Domowe sposoby na ból gardła

Przewlekły ból gardła - przyczyny, objawy, leczenie

Ból gardła to powszechne schorzenie, którego przyczyny najczęściej są spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową, choć w niektórych przypadkach może to być nawet nowotwór. Należy obserwować przebieg tej dolegliwości i w razie nieustępującego bólu gardła – udać się do lekarza. Jednak w większości przypadków z powodzeniem rozprawimy się z bólem gardła, stosując znane i sprawdzone domowe sposoby.

Czym jest ból gardła?

Ból gardła to powszechna przypadłość, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Do objawów, które towarzyszą infekcji zalicza się: ból, kaszel, katar, podwyższoną temperaturę ciała, dość często pojawiają się też bóle mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Pomimo tego, że ból gardła najczęściej kojarzy się nam z przeziębieniem lub anginą, może również występować przy innych dolegliwościach, wśród których należy wymienić szkarlatynę, zapalenia dziąseł, ospę czy odrę. Ból gardła w wielu przypadkach powoduje dyskomfort, utrudnia pracę i stanowi przyczynę złego samopoczucia, dlatego warto znać sposoby, dzięki którym można złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość.

Domowe sposoby na ból gardła

Poniżej przedstawiamy niezawodne domowe sposoby na ból gardła, dzięki którym można znacznie złagodzić tę przykrą dolegliwość.

  • Woda z solą – płukanie gardła mieszanką wody z solą to doskonały sposób na wyeliminowanie bakterii z organizmu. W celu przygotowania mikstury należy wymieszać szklankę ciepłej wody z 1 łyżeczką soli. Tak przyrządzonym roztworem płuczemy gardło kilka razy dziennie.
  • Napary z szałwii, kory dębu, rumianku bądź tymianku doskonale radzą sobie z bólem gardła. Mają właściwości odkażające, przeciwzapalne oraz likwidują obrzęk błony śluzowej. W celu przygotowania naparu łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem około 15 minut. Ostudzonym do temperatury ciała naparem płuczemy gardło.
  • Miód – najlepiej lipowy, który należy rozpuścić w przegotowanej i ostudzonej wodzie, której temperatura nie powinna przekraczać 40°C po to, by w pełni wykorzystać właściwości lecznicze miodu. Można go też dodawać do herbaty z cytryną czy naparu z lipy. Miód hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów oraz ma właściwości łagodzące.
  • Syrop z cebuli – to niezawodny sposób na ból gardła, ale też wiele innych infekcji. W celu przygotowania należy drobno posiekać 3 cebule, a następnie dodać do nich pół szklanki miodu, po czym wymieszać i odstawić na kilka godzin (3 do 5) aż cebula puści sok. Syrop pijemy w ilości kilku łyżeczek dziennie.
  • Czosnek – nazywany jest naturalnym antybiotykiem, działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Z czosnku również można przygotować syrop. W tym celu należy rozgnieść 30 ząbków czosnku, dodać sok wyciśnięty z 1 kilograma cytryn, litr przegotowanej wody oraz kilka łyżek miodu. Po wymieszaniu składników otrzymujemy syrop, który trzeba pić 3 razy dziennie, po łyżce.
  • Okłady z ziemniaków – to również świetny, domowy sposób na złagodzenie bólu gardła. Wystarczy ugotować ziemniaki, jeszcze ciepłe utłuc i tak powstałą papkę zawinąć w bawełniany ręcznik, którym następnie owijamy gardło i zawiązujemy go szalikiem. Okład nosimy do czasu całkowitego ostygnięcia ziemniaków.
  • Herbaty ziołowe – wybierajmy te, które w swym składzie posiadają kwiat lipy, czarny bez i maliny. Posiadają właściwości przeciwzapalne i napotne, co oznacza, iż pomagają się organizmowi wygrzać, co z kolei ułatwia szybszy powrót do zdrowia.
  • Nawilżanie powietrza – należy dbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach (prawidłowo powinien on wynosić 40-60%), szczególnie w okresie zimowym, kiedy w pomieszczeniach włączone są grzejniki, przez co powietrze jest suche. Warto w tym okresie stosować nawilżacz powietrza bądź układać na kaloryferach mokre ręczniki, a także często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy.
  • Nawadniaj organizm – niezwykle ważne przy bólu gardła jest to, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, w celu nawilżenia śluzówki. Najlepiej sprawdzi się woda, do której możesz dodać odrobinę miodu, cytryny czy imbiru, a także wspomniane już ziołowe herbatki.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje