EKG Kraków

Badanie EKG – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Badanie EKG (elektrokardiografia spoczynkowa) jest bezinwazyjne, a także dość często zlecane przez specjalistów. Dzięki niemu można skutecznie zdiagnozować groźne choroby serca. Badanie wskazuje wszelkie nieprawidłowości związane funkcjonowaniem tego narządu. EKG jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Całe badanie trwa zaledwie kilka minut.

Czym jest elektrokardiografia spoczynkowa?

EKG jest badaniem serca, które odbywa się przy użyciu specjalistycznej aparatury. Elektrokardiograf rejestruje, w jaki sposób pracuje serce pacjenta. Aparatura zapisuje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Prąd generowany jest na skutek skurczu serca. Częstotliwość skurczów może dużo powiedzieć o pracy narządu. Warto wiedzieć, że poprzez badanie EKG diagnozuje się nawet zawał serca.

Kiedy przeprowadza się badanie EKG?

Na badanie EKG kieruje pacjenta najczęściej kardiolog, ale nie tylko. Wskazane jest ono w przypadku nadciśnienia, uporczywego bólu w klatce piersiowej, kołatania serca, nagłej utraty przytomności. Elektrokardiografia jest często niezbędna do prawidłowego leczenia osób z m.in. rozrusznikiem serca, czy też arytmią. Na podstawie otrzymanych wyników można stwierdzić, czy przyjęte metody leczenia są skuteczne. Wato również wiedzieć, że badanie EKG powinien regularnie wykonywać każdy, kto ukończył 40 rok życia. Najlepiej powtarzać je raz na 1-3 lata. Na uwagę zasługuje także fakt, że elektrokardiografia jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych.

Jak przygotować się do badania EKG?

Już dzień przez planowanym badaniem należy zrezygnować z picia alkoholu oraz nadmiernego wysiłku fizycznego. EKG nie musi być wykonywane na czczo, jednak dobrze jest zjeść lekkostrawne śniadanie. Pełny żołądek może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, przez co wyniki badania mogą być niezgodne z prawdą.
W dzień badania należy zrezygnować z wszelkich używek i czynności, które mogą być przyczyną podniesionego ciśnienia krwi. Koniecznym jest więc np. odstawienie kawy oraz papierosów.

Jak przebiega badanie EKG?

Wiele osób ma obawy przed pierwszy badaniem EKG. Zupełnie bez powodu, gdyż przebiega ono w spokojnej atmosferze. Pacjent kładzie się, a specjalista odtłuszcza obszary ciała, gdzie zostaną przyłożone elektrody. Na klatce piersiowej mocuje się sześć elektrod. Przypominają one nieco przyssawkę. Na kończynach również mocowane są elektrody, jednak wyglądem przypominają one spinacz. Sygnał przekazywany przez elektrody generuje tzw. krzywą EKG, która odwzorowuje pracę serca. Całość trwa około 5-10 minut.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5G
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje