Operacje małżowin nosowych

Operacje małżowin nosowych polegają na redukcji objętości ich śluzówki. Inaczej nazywana jest konchoplastyką i obecnie jest powszechnie stosowanym sposobem leczenia przerostu małżowin. Zabieg opiera się na metodzie radiochirurgii i dzięki temu jest mało inwazyjny. Polega na wprowadzeniu pod śluzówkę specjalnych elektrod – stymulacja tkanek miękkich odbywa się za pomocą fal o częstotliwości radiowej, obkurcza małżowinę, a w rezultacie doprowadza do redukcji jej objętości.

Konchoplastyka może być samodzielnym zabiegiem, ale często łączy się ją w połączeniu z plastyką przegrody nosa. Jeśli przerostowi małżowiny nosowej towarzyszy także ich skrzywienie, taki zabieg jest jak najbardziej wskazany. Celem zabiegu jest jest poprawienie komfortu życia: konchoplastyka zwiększa drożność jam nosa, zmniejsza częstotliwość występowania infekcji górnych dróg oddechowych oraz występowanie kataru. Ponadto operacja pomaga osobom nawykowo chrapiącym lub cierpiącym na bezdechy senne. Konchoplastyka zmniejsza te dolegliwości i sprawia, że oddychanie jest o wiele łatwiejsze. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa od 10 do 20 minut, przez co nie wymaga hospitalizacji.

Jakie wygląda zabieg konchoplastyki?

Istnieje kilka metod operacji przerośniętych małżowin nosowych, ale konchoplastyka jest najbardziej skutecznym i najmniej inwazyjnym sposobem na ich redukcję. Dzięki stymulacji tkanek miękkich małżowina obkurcza się, a następnie redukuje. Często zdarza się, że przy bardzo znacznych przerostach konieczne jest powtórzenie wkłucia elektrody w inne części małżowiny. Efekt po zabiegu następuje po upływie około 2 tygodni – w pierwszych dniach po operacji może dojść do obrzęku małżowin oraz pogorszenia drożności nosa, ale należy obawiać się nasilonego krwawienia. Po przeprowadzeniu konchoplastyki mogą wystąpić zaburzenia w odczuwaniu zapachów czy nasilony katar; często pojawiają się także bóle nosa i głowy.

Zalecenia pooperacyjne:

  • unikanie wysiłku fizycznego przez 14 dni od operacji

  • abstynencja

  • unikanie kichania

  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje