Operacje przegrody nosa

operacja przegrody nosowej

Operacja nosa, czyli septoplastyka to zabieg, który ma na celu skorygowanie deformacji obejmujących struktury środkowej części jamy nosa. Co ważne, korekcję przegrody wykonuje się nie tylko w celu poprawy wyglądu i samopoczucia pacjenta, ale również w celu usprawnienia jego możliwości oddechowych. W tym wypadku są to wskazania medyczne, które mogą wymagać penetracji narządu węchu w związku z występującymi poważnymi dolegliwościami.

Jakie mogą być zatem skutki nieprawidłowo funkcjonującej przegrody nosowej?

Skrzywiona przegroda nosowa może nie tylko pogarszać wygląd i samoocenę pacjenta, ale także być przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Nieprawidłowości w obrębie przegrody nosowej mogą skutkować pogorszeniem drożności narządu węchu oraz mogą prowadzić do utrudnienia oddychania. W efekcie tych niekorzystnych zmian dochodzić może do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok obocznych nosa oraz pojawienia się uporczywych objawów w postaci:

  • zmęczenia,
  • dolegliwości bólowych bóle głowy,
  • zaburzenia koncentracji,
  • chrapania i bezdechu nocnego.

Co warto wiedzieć o zabiegu?

Operacja przegrody nosowej przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Co ważne cięcia wykonywane są we wnętrzu narządu węchu i dzięki temu nie pozostawiają one żadnych widocznych blizn. Warto pamiętać o tym, że po skończonym zabiegu w wielu wypadkach nie ma nawet potrzeby zakładania dodatkowego opatrunku, a szwy usuwane są po około siedmiu dniach upływających od zabiegu.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Septoplastyka to zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. To z kolei wymaga wykonania podstawowych badań krwi, w tym między innymi określenia grupy krwi, morfologii, poziomu elektrolitów i glukozy na czczo i kreatyniny. Poza tym, wykonuje się badania w kierunku antygenu HBS, HCV, HIV, badanie ogólne moczu, a także rentgen klatki piersiowej, EKG oraz posiew z nosa.

Czy istnieją przeciwskazania do operacji przegrody nosowej?

Prostowanie przegrody nosowej to zabieg, który ma pewne przeciwskazania. Wśród nich wymienia się:

  • ciążę i laktację,
  • infekcję,
  • nieuregulowaną cukrzycę,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi.

Czy konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej przed operacją nosa?

W większości przypadków nie ma potrzeby wykonywania tomografii komputerowej. Tego rodzaju badanie może być jednak zalecane w przypadku pacjentów, którzy doznali rozległego urazu lub mają poważne zaburzenia związane z drożnością nosa.

Jak wygląda pielęgnacja pooperacyjna?

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu u pacjenta mogą wystąpić zaburzenia w prawidłowym odczuwaniu zapachów oraz zwiększony katar. Występować może również ból głowy i nosa. W okresie pooperacyjnym trwającym przez około dwa tygodnie pacjenci powinni unikać wykonywania czynności związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznego oraz nie powinni spożywać alkoholu. W pierwszym tygodniu muszą oni również unikać kichania i siąkania nosem.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

W większości przypadków przez dobę upływającą od momentu operacji, pacjent musi nosić opatrunki, które umieszczone są w przewodach nosowych. Zadaniem opatrunków jest zapobieganie ewentualnym krwotokom. Po upływie tego czasu opatrunki mogą być usuwane przez chirurga, a pacjent może wrócić do domu. Zdjęcie szyny oraz szwów u większości pacjentów następuje w siódmej lub dziesiątej dobie po zabiegu. Warto pamiętać o tym, że w okresie pozabiegowym wokół oczu mogą występować obrzęki i siniaki. Sam nos z kolei może być spuchnięty. Opuchlizna na nosie, zwłaszcza na czubku nosa, a opuchlizna może utrzymywać  się nawet przez rok. Co ważne, obrzęk pooperacyjny jest zwykle najbardziej uciążliwy w trzeciej dobie po operacji. W tym okresie mogą się nawet pojawić okresowe trudności z oddychaniem przez nos, które zwykle samoistnie ustępują po około trzech tygodniach. Należy również pamiętać o tym, że ostateczny efekt przeprowadzonego zabiegu widoczny jest dopiero po dwunastu miesiącach upływających od zabiegu.

Czego nie wolno robić w okresie pooperacyjnym?

Wysoce niewskazane jest przyjmowanie wszelkich leków wpływających na zmniejszenie krzepnięcie krwi, za względu na niebezpieczeństwo wystąpienia obfitych krwawień z jamy nosowej. W okresie rekonwalescencji należy także bezwzględnie unikać korzystania z sauny. Nie jest zalecane przebywanie na słońcu, a w czasie pierwszego roku upływającego od czasu wykonania zabiegu powierzchnię nosa należy zabezpieczać przez promieniowaniem słonecznym za pomocą kremu z wysokim filtrem ochronnym.

Ile zwykle trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od kilku czynników, w tym zakresu zabiegu. Prostowanie przegrody nosowej trwa zwykle od 120 do 240 minut.

Po jakim czasie są usuwane szwy?

Zakładane w czasie operacji szwy są zwykle usuwane w terminie wynoszącym od siedmiu do dziecięciu dni.

Czy po operacji nosa wymagane są wizyty kontrolne?

Tak. Zwykle wizyty kontrolne odbywają się po 7-10 dniach upływających od dnia zabiegu, a następnie są powtarzane po 6 miesiącach i 12 miesiącach.

Jak wygląda opatrunek po operacji?

Operacja przegrody nosowej kończy się szyciem wykonanych w trakcie zabiegu cięć oraz założeniem opatrunków, które sięgają aż do przewodów nosowych. Często konieczne jest również unieruchomie nosa, które odbywa się z wykorzystaniem wąskiej szyny termoplastycznej umieszczanej na grzbiecie nosa. Zakładanie szyny jest wskazane, ponieważ chroni ona nos przed ewentualnymi i przypadkowymi urazami, które mogą się zdarzyć w okresie pooperacyjnym.

Jak wygląda blizna po zabiegu?

Podczas zabiegu dochowuje się wszelkiej staranności w celu ograniczenia widoczności blizny pooperacyjnej. Z tego powodu cięcie wykonywane jest na słupku, a blizna jest niewielka i mało widoczna.

Kiedy konieczna jest konsultacja medyczna?

W okresie pooperacyjnym należy zachować ostrożność i bezwzględnie zgłaszać lekarzowi wszelkie wątpliwości i nieprawidłowości. Wśród objawów, które powinny wzbudzać niepokój wymienia się:

  • gorączkę,
  • nadmierne zaczerwienienie, które występuje w okolicy pozabiegowej,
  • obrzęki, które utrzymują się przez długi czas.

Kiedy można powrócić do uprawiania sportu?

Wysiłek fizyczny nie jest wskazany przez okres około dwóch tygodni upływających od czasu zabiegu. Po tym czasie możliwy jest powrót do aktywności fizycznej. Nie jest jednak zalecany sport kontaktowy i gry zespołowe, które wiążą się z ryzykiem urazu.

Czy podczas korekty nosa konieczne jest łamanie nosa?

Zakres zabiegu zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz budowy jego przegrody nosowej. Łamanie przegrody nosowej może być konieczne w przypadku usuwania garbu nosa czy zwężania nosa. Należy jednak pamiętać o tym, że plan zabiegu zawsze omawiany jest z pacjentem przed jego przeprowadzeniem.

Czy przypadki skrzywionej przegrody są częste?

Tak. W wielu wypadkach nos z pozoru wydaje się prosty, ale przegroda może być skrzywiona. O ciekawe, skrzywiona przegroda nie zawsze musi dawać objawy w postaci problemów z prawidłową drożnością nosa czy oddychaniem. W przypadku krzywej przegrody nie zawsze pojawia się również problem chrapania. Prostowanie przegrody nosowej, czyli septoplastyka jest szczególnie istotna w przypadku dość wąskiego nosa.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje