lek. med Nina Mól
Lekarz przyjmuje w dniach:
rejestracja: tel. +48 12 415 11 01
poz@cmpromed.pl
Poznaj naszych specjalistów!
Rejestracja telefoniczna czynna od 8-18
Pracujący u nas lekarze to specjaliści w dziedzinie alergologii. Specjalizują się zarówno w diagnozowaniu i leczeniu alergii skórnych, pokarmowych, wziewnych, oraz AZS u dorosłych i dzieci. Nasza poradnia alergologiczna wykonuje testy skórne punktowe, testy z krwi, a także testy czynnościowe układu oddechowego. Zatrudniany przez naszą poradnię w Krakowie alergolog dziecięcy, posiada doświadczenie i podejście w pracy z najmłodszymi, aby diagnostyka i leczenie przebiegło bez zbędnego stresu dla dziecka. Nasi Alergolodzy zdobyli umiejętności praktyczne podczas pracy w szpitalach w Krakowie oraz odpowiednią wiedz zdobytą podczas licznych kursów i szkoleń, aby świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie.
Alergolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób wywoływanych przez obecne w środowisku antygeny. Antygeny te wywołują reakcję alergiczną, która może mieć różnorodne nasilenie i nieco odmienne objawy. W ramach swojej pracy alergolog przeprowadza stosowny wywiad medyczny, jak również zleca wykonanie specjalistycznych badań, w oparciu o wyniki których wdraża odpowiednie leczenie.
Ten dział medycyny skupia się przede wszystkim na negatywnym oddziaływaniu na organizm alergenów znajdujących się w środowisku. Alergenami mogą być między innymi pyłki roślin i roztocza, a negatywne zmiany mogą zachodzić również w wyniku ekspozycji na roztocza, pleśń, metale, sierść zwierząt oraz składniki pokarmowe i konserwanty. Czynniki te mogą wywoływać uczulenie, które przebiegać może z różnym nasileniem. Reakcja uczuleniowa jest w tym wypadku wynikiem nadmiernej reakcji ze strony układu immunologicznego następującej w wyniku kontaktu organizmu z substancją obcą.
Uczulenie może być skutkiem oddziaływania różnorodnych czynników, w tym alergenów wziewnych, pokarmowych, kontaktowych czy leków. Alergeny wziewne przedostają się do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Może to być choćby kurz oraz wchodzące w jego skład ziarna pyłków i inne drobne fragmenty roślin, szczątki zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza. Alergeny spożywcze znajdują się w wyrobach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Do tego rodzaju produktów spożywczych, które mogą wywoływać negatywne reakcje zalicza się jaja, orzechy, soję, pszenicę czy mleko krowie. Alergia może być również powodowana przez czynniki kontaktowe, które wywołują negatywne zmiany po bezpośrednim zetknięciu ze skórą. W tego rodzaju grupie czynników znajdują się metale, w tym nikiel i chrom, a także barwniki, substancje zapachowe, tworzywa sztuczne oraz konserwanty. Zmiany o charakterze alergicznym mogą się również pojawiać w przypadku farmakoterapii z wykorzystanym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak na przykład kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketonal czy ibuprofen. Uczulenie może być również skutkiem ubocznym antybiotykoterapii czy podania preparatów wykorzystywanych do anestezji.
Wśród niepożądanych objawów, które mogą towarzyszyć reakcjom uczuleniowym wymienia się między innymi uciążliwe napady kichania, które zwykle występują wraz z wodnistym katarem. Pacjenci uskarżają się również na łzawienie oczu i przekrwienie spojówek oraz świąd nosa. Warto przypomnieć, że niepożądane reakcje alergiczne mogą występować do spożyciu lub kontakcie z substancją drażniącą. W efekcie może pojawiać się wysypka na skórze, której towarzyszy zwykle świąd. Poza tym, występować mogą inne zmiany skórne, w tym bąble, a także duszności, nudności i biegunki.
Alergia może mieć związek z objawami o różnorodnym charakterze i nasileniu. Wśród typowych chorób o podłożu alergicznym wymienia się astmę alergiczną oraz kaszel alergiczny i katar sienny. Alergolodzy diagnozują również dość często anginę i pokrzywkę alergiczną oraz demografizm i alergie pokarmowe. Do innych dość powszechnie występujących chorób o podłożu uczuleniowym należy alergiczne zapalenie zatok, ucha oraz spojówek.
W pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad medyczny, który dotyczy rodzaju, nasilenia i częstotliwości dokuczliwych objawów oraz występowania ewentualnych chorób towarzyszących. Nie bez znaczenia są również choroby alergiczne diagnozowane w rodzinie pacjenta. Wyniki wywiadu medycznego mogą być uzupełnione o zlecone testy alergiczne. Mogą to być tak zwane testy skórne, które polegają na kontrolowanym kontakcie alergenu ze skórą oraz ocenie stopnia ewentualnej reakcji uczuleniowej pojawiającej się w przeciągu kilkunastu minut upływających od ekspozycji. Mogą być również wykonywane testy prowokacyjne, których celem jest wystąpienie reakcji alergicznej następującej do bezpośredniej ekspozycji organizmu na oddziaływanie alergenu w sposób donosowy, dooskrzelowy czy przez przewód pokarmowy. W ramach poszerzonej diagnostyki mogą być również wykonywane testy krwi, których celem jest oznaczanie przeciwciał IgE dla określonych grup alergenów, w tym pyłkowych, pleśniowych, zwierzęcych czy roztoczowych.
Alergia może pojawiać się u danego pacjenta sezonowo. Wówczas zwykle towarzyszy jej katar i kichanie, a leczenie obejmuje przyjmowanie leków antyhistaminowych. Leczenie polegające na hamowaniu reakcji uczuleniowej może być wspomagane przez podawanie preparatów o działaniu miejscowym, które ograniczają nieżyt nosa czy łzawienie oczu. W razie konieczności przeprowadzane może być również odczulanie, czyli tak zwana immunoterapia alergenowa. Polega ona na podawaniu pacjentowi odpowiednich dawek alergenu w postaci szczepionki. Podawane dawki są stopniowo zmniejszane, a terapia wymaga iniekcji substancji w regularnym odstępie czasu. W efekcie tego rodzaju działania dochodzi do przyzwyczajania się organizmu do substancji obcej oraz znacznego ograniczenia produkcji skierowanych przeciwko alergenowi przeciwciał.
ul. Nad Strugą 7
31-411 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl
Lekarz przyjmuje w dniach:
rejestracja: tel. +48 12 415 11 01
poz@cmpromed.pl