaktowe
ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
olszanska@cmpromed.pl