Wędzidełko podjęzykowe (języka) jest elastycznym fałdem skórnym, łączącym środkowej dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jeśli chcesz zobaczyć wędzidełko, stań przed lustrem, otwórz usta i spróbuj dotknąć językiem nosa. Na jego wewnętrznej części znajduje się znajduje się właśnie wędzidełko.
Czasem zdarza się, że wędzidełko jest zbyt krótkie. Częstotliwość występowania tej nieprawidłowości anatomicznej wynosi 1:2000 urodzeń i często występuje rodzinnie. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia uniesienie języka. Taka sytuacja sprzyja powstawaniu wad wymowy, u starszych dzieci przyczynia się do powstawania próchnicy, a u młodszych powoduje utrwalenie nieprawidłowego wzorca ssania i żucia. Aby zminimalizować niekorzystne skutki zbyt krótkiego wędzidełka stosuje się zabieg frenotomii, czyli jego podjęcia. Frenotomię z powodzeniem przeprowadza się nawet u niemowląt i małych dzieci.
Podcięcie wędzidełka językowego, czyli frenotomia
Podcięcie wędzidełka może przeprowadzić lekarz laryngolog. Procedura polega na przecięciu błony, z która zbudowane jest wędzidełko. Czynność przeprowadza się przy użyciu nożyczek chirurgicznych albo skalpela. Po zabiegu konieczne jest wykonywanie ćwiczeń, które nauczą pacjenta trzymania języka w innych pozycjach, zapobiegną również powstawaniu zrostów. Choć wędzidełko goi się z reguły bez problemu, aby zapobiec komplikacjom warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Dane kontaktowe
ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00
rejestracja@cmpromed.pl