Marskość wątroby i polekowe uszkodzenie wątroby

mężczyzna cierpiący na marskość wątroby pyta lekarza o poradę

Marskość wątroby i polekowe uszkodzenie wątroby – kompendium wiedzy

Wątroba jest bardzo ważnym narządem i jednocześnie największym gruczołem w organizmie człowieka. Wątroba odpowiada nie tylko za metabolizm różnorodnych substancji odżywczych, ale również za trawienie tłuszczów oraz za syntezę białek krwi. Narząd ten jak widać odgrywa kluczową rolę w wielu procesach życiowych, dlatego też jego uszkodzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się czym tak naprawdę jest marskość wątroby i polekowe uszkodzenie wątroby.

Czym jest marskość wątroby?

Marskość wątroby to groźna choroba przewlekła, która niestety prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń całego narządu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że marskość wątroby jest chorobom nieodwracalną, dlatego też przy podjęciu odpowiednich kroków możliwe jest jedynie spowolnienie jej postępu.

Jakie są główne przyczyny marskości wątroby?

Marskość wątroby może występować z wielu różnych przyczyn. Najpopularniejsza jest marskość alkoholowa, która jak łatwo się domyślić spowodowana jest nadużywaniem alkoholu. Wyróżnić można także marskość zastoinową, która pojawia się w przebiegu niewydolności krążenia, jak i również marskość pozapalną, która może pojawić się na przykład po wirusowym zapaleniu wątroby. Oddzielną grupę stanowi marskość żółciowa, której z kolei główną przyczyną występowania jest uszkodzenie komórek drobnych dróg żółciowych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że marskość wątroby może być także uwarunkowana genetycznie. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jeżeli choroba ta występuje w rodzinie, to istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Polekowe uszkodzenie wątroby – co warto wiedzieć?

Polekowe uszkodzenie wątroby jak sama nazwa wskazuje to uszkodzenie wątroby spowodowane przez leki. Działania toksyczne mogą nastąpić nie tylko po spożyciu zbyt dużej dawki, ale również jako reakcja alergiczna. W tym drugim przypadku nawet niewielka dawka leku, może wywołać bardzo ciężkie objawy. Głównymi czynnikami predysponującymi do ujawnienia się polekowego uszkodzenia wątroby są przede wszystkim czynniki genetyczne, wiek oraz płeć pacjenta. Wątroba może zostać uszkodzona także wtedy, gdy podczas przyjmowania leków spożywa się alkohol.

Marskość wątroby objawy

Statystycznie u 30%-40% chorych marskość wątroby przebiega bezobjawowo. Do jej diagnozy najczęściej dochodzi przypadkowo podczas operacji albo badań. Głównymi objawami marskości jest ogólne osłabienie organizmu i łatwe męczenie się. Przy marskości pojawiają się także stany podgorączkowe, zaburzenia koncentracji i utrata apetytu, która skutkuje spadkiem masy ciała. Marskość wątroby prowadzi także do zmian skórnych. Pojawić może się żółtaczka, świąd skóry, rumień dłoniowy i podeszwowy, białe przebarwienia na paznokciach, czy też łatwe powstawanie siniaków. Jeżeli chodzi o objawy ze strony układu pokarmowego, to przy marskości wątroby najczęściej pojawia się biegunka, powiększenie wątroby i śledziony, wodobrzusze, wzdęcia, nudności i wymioty. Pojawić mogą się także zaburzenia endokrynologiczne (hipogonadyzm, feminizacja, cukrzyca).

Jak dochodzi do diagnozy?

Przy rozpoznaniu marskości wątroby pomóc mogą badania laboratoryjne. Przy morfologii krwi na marskość wątroby najczęściej wskazuje niedokrwistość i małopłytkowość. Częstymi objawami marskości wątroby jest także zmniejszone/zwiększone stężenie glukozy we krwi. Zaniepokoić powinno także podwyższone stężenie bilirubiny i markera AFP. Do diagnozy może dojść również po wykonaniu badań obrazowych. Wątroba marska jest zazwyczaj dość mała, dlatego też można ją zauważyć przy badaniach USG jamy brzusznej. U chorych z podejrzeniem bardzo często wykonuje się także badanie endoskopowe, którego celem jest poszukiwanie patologii typowych dla marskości wątroby. Mowa tutaj między innymi o żylakach przełyku albo dna żołądka. Przy wątpliwościach można wykonać także badania histopatologiczne wycinka wątroby.

Leczenie marskości wątroby

Jak wspomniano powyżej głównym zadaniem leczenia marskości wątroby jest przede wszystkim zahamowanie jej postępowania. Leczenie skupia się nie tylko na zahamowaniu włóknienia wątroby, ale również na leczeniu powikłań. Wybór konkretnej metody leczenia w dużej mierze uzależniony jest od etiologii marskości. W marskości, która spowodowana jest zakażeniem wirusa zapalenia wątroby typu B lub C podaje się leki, których głównym zadaniem jest oczywiście wyeliminowanie wirusa z organizmu. Jeżeli chodzi o marskość alkoholową, to pacjenci objęci są specjalnym programem terapii uzależnienia. Leczenie objawowe ma na celu poprawienie komfortu i samopoczucia pacjenta. Podstawowym działaniem jest całkowita rezygnacja z picia alkoholu, który odstawiany jest nawet wtedy, gdy marskość nie wynika z jego picia. Bardzo ważnym aspektem jest także zachowanie odpowiedniej masy ciała i regularna aktywność fizyczna. Marskość wątroby powoduje rozpad białek budulcowych, dlatego też tym bardziej warto zadbać o zdrową dietę.

Marskość wątroby oraz polekowe uszkodzenie wątroby to dolegliwości, które wymagają odpowiedniego leczenia, nie wolno ich bagatelizować. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, koniecznie udaj się do gastroenterologa. 

W celu umówienia wizyty lub terminu badania skontaktuj  się z nami:

Centrum Medyczne PROMED
ul. Olszańska 5G
31-513 Kraków

rejestracja ogólna czynna w godz. 8:00 – 20:00
tel. +48 602 480 160

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Olszańska 5 G
31-513 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

olszanska@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów się na konsultację