Kamienie migdałkowe to dość częsta dolegliwość, która może zostać pomylona z anginą. W obu przypadkach objawy są dość podobne. Chory może rozpocząć antybiotykoterapię, jednak nie będzie ona skuteczna. Nierzadko przynosi ona zupełnie odwrotne skutki, a choroba może się zaostrzyć. Laryngologia to dziedzina, która specjalizuje się w leczeniu migdałków podniebiennych. Warto wiedzieć, że kamienie migdałkowe mogą być źródłem wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Ich leczenie jest dość trudne, gdyż choroba często powraca.
Przyczyny kamieni migdałkowych
Migdałki podniebienne są w szczególności narażone w przypadku częstych zapaleń i infekcji wirusowych gardła. Właśnie dlatego kamienie migdałkowe zwykle pojawiają się u dorosłych, jednak u dzieci również mogą one wystąpić.
Zdrowe migdałki podniebienne są gładkie. Może jednak zdarzyć się tak, że ich powierzchnia stanie się pofałdowana i bruzdowata. Gromadzą się tam resztki jedzenia, obumarłe białe krwinki, czy też tkanki. Stale jest tam ciepło i wilgotno, co jak wiadomo sprzyja rozwojowi infekcji. Bakterie i grzyby znajdujące się na migdałkach zaczynają swoją formą przypominać drobne kamienie. W większości przypadków są one nieodczuwalne. Chorzy udają się do specjalisty w momencie, gdy pojawiają się problemy z przełykaniem. Usunięcie kamieni migdałkowych może być zupełnie nieskuteczne. Wykazują one tendencję do odnawiania się (w ciągu 1-20 dni).
Objawy kamieni migdałkowych
Kamienie migdałkowe objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust. Odświeżanie oddechu pozostaje w tym przypadku zupełnie nieskuteczne. Nawet częste mycie zębów i płukanie jamy ustnej nie przynosi pożądanych rezultatów. Oprócz tego można wyczuć wyraźne powiększenie migdałków. Pojawia się również ból gardła oraz dyskomfort podczas przełykania.
Kamienie migdałkowe mogą sprawić, że będziemy wyczuwać ciało obce w przełyku. Pojawia się przewlekły kaszel, czy też nieprzyjemne drapanie w gardle. Bardzo rzadko czujemy odrywanie się kamieni migdałkowych np. podczas silnego kaszlu.
Leczenie kamieni migdałkowych
Kamienie migdałkowe zwykle usuwane są operacyjnie (kryptoliza lub waporyzacja). Za pomocą lasera lub prądu o zmiennej częstotliwości usuwamy zgromadzone kamienie. Jest to metoda skuteczna, jednak zwykle zachodzi konieczność jej powtarzania. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak dolegliwości bólowe mogą pojawić się później.
Antybiotykoterapia jest zupełnie nieskuteczna, gdyż nie eliminuje ona prawdziwego źródła problemu. Właśnie dlatego jest ona stosowana tylko wtedy, kiedy na migdałkach pojawią się ropne nacieki.
Metodą ostateczną jest tonsilektomia, czyli usunięcie migdałków. Należy jednak mieć świadomość, że osoby z usuniętymi migdałkami są o wiele bardziej narażone na choroby dolnych dróg oddechowych. Warto również wiedzieć, że zabieg nie jest rekomendowany w każdym przypadku. Nie przeprowadza się go u m.in. osób z rozszczepem podniebienia, kobiet w czasie menstruacji, ciężarnych, chorych z zaburzeniem krzepliwości krwi, osób z krótkim podniebieniem.