Zakażenie Helicobacter pylori

Zakażenie Helicobacter pylori – diagnostyka i sposoby leczenia

Helicobacter pylori to bakteria, która jest związana z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego. Prowadzi do stanu zapalnego żołądka, infekcji i owrzodzenia.

Zakażenie Helicobacter pylori – objawy

Okazuje się, że bakteria tego typu może znajdować się w naszym organizmie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Często pacjenci dowiadują się o tym schorzeniu jeśli mają wrzody i częste bóle brzucha oraz wzdęcia. Nasz układ immunologiczny nie wyeliminuje samodzielnie bakterii z błony śluzowej żołądka, zatem najczęściej dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego.
Objawy, które mogą być związane z zakażeniem Helicobacter pylori to:

  • mdłości;
  • bóle brzucha;
  • brak apetytu;
  • zaparcia;
  • odbijanie;
  • zgaga;
  • wzdęcia;
  • bóle w nadbrzuszu.

Zakażenie Helicobacter pylori – przyczyny

Zakażenie Helicobacter pylori jest dosyć powszechne i występuje u wielu dorosłych osób. Najczęściej dochodzi do niego poprzez drogę pokarmową, przykładowo pijąc z tej samej butelki czy jedząc ze wspólnych naczyń. Warto zauważyć, że już w okresie dzieciństwa może dochodzić do zakażenia.

Zakażenie Helicobacter pylori – diagnostyka

W większości przypadków nie mamy do czynienia z objawami klinicznymi – chorobie towarzyszy jedynie przewlekły stan zapalny, który nie powoduje poważnych zmian w błonie śluzowej żołądka. Lekarz zazwyczaj skieruje pacjenta na dodatkowe badania, między innymi zleci wykonanie endoskopii ścian żołądka.

Zakażenie Helicobacter pylori – leczenie

Leczenie zazwyczaj opiera się na zażywaniu antybiotyków przez kilka lub kilkanaście dni oraz leku, który zmniejsza wydzielanie żołądkowe. Antybiotykami są najczęściej metronidazol, klarytromycyna, czy amoksycylina. Czasami konieczne jest zastosowanie innych lekarstw, jeśli terapia nie przyniesie skutku. W każdym przypadku podejrzenia choroby należy skonsultować się ze specjalistą.

Specjaliści z Centrum Medycznego PROMED zajmują się leczeniem wielu chorób, w tym z zakresu gastrologii. Lekarze posiadają niezbędne doświadczenie w leczeniu chorób układu pokarmowego. W tym miejscu znajdziemy fachowe porady, diagnozę i dobraną terapię, która pozwoli wyleczyć stany zapalne i infekcje układu pokarmowego. Oprócz zakażenia Helicobacter pylori, w CM PROMED wyleczymy także niestrawność, wrzody żołądka, zapalenie jelita grubego, chorobę refluksową, a także choroby wątroby i trzustki.

Nie powinniśmy bagatelizować przykrych objawów ze strony układu pokarmowego. Każdą dolegliwość warto skonsultować z lekarzem. W CM PROMED znajdziemy wielu specjalistów, którzy zajmują się właśnie takimi schorzeniami. Obserwujmy wszelkie zmiany w działaniu naszego organizmu i w razie niepokoju skontaktujmy się ze specjalistami.

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 12 411 13 98

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację