Perforacja – Pęknięcie błony bębenkowej

Błona bębenkowa odgrywa kluczową rolę w procesie słyszenia. Jej rolą jest przekształcenie fali dźwiękowej, przechodzące przez przewód słuchowy w drgania, które następnie przenoszone są na kosteczki słuchowe. Wśród najczęstszych powodów pęknięcia błony bębenkowej wymienia się urazy mechaniczne w tym np. czyszczenie uszu. Perforacja, czyi pęknięcie błony może zdarzyć się również na skutek zapalenia ucha środkowego.

Pęknięcie błony bębenkowej – objawy

Jeśli do perforacji następuje w wyniku zapalenia ucha środkowego jednym z objawów jest zmniejszenie dotkliwego bólu towarzyszącego infekcji oraz wyciek płynu z ucha. Konsekwencją tego jest oczywiście niedosłuch. Pęknięcie błony może objawiać się również silnym bólem ucha, który wraz z upływem czasu maleje. Do charakterystycznych objawów należą również szumy w uszach i zawroty głowy.

Pękniecie błony bębenkowej – leczenie

Niewielkie perforacje mają szansę uleczyć się samodzielnie. Wszystko dlatego, że błona bębenkowa ma silne zdolności regeneracji. W przypadku większych uszkodzeń lub powikłań niezbędne będzie wykonanie myringoplastyki, czyli zabiegu rekonstrukcji błony. Zabieg wykonuje się tkankami własnymi pacjenta. Może być to np. fragment chrząstki małżowiny usznej lub powięź mięśnia skroniowego. Najczęściej jest on przeprowadzany przez przewód słuchowy zewnętrzny, co eliminuje powstanie mało estetycznych blizn. W porę przeprowadzona myringoplastyka daje ogromne szanse na całkowite odzyskanie słuchu.

Dane kontaktowe

Centrum Medyczne PROMED

ul. Rozrywka 24a
31-419 Kraków
czynne: pon.-pt. 8:00-20.00

Adres email:

rejestracja@cmpromed.pl

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Umów się na konsultacje