Zapalenie zatok to jedna z dość często pojawiających się dolegliwości. Objawy zapalenia zatok są dość uciążliwe ale jednocześnie w wielu wypadkach bagatelizowane przez pacjentów. Zapalenie dość często mylone jest z przeziębieniem, a brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do szeregu komplikacji, wśród których wymienić można choćby przewlekły ból, zmęczenie i problemy z koncentracją.
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia zatok?
Przyczyny zapalenia zatok mogą być różnorodne, a do najczęstszych z nich zalicza się:
- infekcje wirusowe, w przypadku których stan zapalny obejmuje zatoki przynosowe,
- infekcje bakteryjne stanowiące infekcje wtórne związane z infekcjami bakteryjnymi,
- alergeny, w tym: pyłki roślinne, kurz, sierść zwierząt prowadzące do zapalenia błon śluzowych zatok,
- wady anatomiczne, w tym krzywą przegrodę nosową lub zbyt wąskie kanały zatok utrudniające swobodny odpływ śluzu i prowadzące do zapalenia,
- choroby o podłożu immunologicznym,
- czynniki środowiskowe wśród których wymienia się dym papierosowy oraz drażniące substancje chemiczne,
- niedrożność nosa spowodowaną nadmierną wilgotnością, odwodnieniem czy zmianami ciśnienia,
- refluks żołądkowo-przełykowy.
Jakie są typowe objawy zapalenia zatok?
Do najczęściej występujących objawów zapalenia zatok zalicza się ból i uczucie ciśnienia, a także zatkany nos, utratę węchu i smaku, gorączkę oraz nadmierne zmęczenie. Pacjenci mogą się także uskarżać na kaszel, szumy uszne i nadmiar wydzieliny. Dolegliwości bólowe mogą obejmować okolice czoła, oczu i policzków. Objawy zwykle nasilają się podczas pochylania się. Zatkany nos może utrudniać swobodne oddychanie, a wydzielina z nosa może mieć żółty lub zielony kolor. Objawy związane z zapaleniem zatok przynosowych mogą przypominać objawy, które pojawiają się podczas przeziębienia. Przedłużający okres ich trwania może jednak wskazywać na rozwijające się zapalenie zatok.
Jak diagnozuje się zapalenie zatok?
W ramach diagnostyki przeprowadzany jest wywiad medyczny oraz przeprowadzane jest badanie fizykalne. Poza tym, zlecane mogą być testy alergiczne oraz wykonywane badania obrazowe oraz testy bakteryjne. W ramach poszerzonej diagnostyki wykonywana może być także endoskopia nosa.
Jak leczy się zapalenie zatok?
Rodzaj wdrażanego leczenia zależy od przyczyn choroby oraz nasilenia się objawów. Zwykle pacjentom zalecane jest przyjmowanie lekó przeciwhistaminowych i udrożniających, a także antybiotyków lub kortykosteroidów. Antybiotyki stosowane są w przypadku infekcji bakteryjnych, a kortykosteroidy zmniejszają obrzęk i zapalenie. Poza tym, stosowane może być leczenie objawowe polegające na stosowaniu leków przeciwbólowych zawierających ibuprofen lub paracetamol. Rzadziej stosowane są chirurgiczne metody leczenia obejmujące korektę przegrody nosowej czy innych struktur. Tego rodzaju działania mają na celu poprawę drenażu zatok. W ramach leczenia możne również sięgać po metody alternatywne obejmujące akupunkturę, osteopatię i homeopatię.
Czy warto wykorzystywać domowe sposoby leczenia stanu zapalnego zatok?
Tak. W przypadku łagodnych objawów choroby warto korzystać z metod domowych, które przynoszą ulgę i poprawiają samopoczucie pacjenta. Domowe sposoby obejmować mogą:
- irygację zatok solą fizjologiczną co przyczynia się do usuwania nadmiaru śluzu i łagodzi uczucie zatkanego nosa,
- inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego,
- nawilżanie powietrza, które sprzyja nawilżeniu błon śluzowych nosa,
- ciepłe okłady.
Chorym zaleca się także odpoczynek oraz zadbanie o właściwe nawodnienie organizmu ułatwiające nawilżenie błon śluzowych nosa i ułatwiające drenaż śluzu. Poza tym, pacjenci borykający się ze stanem zapalnym powinni unikać ekspozycji na dym tytoniowy, alergeny i substancji drażniące. Powinni oni stosować zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i antyoksydanty wspierające odporność organizmu. Mogą oni również sięgać po herbaty ziołowe działające kojąco na gardło oraz po oliwę z oliwek łagodzącą suchość i uczucie podrażnienia w nosie i gardle.
Po jaki zestaw do płukania nosa warto sięgać?
W szerokiej ofercie sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są liczne produkty, które różnią się ceną i skutecznością działania. Warto sięgać w tym wypadku po wyroby medyczne, które cechuje bezpieczeństwo i wysoka efektywność działania. Polecanym produktem jest zestaw do płukania nosa NoseBuddy. Może być on z powodzeniem stosowany w celu łagodzenia uporczywych objawów związanych z chorobami nosa i zatok. Neti, czyli płukanie nosa, to praktyka jest stosowana w jodze. Polega ona na przepłukiwaniu nosa z użyciem letniej i osolonej wody. Tego rodzaju zabieg polecany jest nie tylko alergikom, ale również osobom ze skłonnością do czestcy przeziębień i chorób zatok oraz osobom przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w kurzu i w dymie. Z dobroczynnego działania zestawu korzystać mogą także osoby chrapiące. Zestaw Jala Neti został zaprojektowany i wyprodukowany w Szwecji. Zestaw składa się z kubka o budowie zapewniającej optymalny przepływ wody oraz z miarki umożliwiającej dozowanie soli fizjologicznej. Zestaw jest łatwy w obsłudze i może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.