Znowu ruszamy z zabiegami Laryngologicznymi. Stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa, każdy Pacjent ma wykonywany test. Zarejestruj się na wizytę przedzabiegową.

Operacje małżowin nosowych

Operacje małżowin nosowych polegają na redukcji objętości ich śluzówki. Inaczej nazywana jest konchoplastyką i obecnie jest powszechnie stosowanym sposobem leczenia przerostu małżowin. Zabieg opiera się na metodzie radiochirurgii i dzięki temu jest mało inwazyjny. Polega na wprowadzeniu pod śluzówkę specjalnych elektrod – stymulacja tkanek miękkich odbywa się za pomocą fal o częstotliwości radiowej, obkurcza małżowinę, a w rezultacie doprowadza do redukcji jej objętości.

Konchoplastyka może być samodzielnym zabiegiem, ale często łączy się ją w połączeniu z plastyką przegrody nosa. Jeśli przerostowi małżowiny nosowej towarzyszy także ich skrzywienie, taki zabieg jest jak najbardziej wskazany. Celem zabiegu jest jest poprawienie komfortu życia: konchoplastyka zwiększa drożność jam nosa, zmniejsza częstotliwość występowania infekcji górnych dróg oddechowych oraz występowanie kataru. Ponadto operacja pomaga osobom nawykowo chrapiącym lub cierpiącym na bezdechy senne. Konchoplastyka zmniejsza te dolegliwości i sprawia, że oddychanie jest o wiele łatwiejsze. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a cały zabieg trwa od 10 do 20 minut, przez co nie wymaga hospitalizacji.

Jakie wygląda zabieg konchoplastyki?

Istnieje kilka metod operacji przerośniętych małżowin nosowych, ale konchoplastyka jest najbardziej skutecznym i najmniej inwazyjnym sposobem na ich redukcję. Dzięki stymulacji tkanek miękkich małżowina obkurcza się, a następnie redukuje. Często zdarza się, że przy bardzo znacznych przerostach konieczne jest powtórzenie wkłucia elektrody w inne części małżowiny. Efekt po zabiegu następuje po upływie około 2 tygodni – w pierwszych dniach po operacji może dojść do obrzęku małżowin oraz pogorszenia drożności nosa, ale należy obawiać się nasilonego krwawienia. Po przeprowadzeniu konchoplastyki mogą wystąpić zaburzenia w odczuwaniu zapachów czy nasilony katar; często pojawiają się także bóle nosa i głowy.

Zalecenia pooperacyjne:

  • unikanie wysiłku fizycznego przez 14 dni od operacji

  • abstynencja

  • unikanie kichania

  • przyjmowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje

Menu