Klimatyzacja a zatoki

mężczyzna cierpiący na ból zatok z powodu klimatyzacji

Klimatyzacja jest sporym udogodnieniem – dzięki niej można komfortowo przetrwać największe upały. Należy jednak wziąć pod uwagę, że może ona negatywnie wpłynąć na zdrowie. Właśnie dlatego warto podejść do tematu z należytą rozwagą. Zbyt duża różnica temperatur może doprowadzić do chorób układu oddechowego. Warto wspomnieć także o zwiększonym ryzyko podrażnienia śluzówki gardła, nosa czy też skóry. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Trzeba wiedzieć, że zapalenie zatok od klimatyzacji jest powszechnie występującą dolegliwością, która najczęściej pojawia się wiosną i latem.

Klimatyzacja a zatoki – dlaczego należy zachować rozwagę?

Wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez klimatyzacji. Stała się ona standardem w autach, biurach, sklepach, a nawet mieszkaniach prywatnych. Nie każdy jednak pamiętać, że zbyt duża różnica temperatur negatywnie wpływa na organizm. Właśnie dlatego częste przebywanie w klimatyzowanych budynkach lub samochodach może skończyć się przeziębieniem, a nawet poważniejszymi chorobami ze strony dróg oddechowych.

Ból zatok od klimatyzacji jest powszechnym zjawiskiem. Zimne powietrze działa drażniąco na śluzówkę nosa oraz zatok przynosowych. Właśnie dlatego niejedna osoba boryka się w ciepłe dni ze schorzeniami laryngologicznymi. Przebieg niektórych z nich jest ciężki. Wysoka gorączka pojawia się przede wszystkim u dzieci, jednak nie jest to regułą. W przypadku nawracania schorzenia zalecane jest zrezygnowanie z klimatyzacji – oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Zapalenie zatok – jak się objawia?

Zapalenie zatok może mieć lekki lub ciężki przebieg. Należy uwzględnić, że każdy organizm jest zupełnie inny. Dolegliwości mogą pogłębić się na skutek wielogodzinnego przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych (np. w miejscu pracy). Chory czuje się osłabiony i pozbawiony energii. Charakterystycznym objawem jest również ból głowy – szczególnie w okolicy czoła. Czasami towarzyszy temu stan podgorączkowy lub gorączka. Nie można także nie wspomnieć o niedrożności nosa. Wydzielina utrudnia oddychanie, a tym samym wywołuje dyskomfort. Ponadto, może ona spływać po ścianie gardła, co wywołuje męczący kaszel.

Podsumowując, do objawów zatok przynosowych można zaliczyć m.in.:

  • bóle głowy (głównie w okolicy skroni i czoła),
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • niedrożność dróg oddechowych (uciążliwy katar, który może wywołać kaszel),
  • osłabienie i brak energii.

Zobacz także: Zapalenie zatok – objawy, diagnostyka, leczenie. 

Jak uniknąć zapalenia zatok w okresie letnim?

Na zapalenie zatok od klimatyzacji są szczególnie narażone osoby o obniżonej odporności, które w niedalekiej przeszłości przeszły antybiotykoterapie. Wyższe ryzyko wystąpienia opisywanej dolegliwości odnotowuje się również u osób z anatomicznym zniekształceniem przegrody nosowej. Warto zaznaczyć, że klimatyzacja może negatywnie wpłynąć na zdrowie niemal każdego człowieka, a nawet zwierzęcia. Niezalecana jest zbyt duża amplituda temperatur. W upalne dni zaleca się chłodzenie pomieszczenia lub kabiny auta do temperatury o kilka stopni niższej od zewnętrznej. W ten sposób można zminimalizować ryzyko rozwoju choroby.

Ponadto, bardzo ważne jest to, aby regularnie wymienić filtry w klimatyzacji. W przypadku krótkiej przejażdżki autem lepiej zrezygnować z zimnego nawiewu – bezpieczniej jest uchylić okno. Przed wyjściem z klimatyzowanego budynku lub samochodu zalecane jest stopniowe zwiększanie temperatury. Zimnego nawiewu nigdy nie należy kierować na siebie. Zbyt mała odległość od źródła wydmuchiwanego powietrza działa niekorzystnie. W razie wystąpienia bólu zatok należy udać się do laryngologa, ponieważ niezbędne może okazać się wdrożenie leczenia.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje